romek
wtorek, 30 kwietnia 2019, 19:57

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Andrzej GRUSZKA (Chełmianka Chełm): – Nie było komputerów, telewizji…

Rozpoczynał jako lekkoatleta, bo po wojnie odnosiliśmy jakieś sukcesy. Każdy młody chłopak chciał naśladować sprinterów i innych biegaczy. Trenował sprint na 100 metrów. Doszedł do wyniku 11.oo sek.

Uprawiając bieganie, spoglądał jednak na piłkarzy, wreszcie poszedł pograć w zespole osiedlowym w Chełmie. Podczas jednego z turniejów wypatrzyli go trenerzy: Wosiński i Kursa.  W 1964 roku jako 14-latek pojawił się na treningu Chełmianki. Był szybki, toteż nie sprawiało mu różnicy, czy gra na prawym czy lewym skrzydle. Z czasu juniorskiego zapamiętał mecz z faworyzowaną Lublinianką – 1:0, w którym strzelił złotego gola.  Jako 17-latek grał już w seniorach, w III lidze, a debiutował w meczu z Technikiem Zamość (0:0). W roku mistrzostw świata  1974 Chełmianka mogła wreszcie zagrać o II ligę, Niestety – PZPN zmienił reguły gry i zreformował rozgrywki. Z awansu nic nie wyszło. Jako zadośćuczynienie – zorganizowano drużynie wyjazd za granicę.  Zagrali z Pińskiem i Bugiem – padły wyniki 3:3 i 1:1. Nie same wyniki były dla niego najważniejsze. Oto te mecze obejrzało po 5-6 tys. ludzi i była to najliczniejsza publika przed którą zagrał.

W 1995 roku rozpoczął studia na UMCS, na wydziale historii. Praca magisterska na temat Ziemi Chełmskiej została oceniona jako najlepsza na roku.  Zmobilizowało go to do dalszej nauki – pracował nad doktoratem.

Życiorys podobny do innych, szczególnie tych piłkarzy, którzy przerywając karierę z powodu kontuzji zajęli się urazami od strony naukowej – Tostao po kontuzji oka został okulistą. Roger Berbig – złamał rękę jako bramkarz – został chirurgiem sportowym.  Wśród piłkarzy są też absolwenci historii (Oswaldo Ardiles, Stanisław Terlecki). Andrzeja Gruszkę oprócz historii zawsze pasjonowała i pasjonuje praca z młodzieżą. Jest trenerem, organizatorem, sędzią, instruktorem – przede wszystkim edukuje poprzez sport.

Andrzej GRUSZKA (ur. 1950). napastnik, skrzydłowy. Kluby: Chełmianka Chełm, Zjednoczeni Chełm. W młodości zagrał w turnieju stolic z okazji 1000-lecia państwa Polskiego w Reprezentacji Chełma.

LEKSYKON lp / hs

+++

Andrzej Gruszka pierwszy z prawej – odbiera nagrodę z rąk szefa lubelskiego OZPN.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.