romek
czwartek, 30 sierpnia 2018, 12:06

ŻMUDA i inni * Na mistrzowskim SZLAKU „Unii” Lublin w 1939 roku grali… Pierwszego gola strzelił Aleksander Machaj, ostatniego GOLA – złotego i mistrzowskiego Stanisław Rudnicki.

Od lat poszukujemy nazwisk i źródeł sensacyjnego mistrzostwa Polski w 1939 roku, Powoli odkrywamy nowe fakty, nowe nazwiska, nowe zdarzenia… STARAMY sie.

Dlaczego ŻMUDA i inni? Bo ŻMUDA osiągnął najwięcej, zdobył wszystkie medale i mistrzostwa. Bo Żmuda jest też „dzieckiem sukcesu” juniorów UNII Lublin sprzed wojny. Bo jest dowodem na to, że UNIA mogła grać w I lidze, bić się o potęgę tak wielką jak inne europejskie kluby, które wówczas przecież nie były tak sławne jak dzisiaj.

Na SZLAKU grali, szkolili, kibicowali, „pilnowali” (przyjdzie czas na zdefiniowanie tego terminu):

A-B-C-D-G-H-K-M-N-P-R-S

B-Balcer  Mieczysław / trener z doskoku. Jako sportowiec lekkoatleta-dziesięcioboista. Reprezentant Polski w piłce nożnej. Po zakończeniu kariery wychowanca, trener i naukowiec. Wpadał do Lublina co pewien czas, żeby poukładać szkolenie, który bezpośrednio wykonywał Ryszard Szyszkowki.

B-Broda Henryk / Na bramce w pierwszym meczu ze Strzelcem Górka Stanisławowska (1:0). Także podstawowy gracz drugiego meczu z Lechią Lwów (1:1). Na bramce także w meczu numer trzy – z Pogonią Równe (5:4)

ŻMUDA i inni… INNI byli wcześniej, ale największy był i jest Żmuda

G-Gospodarek / Bohater meczu numer trzy – z WKS Pogoń Równe (2;2). Strzelił w nim dwie bramki. Unia mecz przegrała w karnych 2:3 i powinna odpaść. Bo liczono wynik jako 4:5 dla WKS Równe. Doszukano się nieuprawnionych graczy i Unia grała dalej.

K-Kopeć Henryk (Władysław) / Podstawowy obrońce, właściwie to niemal szef linni defensywnej w pierwszych meczach. Zresztą wystąpił we wszystkich spotkaniach, także w meczu finałowym  z Wisłą (3:2).

K-Kowalski MarianPodstawowy zawodnik w zremisowanym drugim spotkaniu zwycięskiego szlaku – z Lechią Lwów (1:0).

M-Machaj Aleksander / Na SZLAKU ku finałowej rozgrywce z Wisłą Kraków był pierwszy mecz z KS Strzelc Górka Stanisławowska 1:0. Unia wygrała,  a złotą  bramkę w drugiej połowie strzelił Aleksander Machaj. Strzelił też drugą bramkę na 2:2 w meczu rozstrzygającym z Wisła Kraków (3:2). We wszystkich meczach strzelił 2 bramki.

M-Makolągwa / W pierwszym składzie w drugim meczu z Lechią Lwów (1:1).

M-Malinowski Tadeusz  / Zagrał w meczu finałowym z Wisłą Kraków, a więc na finiszu SZLAKU po mistrzostwo.

N-Nieoczym / Podstawowy zawidnik w pierwszym meczu ze Strzelcem Górka Stanisławowska (1;0).Grał w linii pomocy.

P-Pakulski / Grał na obronie w pierwszym meczu na SZLAKU – Z KS Strzelec Górka Stanisławowska 1:0. Grał też z Lechią Lwów (1:1)  i Pogonią Rowne 4:5 (walkower  po odwołaniu).

P-Paprota Zenon „Cygan” / Jeden z głównyvh bohaterów meczu finałowego z Wisła Kraków (3:2)

P-Podgórski Władysław / 

R-Rakowski EugeniuszWystąpił we wszystkich głównych spotkaniach całego szlaku ku mistrzostwu Polski juniorów – Z KS Strzelec Górka Stanisławowska (1:0), Lechią Lwów (1:1), WKS Pogoń Równe 4:5, vo i Wisłą Kraków (3:2).

R-Różyło TadeuszGrał ze Strzelcem Górka Stanisławoską (1:0) i WKS Pogoń Równe (4:5), vo.

R-Rudnicki Stanisław „Rudzik” / Grał we wszystkich meczacjh „na SZLAKU”. Strzelił najważniejzgo gola meczu finałowego. Grał pod pseudonimiem „Rudzik”.

S-Siarkowski Leopold / Strzelił pierwszą bramkę meczu finałowego, kiedy Unia przerywał już 0:2. Gol był więc w pewnym sensie przełomowy.

S-Skraiński Włodzimierz / Wystąpił tylko w meczu finałowym z Wisłą Kraków (3:2). Zastąpił Brodę w formacji defensywenej.

S-Sokólski Janusz („Lopek”) / Kapitan drużyny. Strzelił bramke w meczu z Lechią Lwów (1:1). Strzeli też 2 karne w rozgrywce na karnew trzecim meczu z WKS Róne 4:5, lecz wskutek gry nieuprawnionych graczy był walkower dla Unii Lublin i awans. Strzelił na szlaku 3 bramki, najwięcej dla Unii.

S-Szyszkowski Ryszard / asystent trenera Bakcera. W Lublinie realizował wytyczne – bezpośrednio z młodymi zawodnikami. Jednocześnie grał w seniorach Unii, która walczyła w skomplikowanym systemie rozgrywek o AWANS do I ligi. Unia stale była blisko i stale przegrywała na finiszu. Sprowadzenie Balcera miało być lekiem na poprawę poziomu gry. Jak wiem Balcer rozpoczął wcześniej od szkolenia młodzieży.

W-Wilkołak / Podstawowy zawodnik w trzecim meczu na SZLAKU – meczu z WKS Pogoń Równe (4:5).

HENRYK SIEŃKO

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Spotkanie legend – Stanisław Rudnicki i Władysław Żmuda. Ten drugi na pewno wychowywał się w cieniu opowieści o mistrzostwie Polski Unii Lublin w 1939 roku… Duże prawdopodobieństwo też w tym, że owe opowieści przekazywał młodym Leszek Jezierski.

+++

Ciekawostki:

Pierwszy gol „Na SZLAKU” – Aleksander Machaj

Ostatni gol – Stanisław Rudnicki „Rudzik”.

Mecze, ludzie, zdarzenia, regulamin, wyniki, plany, wojna!

= KS Strzelec Górka Stanisłowska – 1;0 / Machaj

= Lechia Lwów 1:1 / Sokólski.

= WKS Pogoń Równe 2:2. karne 2:3. Razem 4:5 / Weryfikacja jako valkower dla UNIIII po ujawnieniu złamania regulaminu związanego z przekroczonym wiekiem / Bramki w meczu:  Gospodarek – 2, karne – Sokólski – 2.

= Wisła Kraków 3:2 / Siarkowski, Machaj, Rudnicki

= Zwycięstw – 3

= Remisy – 1

= Bramki – po weryfikacji / 7:5

= Seniorzy UNII Lublin uczestniczyli w tym czasie po raz kolejny w walce o awans do I ligi. Jak widać młodzież dobrze była do ich wsparciaich w przyszłosci,  a może i do powalczenia o COŚ wiecej – PRZYGOTOWYWANA!. Plany działaczy UNII Lublin przerwała wojna!


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.