Jest 1946 rok * Piłkarze pierwszego klubu założonego po wyzwoleniu w reprezentacji Lublina * Selekcji lubelskich gwiazd dokonał były podopieczny trenera Barcelony…
Dzięki Centrum Dokumentacji Historii Sportu UMCS trafił do nas egzemplarz Gazety Sportowej z czerwca 1946 roku. Był to bezpłatny tygodniowy dodatek GAZETY LUBELSKIEJ. Już na I stronie tytuł CZESKA drużyna Hradec Kralowe w Lublinie. Przyznam, szukałem go od chwili, kiedy ktoś wspomniał mi przy pisaniu monografii „PIERWSZY gol” o tym, że zagrał w nim zawodnik Startu Krasnystaw.
Dalej mamy rozmowę z organizatorami meczu. CYTAT: „Cały świat sportowy Lublina w napięciu czeka na mające się odbyć spotkanie piłkarskiej drużyny reprezentacji Lublina i czeskiej drużyny KS Hradec Kralowe. W związku z tym, że mające się odbyć spotkanie już za kilka dni – zwracamy się przeto do prezesa Lubelskiego OZPN ob. Krzesińskiego z prośbą by uchylił rąbka tajemnicy o czeskiej drużynie.
– Wprawdzie niewiele znam szczegółów dotyczących pilkarzy z KS Hradec Kralowe – mówi ob. Krzesiński. ale mogę powiedzieć, że są to wszystko młodzi chłopcy. Najstarszy ma zaledwie 21 lat. Konsul czeski w Polsce w czasie rozmowy telefonicznej powiedział, że przyśle nam chłopaków którzy chcą i umieją grać, a nie takich co boją się piłki, jak to się niejednokrotnie zdarza”…
Kto będzie reprezentował Lublin? – to kolejne pytanie. Tym razem odpowiada kapitan sportowy Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Kazimierz Wielgusiak. Powołał graczy ustalając najlepszy skład:
Bramka: Skraiński (Lublinianka), Nagórny (rez).
Obrona: Kowalski (Lublinianka), Krabiowski (Społem)
Pomoc: Rudnicki (Lublinianka), Cieśliński (Lublinianka), Król (KS Garbarnia)
Atak: Kantorski (Szturm), Wójcicki (Lubliniamka), Różyło (Lublinianka), Opielak (AZS Lublin, studia-weterynaria), Malinowski (Lublinianka).
Poza tym Kazimierz Wielgusiak wystawił dużo graczy zapasowych (pisownia dosłowna). Mówił, że należy się poważnie liczyć z młodymi chłopakami z Czech. Zapasowi gracze selekcjonera Wielgusiaka to:
Walicki (Społem), Judycki (Garbarnia), Łączka (Sygnał), Kurta (Garbarnia), Terlikowski (AZS, studia medyczne), Krajewski (Lublinianka).
Obywatel Welgusiak obawiał się, ze nasi gracze i tak nie wytrzymają tempa i liczył na „zapasowych”.
Dla ścisłości – dwaj reprezentanci LUBLINA: Ryszard OPIELAK i Witold Zbigniew TERLIKOWSKI (tutaj jako zawodnicy AZS), to w istocie byli wychowankowie Startu Krasnystaw, którzy wówczas studiowali w Lublinie. Opielak strzelił pierwszą bramkę po wyzwoleniu w meczu Start Krasnystaw – Repr. Armii Radzieckiej 6:1. Obaj zmarli tragicznie – Opielak (zatrucie grzbami), Terlikowski w wypadku motocyklowym w 1948 roku.
20 czerwiec 1946, Lublin
LUBLIN – KS HRADEC Kralowe 5:1
0:1 Rudi 9 /GOL po akcji w ‚małą uliczkę’ gości.
LUBLIN: Katarowski, Woilicki, Kowalski, Rudnicki, Cieśliński, Król, Malinowski, Opielak, Różyło, Wójcicki, Kantorski.
KS HRADEC KRALOVE: Moranek, Walter, Kietecka, Zirauch, Raiman I, Machac, Raiman II, Zdarolek, Rudi, Kooof
Redaktor z Czech Voigt po meczu usprawiedliwiał czeskich chłopców, którzy mieli ‚zabiegać’ swoja młodością LUBLIN. – Mówił, że piłkarze są w trakcie zmiany systemu gry z „małej uliczki” na WM, i wdrażanie systemu musi jeszcze potrwać.
Dzisiaj, po 70 latach dodajemy. PIŁKARZ MECZU: Tadeusz RÓŻYŁO
PS.Dopiero po zdobyciu przez Czechosłowację dwóch wicemistrzostw świata zaczęto mówić o „czeskiej uliczce” (Cytat: – Takie prostopadłe podania, wymyślone nad Wełtawą jeszcze przed wojną, doprowadziły Czechosłowację dwukrotnie do wicemistrzostwa świata. Za drugim razem, w roku 1962, na mundialu w Chile. W 1946 roku więcej mówiło się do tzw. ‚małej uliczce’).
SŁYNNE mecze lubelskiej piłki / Henryk Sieńko.
+++
Dopiero po latach dowiemy się więcej – kim był Wilgusiak? Kim byli: Tadeusz Różyło, Ryszard Opielak? (czytaj LEKSYKONY lp).
Był pierwszym po wojnie selekcjonerem najlepszych pilkarzy Lubelszczyzny.
O meczu piszemy w książce o Starcie Krasnystaw „Pierwszy GOL”.
„Głodnego” gry w piłkę uczył także trener Barcelony Richard Kohn.