romek
sobota, 6 października 2018, 10:25

LEKSYKON Lubelskiej piki @ Jan MROZIK (Motor Lublin) * Gdyby nie fatalny mecz ze Stomilem

Decyzje zapadły 8 lipca 1973 roku. W ich efekcie ekstraklasa powiększyła się o dwa zespoły oraz utworzono dwie grupy II ligi. Lublinianka, Motor oraz Avia Świdnik (trzecia na finiszu klasy międzywojewódzkiej) znalazły się w grupie północnej.

W sezonie 1973/74 Motor okazał się prawdziwą rewelacją rozgrywek. W 28. kolejce drużyna, którą prowadził Andrzej Gajewski pokonała w Gdyni prowadzącą w tabeli Arkę 2:1 po bramkach Jana Przybyło i Jerzego Krawczyka z rzutu karnego (Motor: Dziełakowski – Kamiński, Bucki, Rudak, Lisiewicz – Mrozik, Przybyło, Biernacki – Weideman (Socha), Krawczyk, Mrowiec. Jan Mrozik coraz częściej przejmował w zespole rolę Jana Przybyło („Buśka”).

Po tej wygranej nasi wysunęli się na pierwsze miejsce w tabeli. Do szczęścia potrzebne były zwycięstwa w dwóch ostatnich meczach. W środku tygodnia lublinianie pokonali u siebie Widzew Łódź 3:0. Na ostatni mecz do Olsztyna, z broniącym się przed spadkiem Stomilem, jechali w roli faworytów i niestety zawiedli.

Porażkę 0:1 długo rozpamiętywano w Lublinie. Pod adresem piłkarzy kierowano mnóstwo oskarżeń. Nie mogło to jednak zmienić faktu, że Motor nadal pozostawał „tylko” drugoligowcem. Był nim aż do sezonu 1979/80.

Jan MROZIK (ur. 1953). Napastnik. Kuby: Motor Lublin. Pierwszy sukces w „Turnieju małych pilkarzy” w Lublinie  w 1968 roku. Złoty i brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów (1970, 1971). Był powoływany do kadry juniorów reprezentacji Polski na turnieje międzynarodowe. Awansował do II ligi w 1973 roku. Niestety – działacze zamiast promować własne talenty, zbyt często sięgali po piłkarzy z zewnątrz. Finisz rozgrywek sezonu 1973/74 został przegrany w Olsztynie w meczu ze Stomilem.

LEKSYKON lp / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.