romek
wtorek, 21 maja 2019, 09:38

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Piotr ADAMCZYK * Był jednym z tych, o których pytała w 1994 roku Piłka Nożna – czy zagra w ekstraklasie?

W składzie Motoru Lublin pojawił się na początku lat 90-tych tamtego wieku. Talent miał nietuzinkowy, skoro szybko trafił do kadry seniorów. Dzisiaj – łatwo o wniosek, że w tym talencie mogło być coś ze szczypiorniaka od którego rozpoczynał przygodę ze sportem. Dziennikarze tygodnika nawiązywali nawet do porównania z Markiem Leśniakiem, wówczas reprezentantem Polski, a przede wszystkim błyskotliwym skrzydłowym – najpierw Pogoni Szczecin, a później Eintrachtu Frankfurt n/M..

Wyrósł z wieku juniora i okazało- sie, że w piłce ręcznej nie ma czego szukać. Trafił na boisko piłkarskie. Tu okazało się, ze jego smykałka do piłki nożnej jest nieprzeciętna. Pierwsze treningi w Motorze potwierdziły opinie. Nikt nie patrzył wówczas na wzrost, bo znacznie później eksperci cedzili jakieś teorie, że w zrobieniu większej kariery przeszkodziło kilka centymatrów za mało.

Jako młodzieżowiec zdążył zagrać w kilku meczach i został włączony do kadry seniorów. Zaledwie sześć miesięcy wystarczyło pograć w okręgówce, żeby pojawił się wśród zawodników I drużyny. Nie znaczyło to, że od razu był podstawowym zawodnikiem. Czekał, choć niecierpliwie – bo nie mogło być inaczej. Miał za sobą już mecz w koszulce z białym orłem – dwa lata wcześniej zagrał w Zamościu w meczu Polska – Ukraina 3:3, kiedy to zmienił samego Marka Probierza (tak, tak – tego samego, który bryluje dzisiaj na ławce trenerskiej.

Kiedy nie mógł się doczekać gry w pierwszym składzie, przystał na wypożyczenie do Avii Świdnik, gdzie był trener Bronisław Waligóra – legenda lubelskiej piłki. To Waligóra jako pierwszy polski trener z Widzewem ograł angielski klub w europejskich pucharach (Manchester City 2:2 i 0:0). To on pierwszy awansował z żółto-niebieskimi do I ligi. Teraz słynny „Szczygieł” odmładzał Avię. Adamczyk błysnął szybko – strzelił 7 bramek będąc czołowym napastnikiem.

Tak, że Motor ani myślał przedłużać wypożyczenie… W 1993 roku do Motoru z Avii odszedł Jacek Jedliński, w zamian przyszedł Piotr Adamczyk. Razem z nim pojawili sie: Piotr i Karol Stopowie, Suchowierzch, Kaczmarski, Machnikowski, Ulanowski czy Mossor. W meczu z Resovią strzelił gola już w 2 minucie. Użądlił też w meczu z GKS Bełchatów 2:2, choć świdniczanie prowadzili 2:0. Ogólem zdoby 7 bramek będąc najlepszym strzelcem zespołu. Szczególnego znaczenia nabrał mecz z Motorem, który Avia wygrała 4:1. Do hattricku Bendera gola dołożył Adamczyk. Kiedy kilka miesięcy później Avią objął Roman Kuszłyk, Piotra Adamczyka już nie było, grał w Motorze i także przeciwko Avii. Mecz wygrał tym razem Motor 2:1.

Zagrał wiec nie tylko w Ekstraklasie i koszulce z białym orłem w meczu w którym zastąpił Probierza. Zagrał też przeciwko Realowi Madryt.

W składzie Motoru Lublin przeciwko Realowi Madryt w Vevey. Piotr Adamczyk  pierwszym rzędzie 4. z lewej.

Piotr ADAMCZYK (ur.01.01.1973). Kluby: Motor Lublin, Avia Świdnik, Garbarnia Kurów. Debiut w Motorze -28.08.1991 z Zagłębiem Lubin. W 99 spotkaniach dla Motoru strzelił 19 bramek. Dla Avii 7 bramek. Uczestnika słynnego meczu Real Madryt – Motor Lublin w Vevey w Szwajcarii. Talent, który z perspektywy czasu objawił się za wcześnie, ale można powiedzieć inaczej – nie w tych czasach historii lubelskiej piłki.

LEKSYKON lubelskiej piłki / hs

+++

O jednym takim artykule i jednym takim meczu…

***

Przypomnimy JEDEN taki SŁYNNY mecz lubelskiej piłki.

Przypominamy ten mecz nie tylko ze względu  na udział chłopaków z lubelskiego (Onyszko, Bąk, Adamczyki, Pliżga). Nie tylko dlatego, że trenerem U-21 Polski był Wiktor Stasiuk (rodem z Hrubieszowa). Mam też osobisty stosunek do spotkania, bo był to początek pracy na Zamojszczyźnie. I redakcja ufundowała puchar dla PIŁKARZA meczu, którym został Piotr Świerczewski, a mnie przyszło puchar wręczyć.

18.11.1992 Zamość
POLSKA U21 – UKRAINA U21 3:3
Goals: Mariusz Pliżga 70′ 90′, Jacek Bąk 75′

POLSKA: Radosław Majdan (Arkadiusz Onyszko 46′), Tomasz Hajto, Jacek Bąk, Arkadiusz Kaliszan, Adam Ledwoń, Cezary Kucharski (Mariusz Pliżga 46′), Michał Probierz (Piotr Adamczyk 79′), Piotr Świerczewski, Rafał Ruta, Krzysztof Bociek, Olgierd Moskalewicz. Coach: Wiktor Stasiuk.

NAJ-lepszy był wówczas Piotr ŚWIERCZEWSKI.

===

PS. Oczywiście miałem zaplanowany artykuł o Adamczyku w Piłce Nożnej. Niestety – to był gorący czas przemian polityczno-społecznych i związanych z nimi szwindli makro. Nie było za dużo czasu na piłkę.  Czas wypełniały procesy sądowe i dziennikarskie śledztwa.

hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.