romek
czwartek, 13 września 2018, 07:39

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Mirosław BUDKA (Górnik Łęczna) * Trzy gole w bramce Górnika Zabrze!

Mirosław Budka w Piaście Gliwice / foto Piast Gliwice.

W Łęcznej kibice wspominają, że trener Józef Antoniak skaperowany do KSZO Ostrowiec Świętokrzyski po awansie tej drużyny do Ekstraklasy, „ukradł” z Łęcznej Mirosława Budkę. Argumenty, że klub przecież sporo zarobił, a piłkarz otrzymał szansę rozwoju, Nie trafiały do nikogo.

Rzeczywiście w Łęcznej był prawdziwą gwiazda. Grał od bramki do bramki, strzelał za golem, rozdzielał piłki i rozbijał akcje rywali. Obdarzony wspaniałymi warunkami fizycznymi (182, 78) nie bał się twardej walki, ani podejmowania odpowiedzialności z grę. Tak, więc można się było dziwić nikomu, kiedy po odejściu z Górnika kibice za nim „zapłakali”, aczkolwiek Jarosław Góra wypełnił po Budce niemal bezbłędnie.

Tymczasem ten debiut w ekstraklasie miał „królewski” W jednym z pierwszych spotkań wbił Górnikowi Zabrze trzy goli i z miejsca został bohaterem rozgrywek. Na kilka tygodni usadowił się nawet w czołówce ligowych snajperów.  Trzy gole w meczu z Górnikiem nie smakowały tak jak dwa strzelone Odrze Wodzisław. Przyczyna – z Górnikiem KSZO przegrał 4: 5, z Odra wygrał 3:1. Ostatecznie Budka w I lidze zanotował 6 trafień będąc najlepszym strzelcem drużyny.

– Postrzeleniu tych sześciu goli czułem wielka presję – powiedział dziennikarzom. – Marnowałem seryjnie okazje. Nie wykorzystałem pełni możliwości.

Mirosław Budka w sezonie 1997089 był mimo wszystko rewelację rozgrywek. I jednocześnie rozczarowanie… Grał znakomicie i bezbarwnie. Jako odkrycie wyżej oceniono Macieja Murawskiego z Lecha Poznań? Z pewnością ma kompleks zmarnowania ligowej szansy, kto wiem może nawet reprezentacyjnej. Teraz – po latach pewnie żałuje, że nie zagrał w kadrze, choćby tak jak Grzegorz Bronowicki.

+++

Mirosław BUDKA. Ur. 27 marca 2979 roku. Pomocnik. Kluby: Górnik Łęczna, KSZO Ostrowiec Świętorzyski, Petro Płock, Ceramika Opoczno, Orlen Płock, Orlen Płock, SC Vistula Garfield (USA), Górnik 1979 Łęczna, Tur Milejów. Uniwersalny, silny, w czasie kariery pomocnik o „żelaznych płucach”. 103 mecze w Ekstraklasie – 17 bramek.

LEKSYKON lp / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.