romek
środa, 24 października 2018, 11:30

LEKSYKON  lubelskiej piłki @ Lucjan HENZEL * Bombardier z Tomaszowa

W 1978 roku drużyna Tomasovii Tomaszów Lubelski bez problemów ygrała Klasę O. Straciła tylko 7 punktów. Spośród 85 goli jakie zdobyli gracze z Tomaszowa aż 36 było dziełem Lucjana Henzela, wówczas 22-letniego napastnika. Awans do III ligi był przedwczesny, Tomasovia spadła z hukiem, a kibice i dziennikarze za grę w tej klasie wyróżnili tylko Grabowskiego i Henzela.

Z Tomaspvii trafił do Rakowa Cześtochowa, włówczas klubi w II lidze na II poziomie rozgrywek. Tam nie zatracił skutecznosci. Zagrał wiele świetnych spotkań. W meczu z Zawiszą było 0:0. Raków grał w składzie: Edward Flis. Adam Zalewski, Wojciech Śliwiak, Z bigniew Sołtysik, Grzegorz Podwysocki, Henryk Turek. Andrzej Wróblewski ,

Andrzej Szymanek, Janusz Krawczyk, Lucjan Henzel. Co ciekawe – trenerem Zawiszy był wówczas Witold Sokołowski, też z Ziami Lubelskiej. Wrócił do Hetmana i w 1984 roku strzelil złotego gola w PP ze Stalą Stalowa Wola 1:0. Później Hetman pokonał Lublinianke Lublin 2:1. Teraz trener Wiesłaaw Wieczerzak chciał zagrać z Widzewem, ale los przydzielił Legię Warszawa z Kazimierskim, Buncolem i Majewskim na czele. Długi czas było 1:1, ale doświadczenie wzięło górę – skończyło się na 1:5. Dwanaście tysięcy kibiców nie wychodziło ze stadionu zawiedzionych.

Kolejny sezon (1985) to pomiętna potyczki ze Stalą Rzeszów w Pucharze Polski z Janem Domarskim. W Zamościu remis 2:2 i karne. Przegrane! Ale arbiter się pomylił. Powtórka – Hetman wygrywa 5:1 (hattrick Prejbusza). Kolejny rywal to Korona Kielce (1:1 i porażka w karnych).

Szczególnie udany był dla niego 1986 roku, kiedy w Hetmanie był najlepszy. Jego rajdy skrzydłem siały popłych w zespołach rywali z którym grał Hetman. Wśród kolegów  byli: Pająk, Grela, Rysak, Łopuszyński, prejbusz, Dębski, Pogódź, Suchowierzch. To wówczas Hetman trzy razy z rzedu wygrywał Zamojski Puchar Polski. W 1987  Powrócił do Tmaszowia.

+++

Lucjan HENZEL (ur. w 1956 roku). Napastnik, pomocnik, obrońca. Kluby: Tomasovia Tomaszów Lubelski, Raków Częstochowa (II liga), Hetman Zamość, Prywatny Klub Kowalskiego „Prywaciarz” Tomaszów Lubelski.  Jeden z najlepszych piłkarzy w historii Tomaszowa. Szybki, sprytny, słynął z błyskotliwych zagrań i rajdów w kierunku bramki. Z biegiem kariery „cofał” się z ataku w kierunku obrony. Karierę kończył w egzotycznym klubie „Prywaciarz” założonym przez biznesmena w branży piekarskiej.

LEKSYKON lp /hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.