romek
wtorek, 28 maja 2019, 14:32

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Mieczysław EKNER * Ważny piłkarz najlepszych czasów w historii Stali Kraśnik

W 1961 roku Stal Kraśnik wygrała rozgrywki Klasy Okręgowej i przystąpila do walki w barażach o awans do ii ligi. Baraże były dwustopniowe. Najpierw Stal pokonała Gwardię Białystok 3:1 (trzy bramki Krajewskiego) i 3:0.  Drugim rywalem był Marymont Warszawa (1:1 i 1:0). Stal musiała zagrać nawet w tym przyadku decydyjacy mecz z Marymontem, bo obie drużyny miały po 5 pkt (2:0).

W drugie fazie play-off Stal grała kolejnych 10 spotkań. Padły wyniki: Slavia Ruda Śląska (1:3 i 1:0), Szombierki Bytom (1:2 i 0:0), Bielawiankaa Bielawa (1:2, 2:1), Czarni Szczecin (0:1, 2:0), Flota Gdynia (1:6, 2:2). Kraśniczanie zajeli 4. miejsce, a awans wywalczyły: Slavia Ruda Śląska i Szombierki Bytom.

Co innego jest tutaj ważne.W sierpniu kiedy trwały mecze barazowe (razem stal rozegrała ich 15), w skomplikowanych oklicznosciach odszedł trener Wiktor Brol. Okolicznosciowo do Kraśnika wpadał z Lublina Kazimierz Górski. To on pewnie podpowiedział działaczom nazwisko Władysław Lemieszko, który pracował w Tarnowie, a z którym znali się ze Lwowa. Kraśnik już od dawna marzył o II lidze.  Teraz Stal kończyła rok brakiem awansu. Grała też w grudniu w Pucharze Polski – przegrywajac mecz z KS Orzegów (1:2).

Po raz pierwszy w historii Stali Kraśnik nazwisko Mieczysław Ekner pojawia się na początku lat 60-tych. Stal przegrała finał Pucharu Polski LZPN. To Lublinianka okazała się lepsza 5:1. Do I rundy szczebla centralnego wystartowali obaj finaliści.  A więc i Stal Kraśnik i Lublinianka. Zupełnie niespodziewanie Stal pod okiem trenera z  Tarnowa Władysława Lemieszko rozpoczęła jedną z najbardziej spektakularnych piłkarskich przygód w krajowym pilkarstwie. To był „ZŁOTY pucharowy SZLAK” wspominany do dzisiaj. Mieczysław Ekner był  ważnym ogniwem na tym szlaku.

Stal Kraśnik startuje jako klub klasy okręgowej. Odpada dopiero w 1/8 Pucharu Polski po meczu w Bytomiu z mistrzem Polski. Meczy, którego wcale nie musiał przegrać na boisku. Bo decyzje zapadły chyba gdzie indziej – i w głowach i przy stoliku. Prasa jak to prasa. W jednej publikacja potrafiła napisać naswisko w trzech wersjach. TUTAJ. EKNER jest też ‚eckertem’. Ostatni mecz na „złotym pucharowym SZLAKU numer 1” lubelskiej pilki.

Mieczysław EKNER. Napastnik. Kluby: Stal Kraśnik. W Kraśniku od początku lat 60-tych. Uczestnik „pucharowego SZLAKU w 1962 roku”.

+++

Często przy różnych okazjach wspominamy mecze z tego „pucharowego SZLAKU 1961” Stali Kraśnik. Na pewno jeszcze nieraz do niego powrócimy (?). Bo Mieczysław Ekner to tylko jedno z ogniw pucharowej „układanki’  Władysława Lemieszko.

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.