romek
czwartek, 30 sierpnia 2018, 12:06

ŻMUDA i inni * Na mistrzowskim SZLAKU „Unii” Lublin w 1939 roku grali… Pierwszego gola strzelił Aleksander Machaj, ostatniego GOLA – złotego i mistrzowskiego Stanisław Rudnicki.

Od lat poszukujemy nazwisk i źródeł sensacyjnego mistrzostwa Polski w 1939 roku. Było to mistrzostwo za rok  1938, choćwizycznie rozegrano je rok później. Powoli odkrywamy nowe fakty, nowe nazwiska, nowe zdarzenia… STARAMY sie.

Dlaczego ŻMUDA i inni? Bo ŻMUDA osiągnął najwięcej, zdobył wszystkie medale i mistrzostwa. Bo Żmuda jest też „dzieckiem sukcesu” juniorów UNII Lublin sprzed wojny. Bo jest dowodem na to, że UNIA mogła grać w I lidze, bić się o potęgę tak wielką jak inne europejskie kluby, które wówczas przecież nie były tak sławne jak dzisiaj.

Na SZLAKU grali, szkolili, kibicowali, „pilnowali” (przyjdzie czas na zdefiniowanie tego terminu):

A-B-C-D-G-H-K-M-N-P-R-S

B-Balcer  Mieczysław / trener z doskoku. Jako sportowiec lekkoatleta-dziesięcioboista. Reprezentant Polski w piłce nożnej. Po zakończeniu kariery wychowawca, trener i naukowiec. Wpadał do Lublina co pewien czas, żeby poukładać szkolenie, który bezpośrednio wykonywał Ryszard Szyszkowki.

B-Broda Henryk / Na bramce w pierwszym meczu ze Strzelcem Górka Stanisławowska (1:0). Także podstawowy gracz drugiego meczu z Lechią Lwów (1:1). Na bramce także w meczu numer trzy – z Pogonią Równe (5:4)

ŻMUDA i inni… INNI byli wcześniej, ale największy był i jest Żmuda

G-Gospodarek / Bohater meczu numer trzy – z WKS Pogoń Równe (2;2). Strzelił w nim dwie bramki. Unia mecz przegrała w karnych 2:3 i powinna odpaść. Bo liczono wynik jako 4:5 dla WKS Równe. Doszukano się nieuprawnionych graczy i Unia grała dalej.

K-Kopeć Henryk (Władysław) / Podstawowy obrońce, właściwie to niemal szef linni defensywnej w pierwszych meczach. Zresztą wystąpił we wszystkich spotkaniach, także w meczu finałowym  z Wisłą (3:2).

K-Kowalski MarianPodstawowy zawodnik w zremisowanym drugim spotkaniu zwycięskiego szlaku – z Lechią Lwów (1:0).

M-Machaj Aleksander / Rocznik 1922. Pseudonim „Maryna”. Kluby: Unia Lublin, WKS Lublinianka. Lewy obrońca. Na SZLAKU ku finałowej rozgrywce z Wisłą Kraków był pierwszy mecz z KS Strzelec Górka Stanisławowska 1:0. Unia wygrała,  a złotą  bramkę w drugiej połowie strzelił Aleksander Machaj. Strzelił też drugą bramkę na 2:2 w meczu rozstrzygającym z Wisła Kraków (3:2). We wszystkich meczach strzelił 2 bramki. Po wojnie w Lubliniace. Mając 16 lat grał w Unii w meczach o wejście do Ligi Państwowej.

M-Makolągwa / W pierwszym składzie w drugim meczu z Lechią Lwów (1:1).

M-Malinowski Tadeusz  / Rocznik 1922. Kluby: Unia Lublin, Lublinianka. Prawy pomocnik. Do 1936 roku w Warszawie. Zagrał w meczu finałowym z Wisłą Kraków, a więc na finiszu SZLAKU po mistrzostwo. Po wojnie przez jeden sezon w Unii Lublin, później odbywał służbę wojskową w Lubliniance.

N-Nieoczym / Podstawowy zawodnik w pierwszym meczu ze Strzelcem Górka Stanisławowska (1;0). Grał w linii pomocy.

P-Pakulski / Grał na obronie w pierwszym meczu na SZLAKU – Z KS Strzelec Górka Stanisławowska 1:0. Grał też z Lechią Lwów (1:1)  i Pogonią Równe 4:5 (walkower  po odwołaniu).

