romek
środa, 31 października 2018, 12:33

LEKSYKON lubelskiej pilki @ Janusz MAŁEK (Stal Kraśnik, Lech Poznań) * Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski z Kolonii Chmiel

Wszystko rozpoczęło się w Kolonii Chmiel, gdzie rozpoczynał przygodę ze sportem – tak jak tysiące chłopców – od ganiania w szkolnych zespołach. W wieku siedemnastu lat dostał zaproszenie na treningi w Stali Kraśnik. Grał razem z Zbigniewem Szmerło, Bogusławem Oblewskim, Andrzejem Popem czy bramkostrzelnym Młynarczykiem.  Po trzech latach był już kapitanem drużyny grającej w III lidze.

Na treningi zaprosili go działacze ŁKS Łódź. Los zrządził, że tam gdzie był zakwaterowany trafił Bogusław Oblewski, wówczas już zawodnik Lecha Poznań. Kolejarze przyjechał do Łodzi na sparing. Oczywiście kumple z Kraśnika już gdzieś w hotelowym korytarzu spotkali się i rozpoczęli pogawędkę. Gdzieś nagle napatoczył się Wojciech Łazarek, który szybko przyjrzał się koledze Oblewskiego. Dziś trudno w to uwierzyć, ale trener dowiedziawszy się, że Małek jest na testach w ŁKS-ie oraz że jest na boisku forstoperem – stwierdził iż młodzieniec trafił do niego w jakimś losowym rozdaniu. Poszukiwał obrońcy po tym jak nogę złamał Andrzej Grześkowiek.

W sparingu Olimpii Poznań z Lecham Janusz MAŁEK wypadł poprawnie i wkrótce trafił do Lecha. Tu młodym zawodnikiem zaopiekował się były piłkarz, a teraz działacz Jan Twardowski. Wiedział co zrobić, żeby przybysz z Kraśnika czuł się dobrze w Wielkopolsce. 15 marca w meczu z Widzewem Łódź na 0:0 zadebiutował w barwach „Kolejorza”.

– Trafił na bardzo dobry czas w dziejach Lecha, na znakomitych piłkarzy i ogromną wśród nich rywalizację. Przez 3 lata wystąpił w 75 oficjalnych meczach, w tym w 62 pierwszoligowych spotkaniach, w 7 w ramach PP, raz zagrał w Superpucharze Polski i pięciokrotnie w europejskich pucharach. Z Lechem został mistrzem Polski w 1983 roku i dwukrotnie (1982, 84) był w ekipie zdobywającej Puchar Polski, aczkolwiek w samym finale nie dane było mu wystąpić – czytamy na stronie internetowej Lecha Poznań w tekście Jan Rędziocha.

Jako piłkarz Lecha zagrał w europejskich pucharach – w 1983 roku na stadionie San Mames w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych było 0:4. Rok później podczas walki z Liverpoolem Małka już nie było, choć z pewnością by się przydał – Szkot John Wark miałby twardszego rywala.

Przeszedł do Polonii Bytom, choć miał porównywalne propozycje z Zagłębia Lubin i Zagłębia Sosnowiec. Ale Poznań był dnia niego szczęśliwym etapem kariery – mistrzostwo i zdobycie dwóch pucharów to nic z inna zdobyczą. Była nią Jolanta, która została żoną – zdobycz bezcenna wszak to sportsmenka, była siatkarka Energetyka. Decydujący okazał sie kolega z drużyny Janusz Pontus i  zamiłowanie do tańca.

Dziś państwo Małkowie mieszkają w Piekarach Śląskich, mają trzech synów – każdy co jest chyba normalne – ma w genach sport. Najstarszy grał w I lidze piłki ręcznej w barwach Olimpii Piekary Śląskie, studiując jednocześnie medycynę. Najmłodszy trenował w barwach GKS Katowice. I tylko średni wyłamał się z rodzinnych tradycji.

Małek w Polonii zagrał w 27 meczach, później spędził trzy sezony w Krisbucie Myszków, wreszcie na chwile zakotwiczył w Szombierkach/Polonii Bytom. Piłkarska karierę zakończył w KS Myszków, który działał już bez finansowego wsparcia firmy Krisbut. Miał wówczas 41  lat co dobitnie świadczy o podejściu do sportu.

– W całej swojej karierze, trwającej niemal ćwierć wieku, zagrał w ponad 580 spotkaniach. W futbolu wykorzystał wszystko, co dostał od natury – siłę i sprawność, uzupełniając to ogromną pracowitością, ambicją i konsekwencją. Talentem nie mógł podbić piłkarskich boisk, za to uczynił to swoją wytrwałością i odwagą – czytamy w artykule Jana Rędziocha.

Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener, by w 2006 roku zająć się już tylko rodzinnym biznesem, wspomnieniami… Dogląda życiowego rozwoju synów.

+++

Janusz MAŁEK (10 lutego 1958r. w Koloni Chmiel). Obrońca. Kluby: Stal Kraśnik. Lech Poznań (mistrz Polski 1983), Polonia Bytom (awans do I ligi), Krisbut Myszków, KS Myszków, Poloni/Szombierki Bytom. Trener w klubach: KS Myszków, CKS Czeladź, GKS Katowice, Polonia Bytom. Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski. Janusz Małek w mistrzowskim składzie Wojciecha Łazarka zaliczył 23 mecze. Mieszka w Piekarach Śląskich.

LEKSYKON lubelskiej piłki / hs

+++

Wycinek z zakładowej gazet – juniorzy z FKS Stal Kraśnik mistrzami województwa lubelskiego.

+++


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.