romek
czwartek, 4 kwietnia 2019, 17:35

LEKSYKON lubelskiej piłki @ ABC… Krzysztofa KLEMPKI, czyli z Pliszczyna przez boiska i stadiony

Krzysztof KLEMPKA kolejnym zawodnikiem z którym ruszamy na trasę piłkarskiej przygody. Klempka to  jest chłopak z Pliszczyna. Jego pierwszy klub własnie wrócił na piłkarską mapę.  Od razu informujemy, że wędrówka polega na czytaniu, szperaniu, pytaniu, odkrywaniu…
 
===
 
A – Argentyna / Reprezentacja tego kraju była rywalem Szwajcarii w barwach której Klempka zagrał ww Meksyku. Diego Maradona grał w nieco oryginalnej odmianie futbolu (takiej hokejowej). Przyczyna była dyskwalifikacja po MS 1994 w USA z ‚doping’. Odmiany tej nie uznawała FIFA toteż Diego mógł tutaj grać!
A – Apolinarski Krzysztof / bramkarz, kolega w Warcie Poznań.
 
B – Bezek / miejscowość kolo Chełma, gdzie pracował z miejscową młodzieżą w klubie Leszkopol.
B – Bakiera Cezary, Budka Mirosław, Bugała Paweł / koledzy w Górniku Łęczna Każdy z nich zdobył znaczace miejsce w lubelskiej piłce. Każdy to osobna opowieść z pola karnego.
 
C – Canizares / piłkarz Realu w składzie podopiecznych Jorge Valdano podczas meczu w Vevey.
C – Chełmianka / jeden z ważniejszych klubów na trasie. Skaleczył zawodników z byłego klubu Lublinianki – 26 października 2002 roku Chełmianka wygrała z Lublinianką 3:0 (2:0), a gole strzelili: Klempka 23, Wójcik 40, Kamiński 70.
 
D – Data / W przypadku bohatera publikacji data urodzin ważna – 24 grudzień 1968 r. W dniach okołoświatecznych Kurier Lubelski informował, że kandydatami na Sportowca Roku 1968 są piłkarze: Ryszard Brysiak i Witold Sokołowski (Motor Lublin).
 
F – Finał / Zawodnik w wigilię swietuje kolejne urodziny. Wydawałby się, że boisko finał przygody ze sportem. Sam zapewnia, że nie zamierza rozstawać się z boiskiem i młodzieżą.
 
G – Górnik Zabrze / Mecz z popisem, wszak niewiele brakowało, żeby nie został zawodnikiem Górnika. Trener Lorens skreślił go, kiedy Klempka pojechał do Szwajcarii. Warta przegrała z Górnikiem 2:3, choć tylko kilku minut zabrakło do remisu. Sędzia: Michał Listkiewicz (Warszawa). Gole; Prabucki 21 k, Klempka 55, Tarachulski 29, Tarachulski 42, Agafon 81 g. Składy: Arkadiusz Onyszko, Edward Cecot, Sławomir Pawelec, Arkadiusz Kaliszan, Rafał Molewski, Maciej Żurawski (78 Sławomir Sidorski), Arkadiusz Miklosik, Andrzej Magowski, Grzegorz Matlak, Piotr Prabucki, Mariusz Tierling (46 Krzysztof Klempka). Górnik Zabrze: Dariusz Klytta, Waldemar Tęsiorowski, Piotr Brzoza, Jarosław Zadylak, Tomasz Hajto, Dariusz Koseła, Piotr Gruszka (67 Rafał Kocyba), Mieczysław Agafon, Leszek Kraczkiewicz, Arkadiusz Kampka, Bartosz Tarachulski (80 Rafał Jarosz).
G – GGOOLL / prawdopodobne, że Krzysztof Klempka jest wśród nielicznych piłkarzy w Polsce, którzy strzelili gole na wszystkich poziomach gry w rozgrywkach krajowych – Od I do ostatniego.
 
H – Hierro Fernando / jeden z filarów Realu Madryt w latach 90-tych.
H – Hajto Tomasz Hajto / w Górniku Zabrze, kiedy byli tam na próbach: Prokop i Klempka.
 
