romek
czwartek, 18 października 2018, 11:12

LEKSYKON lubelskiej pilki @ Marek LESZCZYŃSKI * NAUKA – czyli o piłkarzu specjaliście od awansów PLUS reportaż: „Z Rolnikiem na mecz Ułana”…

Kilka tygodni temu w siedzibie Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej – filii warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie. Wśród prelegentów z całej Polski był także Jacek Kosierb – członek PTNSS ze Świdnika. Podczas obrad wygłosił referat pt. „Marek „Ułan” Leszczyński – specjalista od piłkarskich awansów”.
Marek Leszczyński to jedna ze sztandarowych postaci w ponad 60-letniej historii piłkarskiej Avii, dlatego świdniczanin zdecydował się na przedstawienie jego sylwetki podczas konferencji w Białej Podlaskiej?

„Marek Leszczyński zajmuje szczególne miejsce w mojej monografii „Żółto-niebiescy 1952-2012”, którą wydałem na 60-lecie klubu. Paradoksem jest, że ikoną Avii stał się wychowanek lubelskiego Motoru, czyli klubu, którego kibice praktycznie od zarania są zantagonizowani w stosunku do fanów jedenastki z lotniczego miasta. Przez lata stał się symbolem sportowego awansu żółto-niebieskich – przyznał Jacek Kosierb.

Popularny „Ułan” w swojej karierze zawodniczej kilkakrotnie doświadczał tego bardzo radosnego momentu w życiu każdego piłkarza. Wychowanek Motoru, wiosną 1984 roku przeszedł do sąsiada „zza miedzy”, czyli Avii. Już po kilku miesiącach gry wraz z zespołem świętował swój pierwszy w żółto-niebieskich barwach awans do II ligi. Leszczyński wraz z rodziną na stałe osiadł w Świdniku. W barwach Fabrycznego Klubu Sportowego grał przez blisko dekadę. Zdobył wiele bramek na drugoligowych boiskach, stając się postrachem dla obrońców przeciwnych drużyn. W barwach Avii zyskał boiskowy pseudonim „Ułan”, bowiem w swoich akcjach imponował iście ułańską fantazją. Jako piłkarz ze świdnickim klubem definitywnie pożegnał się po rundzie jesiennej sezonu 1993/94. W II lidze reprezentował Avię w 171 meczach, zdobywając w nich 45 goli. Jest rekordzistą pod względem ilości zdobytych bramek na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, na jakim do tej pory przyszło rywalizować drużynie z lotniczego miasta” – czytamy w opracowaniu Jacka Kosierba.

Konferencja naukowa w Białej Podlaskiej, zorganizowana przez PTNSS, była trzecią, w której uczestniczył Jacek Kosierb. Wcześniej dwukrotnie miał okazję wygłaszać swoje referaty na temat piłki nożnej w Świdniku. W 2014 roku świdniczanin wziął udział w konferencji pt. „Sport i turystyka w zwierciadle wartości społecznych”, zorganizowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Tam przedstawił referat „Avia Świdnik – klub starszy niż miasto”. Rok później uczestniczył w V Konferencji PTNSS w Złotym Potoku, gdzie organizatorem była Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Tam Kosierb przedstawił „Zarys historii piłkarskich meczów derbowych Avia Świdnik – Motor Lublin w latach 1952-2015”. Pokłosiem obu konferencji są recenzowane monografie z wygłoszonymi referatami. To wymagane minimum do otwarcia przewodu doktorskiego i ubiegania się o stopień doktora nauk o kulturze fizycznej. 

nowytydzien.pl/MAG

+++

Ponieważ w młodości byłem kibicem „Ułana” i gotów byłem iść piechotą po kilkanaście kilometrów na mecz z jego udziałem, a dzisiaj trenuje drużyną w pobliżu miejsca gdzie zamieszkałem – pewnej niedzieli udałem się na mecz „Ułana”…Do Gorzkowa.

***

Marek LESZCZYŃSKI (ur. 14. 01. 1958r.). Napastnik. Kluby: Motor Lublin, Avia Świdnik, Valcons Toronto, Altenstand Nurnberg, Garbarnia Kurów, Tomasovia Tomaszów Lubelski. Kluby jako trener: Świdniczanka Świdnik, LKP Lublin, Orion Niedrzwica Duża, LKS Wierzchowiska, Granit Bychawa, POM Piotrowice, Zryw Gorzków. Miał w karierzee szczęście do ważnych bramek i awansów.

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.