romek
piątek, 7 września 2018, 19:16

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Roman GRUDZIŃSKI – „Błąd działaczy, albo działacze zostali perfekcyjnnie wprowadzeni w błąd (?)

Już w 1962 roku błyszczał formą napastnika. Motor przegrał wprawdzie w meczu sparingowym z okazji świeta FSC z pierwszoligową Stalą Mielec 3:4, ale Roman GRUDZIŃSKI wbił ligowcom dwie bramki. Siał popłoch w szergach wyżej notowanego rywala. Zdolny napastnik szybko trafił do …wojska. Do Lublinianki. Od tego rozpoczęły się kłopoty i skandale. W 1963 roku trenerem Lublinianki był Kazimierz Górski, a asem numer jeden Edward Pietrasiński, który był idolem. Niemniej Grudziński w meczu II ligi strzelił bramkę dla Lublinianki.

W 1964 roku Motor Lublin po raz kolejny stanął przed szansą awansu do II ligi. Po wygraniu rozgrywek ligowych w Klasie O (o jeden punkt przed Avią), w barażach los przydzielił mu następujących rywali: Włókniarza Łódź, Warszawiankę, Mazura Ełk i Warmię Olsztyn. Motor spisywał się w tej rywalizacji znakomicie i w ośmiu kolejnych meczach stracił zaledwie jeden punkt. Był zdecydowanym liderem i Lublin już szalał z radości. Tymczasem piłkarskie biuro polityczne w Warszawie nadesłało do Lublina okrutną informację. Wyniki meczów z Warmią Olsztyn (4:2) i Włókniarzem (4:1) zostały przez PZPN zweryfikowane jako walkowery dla przeciwników.

– Powodem walkowerów był występ w tych meczach Romana Grudzińskiego, który wrócił do Motoru po okresie gry w Lubliniance Lublin (odbywał zasadniczą służbę wojskową).  – Był on nieuprawniony do gry w Motorze bo ówcześnie istniały przepisy nie pozwalające na to aby zawodnik w czasie jednej rundy grał w więcej niż jednym klubie (w tej rundzie grał w Lubliniance). Pomimo że na jego grę w tych meczach zgodę wyraziła WKS Lublinianka Lublin i OZPN w Lublinie. Ale PZPN (centrala w Warszawie) jednoznacznie stwierdził iż zawodnik ten nie mógł grać w tej rundzie w innym klubie niż WKS Lublinianka Lublin.

Opisiując historię można wysnuć wniosek, że KTOŚ mógł wsprowadzić lubelskich działaczy w błąd, wiedząc czym wzniecona historia może się zakończyć. Czy był to więc błąd, wprowadzenie w błąd, czyhanie na błąd, czy też regulaminowa dezinformacja (?).

Roman GRUDZIŃSKI (ur. 1944 r.). Napastnik:  Motor Lublin, Lublinianka Lublin. Przez pewien czas bramkostrzelny napastnik Motoru i Lublinianki. w sierpniu 1965 roku razem z Widerą i Jezierskim otrzymał nagrodę za rozegranie 150 meczów w barwach Motoru. Przez „sprawę regulaminową” za jego przyczyną pozbawiono Motor Lublin pierwszego awansu do II ligi w 1964 roku.

LEKSYKON lubelskiej piłki / hs

+++

Motor wygrał ważny mecz z Warmią w Lublinie, ale obie drużyny walczyły o awans. Z biegiem rozgrywek było coraz ciekawiej, a apogeum zaistnialo po barażach. To był numer – 50 lat później prawie taki sam numer jak PZPN względem Motoru, wykręci UEFA wobec Legii Warszawa.

Motor Lublin – Warmia Olsztyn 4:2 (2:2)

1:0 Sokołowski 3choinka
1:1 Wiśniewski 25
1:2 Lendzion 40
2:2 Sokołowski 41
3:2 Bernard Pieszek 50
4:2 Grudziński 66

Sedzia: Matysik (Katowice)
Widzów: 12 tys.

Motor: Mikołajczyk, Jakubiec, Szklarek, Starek, Widera, Szafrański, Lackstein, Bernard Pieszek, Sokołowski, Świerk, Rybczyński (Grudziński).

Warmia: Puchalski, Linow, Kunikowski, Śwsierk, Wojtowicz, Chwojnicki, Lendzion, Frąckiewicz, Woloszyn, Gański, Wiśniewski.

Koniec cytatu.

+++

Drugi mecz – już rewanżowy  był tylko akceptacją porażki w barażach, bo Motorowi odebrano 4 punkty za dwa mecze w których zagrał Roman Grudziński. Na papierze i realnie MOTOR był najlepszy. „Błąd działaczy, albo działacze zostali perfekcyjnnie wprowadzeni w błąd (?).

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.