I – Ikarus / Typ autobusu, wynalazek, który zastąpił poczciwe ‚ogórki’ Jelcze, a którym to pojazdem Motor jechał dwa ani na mecz z Realem do Vevey w Szwajcarii.
 
J – Jasina Tomasz / kolega w Motorze Lublin, także podczas wycieczki do Vevey na mecz z Realem. Dzisiaj komentator telewizyjny. Ostatnio komentował mecz o Klubowe Mistrzostwo Świata.
 
K – Kozubal Władysław / prezes Górnika Zabrze, który z początkiem lat 90-tych tamtego wieku organizował lubelskim zawodnikom testy w Górniku i ‚dziwnie-sensacyjne” wyjazdy na mecze towarzyskie i sparingowe do Szwajcarii, Argentyny, czy Meksyku.
 
L – Lewart Lubartów / siódmy klub na trasie… Na trasie piłkarskiej przygody.
L – Leszkopol Bezek / Przedostatni klub na trasie…
L – Licznik kariery wskazuje – Spółdzielca Siedliszcze – 14 klub w biogramie i 17. zmian barwa klubowych – ilość strzelonych bramek raczej nie jest do precyzyjnego policzenia.
L – Lublinianka / klub, który stał się odskocznią do piłkarskiej przygody. To z Lublinianki po starcie w Czarnych Pliszczyn i 6 latach gry w Górniku Łęczna, przez Zabrze trafił do I-ligowej Warty Poznań.
 
Ł – Łęczna / miasto, siedziba Górnika do którego po odejściu do Lublinianki, nigdy już nie wrócił, choć często zmieniał kluby. W Łęcznej pojawił się mając 16 lat.
 
M – Maradona Diego Armando / Rywal w meczu podczas meczu Argentyna-Szwajcaria. Klempka zagrał w reprezentacji Helwetów. – Diego przyszedł nawet do szatni, żeby nas zdopingować przed meczem z USA. Gdybyśmy wygrali Argentyna odniosła by sukces, niestety, choć do przerwy było 0:0, w II połowie przegraliśmy wysoko.
M – Meksyk / państwo w Ameryce południowej gdzie „spotkał” Diego Maradonę.
 
N – NAJ-lepszy piłkarz przeciwko, któremu grał? / Jeśli chodzi o międzynarodowa klasę – to na pewno będzie Diego Armando Maradona. W Polsce z wyborem najlepszego trzeba by było się bezpośrednio zwrócić do zawodnika. Wielce prawdopodobne, ze to zrobimy. na pewno porównywalnie świetnym napastnikiem był np. Jerzy Podbrożny z Legii Warszawa.
N – Nowy Tydzień Chełmski / pierwsza gazeta, która dokładnie opisała „piłkarską trasę” Krzysztofa Klempki. Ci, którzy znają go bezpośrednio może i znali szczegóły, lecz młodzi kibice i piłkarze – raczej nie.
 
O – Orion Niedrzwica Duża / pojawił się tutaj dwukrotnie. Jesienią 2005 roku i w 2010 roku kiedy trenerem był Wojciech Stopa.
O – Onyszko Arkadiusz / kolega z Lublina w Warcie Poznań.
 

Pliszczyn dzisiaj…

P – Pliszczyn / wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Wólka, nieopodal Lublina, gdzie wszystko się rozpoczęło. W miejscowym zespole Czarni… Klub już nie istnieje. Stąd najbliżej mu do Łęcznej.

 
P – Prokop Mariusz / kolega nieudanego transferu do Górnika Zabrze. Edward Lorens nie docenił walorów późniejszego zawodnika między innymi ŁKS-u Łódż. Klempka podpadł Lorensowi, bo na zaproszenie menagera Władysława Kozubala poleciał do Meksyku gdzie pograł z Maradoną. Ale był wówczas w Górniku inny zawodnik z Lubelskiego –  Leszek Kraczkiewicz.
 
