czwartek, 22 listopada 2018, 14:32

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Stanisław IWANEK * Jeden z lubelskich talentów przełomu lat 60-70…

Rozpoczynał w Motorze Lublin. Był w kadrze zespołu, który w 1968 roku pod szkoleniowym okiem Mariana Szymczaka i asystenta Staniskawa Rudnickiego wywalczył awans do II ligi. Kiedy przyszedł czas „zielonej służby” zmienił otoczenie, choć często koledzy na boisko byli znani, bo z tego samego miasta niekiedy koledzy z sasiedniej ulicy. W Lubliniance spisywał się właściwie i na miarę możliwości. Uczestniczył w słynnym SZLAKU Lublinianki w pucharowej przygodzie numer jeden w historii klubu – w 1969/1970 rku. Zagrał miedzy innymi z Gwardią Warszawa 1:0, kiedy bramkę strzelił Stanisław Cybulski. Grał także w meczach  z  Górnikiem Zabrze  (1:1, 2:5). Tutaj jako młody chlopak mógł więc zagrać przeciw gwiazdom pilki – Lubańskiemu, Oślizło, Banasiowi czy Szołtysikowi.  Po służbie zmienil otoczenie – znalazł się w Chełmiance Chełm, gdzie również były sny o II-ligowej potędze. I było blisko. Ale pilkarska centrala zmieniła zasady awansów i nawet mistrzowie rozgrywek nie mieli szans grać o zwans. Ówczesne reorganizacje rozgrywek odbywały się w „klimacie” administracyjnych reform związanych z podziałem województw – pod tym kątem wcześniej budowano system lig piłkarskich. Był Gryf Chełm, utworzono Zjednoczonych Chełm. Strzelił 3 bramki, miedzy innymi z Lublinianką II (3:1).

Zagrał w ważnych dla Chełmianki meczach, miedzy innymi z Radomiakiem w Radomiu.

CYTAT: „…po 2 minutach gry gospodarze prowadzą 1:0, po bramce Strzemińskiego. Jednak odpowiedź Chełmian jest błyskawiczna, trzy minuty później Jan Dynysiuk doprowadza do wyrównania. Tuż przed przerwą w 45 minucie meczu Henryk Misiowiec zdobywa drugą bramkę dla gości i „Chełmianka” schodzi do szatni prowadząc 2:1. Dziesięć minut po wznowieniu gry zawodnik „Radomiaka” Kalita zostaje ukarany czerwoną kartką i gospodarze grają w osłabieniu. Trener „Radomiaka” wierząc jeszcze w uratowanie remisu dokonuje dwóch zmian w swoim zespole. Jednak nie przynosi to spodziewanych efektów, a dodatkowo w 75 minucie meczu zawodnik z Radomia, Zieliński musi opuścić boisko ze złamaną ręką. „Radomiak” kończąc mecz w dziewiątkę musi pogodzić się z przegraną. „Chełmianka” po tym spotkaniu awansuje na 3 miejsce w tabeli. Sensacja w Radomiu, „Chełmianka” pokonała wicelidera tabeli na jego terenie i awansowała na 3 miejsce w tabeli. Drużyna chełmska wystąpiła w tym meczu w składzie: Słomka, Nowak, Misiowiec, Dynysiuk, Nowicki, Andrzejczak, Mikłaszewski, Świder, Wróbel, Niedźwiecki, Iwanek

…w trakcie sezonu „Chełmianka” rozegrała w Chełmie towarzyskie spotkanie z radzieckim drugoligowcem „Torpedo” Łuck. Mecz, który obejrzało 1500 widzów, zakończył się remisem 2:2 (1:1). Bramki dla „Chełmianki” zdobyli Misiowiec w 43 minucie oraz Nowicki w 58 minucie, natomiast dla Dynama – Kloc 15’ i Baczijaszwili 89’. W zespole chełmskim wystąpili: Słomka, Świder (60’Brożek), Wróbel, Niedźwiecki, Iwanek, Nowicki, Andrzejczak, Góra, Pasek, Misiowiec, Nowak (46’ Ocysek)… „. / koniec cytatu z książki „Chełmska Husaria” Bogusław Kudelskiego.

Po zakończeniu kariery trenował młodzież.

Stanisław IWANEK (ur. ). Obrońca. Kluby: Motor Lublin, Lublinianka Lublin, Zjednoczeni Chełm, Chełmianka Chełm. Uczestnik historycznego SZLAKU Lublinianki w piłkarskim Pucharze Polski 1970. Po zakończeniu kariery zawodniczej także trener w sztabie Chełmianki. Jeszcze w latach 80-tych szkolił najmłodszych juniorów.