P-Paprota Zenon „Cygan” / Rocznik 1922. Prawy łącznik, ale jako juniorek rozpoczynał od prawej pomocy. W 1939 roku był na obozie prowadzonym przez słynnego Alexa Jamesa z Arsenalu Londyn. Szkolił 40najzdolniejszychjuniorów. Przeszedł do środek pomocy, a od 1941 roku jako mapastnik. Jeden z głównych bohaterów meczu finałowego z Wisła Kraków (3:2). Zdecydowanie najlepszy piłkarz Lublina w latach 1941-1943.  W czasie wojny żołnierz AK (ps. Cygan)

P-Podgórski Władysław / 

R-Rakowski EugeniuszWystąpił we wszystkich głównych spotkaniach całego szlaku ku mistrzostwu Polski juniorów – Z KS Strzelec Górka Stanisławowska (1:0), Lechią Lwów (1:1), WKS Pogoń Równe 4:5, vo i Wisłą Kraków (3:2).

R-Różyło Tadeusz / Rocznik 1923. Środkowy napastnik. Grał ze Strzelcem Górka Stanisławoską (1:0) i WKS Pogoń Równe (4:5), vo. Po wojnie odbywał służbę wojksową w WKS Lublinianka. W juniorach Inii Lublin świetnie zapowiadał się jako środkowy pomocnik, w 1930 roku majć 16 lat grał w meczach o wejście do Ligi Państwowej. Podczas wojny preszedł do ataku. Również był uczestnikiem kursów prowadzonych dla najzdolniejzych juniorów przez Alex Jamesa z Arsenalu Londyn.

R-Rudnicki Stanisław „Rudzik” / Grał we wszystkich meczacjh „na SZLAKU”. Strzelił najważniejzgo gola meczu finałowego. Grał pod pseudonimiem „Rudzik”.

S-Siarkowski Leopold / Strzelił pierwszą bramkę meczu finałowego, kiedy Unia przerywał już 0:2. Gol był więc w pewnym sensie przełomowy.

S-Skraiński Włodzimierz / Urodził się w 1922 roku. Bramkarz. Kluby: Polonia Warszawa, Unia Lublin, Lublinianka. Grę w piłkę uprawiał od 1916 roku od juniorów w Polonii Warszawa.  Grywał też na bocznej pomocy. Na mistrzowskim SZLAKU Unii Lublin wystąpił tylko w meczu finałowym z Wisłą Kraków (3:2). Zastąpił Brodę w formacji defensywnej. Z zawodu elektromonter.

S-Sokólski Janusz („Lopek”) / Kapitan drużyny. Strzelił bramke w meczu z Lechią Lwów (1:1). Strzeli też 2 karne w rozgrywce na karne w trzecim meczu z WKS Równe 4:5, lecz wskutek gry nieuprawnionych graczy był walkower dla Unii Lublin i awans. Strzelił na szlaku w sumie 3 bramki, najwięcej dla Unii.

S-Szyszkowski Ryszard / asystent trenera Balcera. W Lublinie realizował wytyczne – bezpośrednio z młodymi zawodnikami. Jednocześnie grał w seniorach Unii, która walczyła w skomplikowanym systemie rozgrywek o AWANS do I ligi. Unia stale była blisko i stale przegrywała na finiszu. Sprowadzenie Balcera miało być lekiem na poprawę poziomu gry. Jak wiem Balcer rozpoczął wcześniej od szkolenia młodzieży.

W-Wilkołak / Podstawowy zawodnik w trzecim meczu na SZLAKU – meczu z WKS Pogoń Równe (4:5).

HENRYK SIEŃKO

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Spotkanie legend – Stanisław Rudnicki i Władysław Żmuda. Ten drugi na pewno wychowywał się w cieniu opowieści o mistrzostwie Polski Unii Lublin w 1939 roku… Duże prawdopodobieństwo też w tym, że owe opowieści przekazywał młodym Leszek Jezierski. Pierwszy mistrz Polski seniorów z „lubelskim rodowodem”, wszak jego pierwszym klubem była Unia Lublin.

+++

Ciekawostki:

Pierwszy gol „Na SZLAKU” – Aleksander Machaj

Ostatni gol – Stanisław Rudnicki „Rudzik”.

Mecze, ludzie, zdarzenia, regulamin, wyniki, plany, wojna!

= KS Strzelec Górka Stanisłowska – 1;0 / Machaj

= Lechia Lwów 1:1 / Sokólski.

= WKS Pogoń Równe 2:2. karne 2:3. Razem 4:5 / Weryfikacja jako valkower dla UNIIII po ujawnieniu złamania regulaminu związanego z przekroczonym wiekiem / Bramki w meczu:  Gospodarek – 2, karne – Sokólski – 2.

= Wisła Kraków 3:2 / Siarkowski, Machaj, Rudnicki

= Zwycięstw – 3

= Remisy – 1

= Bramki – po weryfikacji / 7:5

= Seniorzy UNII Lublin uczestniczyli w tym czasie po raz kolejny w walce o awans do I ligi. Jak widać młodzież dobrze była do ich wsparciach w przyszłości,  a może i do powalczenia o COŚ wiecej – PRZYGOTOWYWANA!. Plany działaczy UNII Lublin przerwała wojna!


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.