R – Redondo Fernando / w owym czasie jeden z najlepszych pomocników świata w Realu Madryt.
R – Rapido Futbol / turniej w Argentynie w którym wziął udział jako reprezentant Szwajcarii – podczas którego grał przeciwko Maradonie.
R – Rothlisburger Kurt / sędzia meczu z realem w Vevey. Do historii piłki przeszedł jako świetny, lecz kontrowersyjny arbiter. Swego czasy postawiono mu zarzuty uczestnictwa w sportowych manipulacjach wynikami.
 
S – Stal Stalowa Wola / Tutaj spędził świetny czas. Stal walczyła o i Ligę minimalnie przegrywając awans.
S – SK Housden-Zolden / klub III. ligi w Belgii, który reprezentował przez kilka miesięcy.
S – Szczęście / cytat z Nowego Tygodnia; – Żeby mocniej zaistnieć w piłce nożnej chyba zabrakło trochę szczęścia, bo nigdzie nie byłem gorszy od innych.
 
T – Teren / piłkarz znakomicie wkomponowuje się w „pilkarski teren”. Nie ważne czy ten geograficznie ogólnokrajowy, czy lokalny, powiatowo-gminy – lubelski.
 
U – Uznanie / Jedni uznanie w sporcie zdobywają jednym błyskotliwym golem, akcją, rajdem – które przechodzą do legendy. Inni uznanie zdobywają latami! Klempka to wzorcowy przykład tych drugich. Nadal zdobywa uznanie i sympatię środowiska piłkarskiego.
 
W – Warta Poznań / klub w którym Klempka grał na I. poziomie rozgrywek, w I lidze. Co ciekawe – wszystkie mecze w których strzelał bramki Warta przegrała. Tutaj w 1995 roku rozegrał jeden z najlepszych, najbardziej spektakularnych meczów w który Warta Poznań wygrała 1:0 z Legią Warszawa (gol z wolnego Jakołcewicza). Składy: Warta Poznań: Arkadiusz Onyszko, Rafał Molewski, Czesław Jakołcewicz, Arkadiusz Kaliszan (90’ czerwona kartka), Sławomir Konkiewicz (72′ Maciej Żurawski), Tomasz Rybarczyk, Andrzej Magowski, Sławomir Pawelec, Grzegorz Matlak, Piotr Prabucki, Krzysztof Klempka. Legia Warszawa: Zbigniew Robakiewicz, Marek Jóźwiak, Zbigniew Mandziejewicz, Jacek Zieliński II, Jacek Bednarz (79′ Grzegorz Wędzyński), Radosław Michalski (66′ Tomasz Unton), Leszek Pisz, Grzegorz Lewandowski, Adam Fedoruk, Jerzy Podbrożny, Marcin Mięciel
W – Wigilia / Dzień urodzin – w 2016 roku 48. urodziny. Po raz kolejny wszystkiego najlepszego i po raz kolejny – Panie Krzysiu graj nam 100 lat +.
 
V – Valdano / Mistrz świata w barwach Argentyny, trener Realu Madryt podczas sparingu z Motorem.
V – Vevey / miasto w Szwajcarii, gdzie Motor rozegrał sparing z Realem Madryt z okazji 90-lecia tamtejszego klubu piłkarskiego.
V – Vitrum Wola Uhruska / przystanek na trasie…
V – Vojsławia Wojsławice / Jedenasty klub na trasie… Pracował tu 4 lata, będąc grającym trenerem.
 
Z – Zamorano Ivan / Chilijczyk w Realu Madryt, wówczas czołowy napastnik świata.
 
Z – Żurawski Maciej / kolega w Warcie Poznań. Później gracz Wisły Kraków i Celticu Glasgow. Reprezentant Polski. Jeden z lepszych graczy z którymi zetknął się na boisku.
 
Ż – Żmuda Władysław / Chłopak z Lublina. Naszym zdaniem TYTAN światowej piłki. Jeśli można go za wymierne sukcesy, pracę, talent i wyniki stawiać na równi z Maradoną, Gerdem Muellerem i Rivelino – to Krzysztof Klempka też jest swego rodzaju TYTANEM. To nic, że tylko lokalnej piłki. Każdy piłkarz chciałby być takim TYTANEM!
 
Oprac / hs-km
***
W 2015 roku potrafił strzelić 4 bramki w klasie A.
***

W Chełmiance Chełm

***


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.