romek
sobota, 8 września 2018, 21:49

LEKSYKON lubelskiej pilki @ Leopold Janusz SOKÓLSKI * Kapitan UNII Lublin – mistrza Polski juniorów 1939 * Żołnierz Armii Krajowej ps. „Lopek”.

Dzisiaj Janusz Sokólski (Leopold „Lopek”) – kapitan mistrzów. Do dzisiaj źródła podają różnie jego imiona, ale przez wiele lat dezinformacja była ważna, była potrzebna, była konieczna. Imiona mieszano celowo. Tutaj nie ma pomyłek czy przeinaczeń.

+++

Otóż – zanim Unia Lublin zdobyła mistrzostwo Polski juniorów w 1939 roku, wcześniej rozgrywała wiele ważnych spotkań. A droga do finału nie była lekka. Odległości pomiędzy miastami nie były mniejsze niż teraz, drogi nie lepsze, zaś samochody nie szybsze. No może kolej sprawniej funkcjonowała. A wichry wojny już wyczuwano.

Media? Była jedynie poczta pantoflowa, poczta polska i prasa. Ale kto by tam zawracał sobie głowę mistrzostwami juniorów i meczami rozgrywanymi setki kilometrów od miejsca wydawania pism sportowych. Docierały więc szczątkowe informacje, zwykle długo po rozegraniu meczu. Oczywiście zdarzali się wydawcy i dziennikarze rozumiejący kibiców, którzy usiłowali relacjonować mecze dokładnie. Dzięki nim dzisiaj można próbować odtworzyć ważne wydarzenia piłkarskie.

Unia Lublin w półfinale spotkała się w Równem z miejscowym WKS Pogoń. Mecz w normalnym czasie zakończył się wynikiem 2:2. Obie bramki dla Unii strzelił Gospodarek, a drużyna zagrała w składzie: Kopeć, Różyło, Kowalski, Pakulski, Wilkołak, Gospodarek, Makolągwa, Sokólski, Rudnicki, Rakowski.

Po meczu zarządzono rzuty karne. Wychodzi na to, że remisowe mecze już wówczas rozstrzygano karnymi, i bez dogrywek. Ponieważ dla Unii – jak podaje prasa? – oba karne strzelił Sokólski, wychodzi na to, że karne i to po minimum dwa, a może i więcej (?), mogli wykonywać ci sami piłkarze, a nie wyznaczeni.

Ostatecznie Unia przegrała strzelanie karnych 2:3. Ten wynik doliczono do remisu 2:2 i cały mecz zakończył się 5:4 dla WKS Równe.

Aliści, okazuje się, że nie był to koniec meczu. Piłkarze z Lublina zdobyli fotografie drużyny z Równego. Krakowska gazeta Kurier Sportowy z 11 sierpnia 1938 roku zamieściła komentarz pod jakże znamiennym tytułem: „Juniorzy, którzy liczą 30 lat!”.

Wojskowy Klub Sportowy Unia Lublin złożył protest – w PZPN powołano specjalną komisję WGiD. Dowodem rzeczowym fałszerstwa było wspomniane wcześniej zdjęcie. Unii przyznano walkower i takim sposobem w finale znaleźli się gracze z Lublina.

Warto dodać że w drugim meczu półfinałowym mistrz Polski Wisła Kraków wygrał z PWATT Warszawa 10:0. Dzięki sześciu bramkom zdobytym w tym meczu przez Obtułowicza został on królem strzelców. Razem strzelił ich 10.

***

Jamusz SOKÓLSKI. Kluby: Unia Lublin. Mistrz Polski juniorów 1939. Kapitan drużyny, egzekutor karnych. Jeden z najlepszych piłkarzy na całym SZLAKU Unii Lublin  do złotego medalu. Także zołnierz Armi Krajowej „Lopek”.

LEKSYKON lp / hs

= Źródło / Słynne mecze lubelskiej piłki. * miesięcznik Piłka Nożna 1 (69). Współtwórcą artykułu w Piłce Nożnej był przedwojenny piłkarz Unii Lublin Ryszard Wnuk, który po wojnie przez wiele lat był dziennikarzem sportowym Kuriera Lubelskiego.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.