Od lat poszukujemy nazwisk i źródeł sensacyjnego mistrzostwa Polski w 1939 roku, Powoli odkrywamy nowe fakty, nowe nazwiska, nowe zdarzenia… STARAMY sie.
Dlaczego ŻMUDA i inni? Bo ŻMUDA osiągnął najwięcej, zdobył wszystkie medale i mistrzostwa. Bo Żmuda jest też „dzieckiem sukcesu” juniorów UNII Lublin sprzed wojny. Bo jest dowodem na to, że UNIA mogła grać w I lidze, bić się o potęgę tak wielką jak inne europejskie kluby, które wówczas przecież nie były tak sławne jak dzisiaj.
Na SZLAKU grali, szkolili, kibicowali, „pilnowali” (przyjdzie czas na zdefiniowanie tego terminu):
A-B-C-D-G-H-K-M-N-P-R-S
B-Balcer Mieczysław / trener z doskoku. Jako sportowiec lekkoatleta-dziesięcioboista. Reprezentant Polski w piłce nożnej. Po zakończeniu kariery wychowanca, trener i naukowiec. Wpadał do Lublina co pewien czas, żeby poukładać szkolenie, który bezpośrednio wykonywał Ryszard Szyszkowki.
B-Broda Henryk / Na bramce w pierwszym meczu ze Strzelcem Górka Stanisławowska (1:0). Także podstawowy gracz drugiego meczu z Lechią Lwów (1:1). Na bramce także w meczu numer trzy – z Pogonią Równe (5:4)

ŻMUDA i inni… INNI byli wcześniej, ale największy był i jest Żmuda
G-Gospodarek / Bohater meczu numer trzy – z WKS Pogoń Równe (2;2). Strzelił w nim dwie bramki. Unia mecz przegrała w karnych 2:3 i powinna odpaść. Bo liczono wynik jako 4:5 dla WKS Równe. Doszukano się nieuprawnionych graczy i Unia grała dalej.
K-Kopeć Henryk (Władysław) / Podstawowy obrońce, właściwie to niemal szef linni defensywnej w pierwszych meczach. Zresztą wystąpił we wszystkich spotkaniach, także w meczu finałowym z Wisłą (3:2).
K-Kowalski Marian / Podstawowy zawodnik w zremisowanym drugim spotkaniu zwycięskiego szlaku – z Lechią Lwów (1:0).
M-Machaj Aleksander / Na SZLAKU ku finałowej rozgrywce z Wisłą Kraków był pierwszy mecz z KS Strzelc Górka Stanisławowska 1:0. Unia wygrała, a złotą bramkę w drugiej połowie strzelił Aleksander Machaj. Strzelił też drugą bramkę na 2:2 w meczu rozstrzygającym z Wisła Kraków (3:2). We wszystkich meczach strzelił 2 bramki.
M-Makolągwa / W pierwszym składzie w drugim meczu z Lechią Lwów (1:1).
M-Malinowski Tadeusz / Zagrał w meczu finałowym z Wisłą Kraków, a więc na finiszu SZLAKU po mistrzostwo.
N-Nieoczym / Podstawowy zawidnik w pierwszym meczu ze Strzelcem Górka Stanisławowska (1;0).Grał w linii pomocy.
P-Pakulski / Grał na obronie w pierwszym meczu na SZLAKU – Z KS Strzelec Górka Stanisławowska 1:0. Grał też z Lechią Lwów (1:1) i Pogonią Rowne 4:5 (walkower po odwołaniu).
P-Paprota Zenon „Cygan” / Jeden z głównyvh bohaterów meczu finałowego z Wisła Kraków (3:2)
P-Podgórski Władysław /
R-Rakowski Eugeniusz / Wystąpił we wszystkich głównych spotkaniach całego szlaku ku mistrzostwu Polski juniorów – Z KS Strzelec Górka Stanisławowska (1:0), Lechią Lwów (1:1), WKS Pogoń Równe 4:5, vo i Wisłą Kraków (3:2).
R-Różyło Tadeusz / Grał ze Strzelcem Górka Stanisławoską (1:0) i WKS Pogoń Równe (4:5), vo.
R-Rudnicki Stanisław „Rudzik” / Grał we wszystkich meczacjh „na SZLAKU”. Strzelił najważniejzgo gola meczu finałowego. Grał pod pseudonimiem „Rudzik”.
S-Siarkowski Leopold / Strzelił pierwszą bramkę meczu finałowego, kiedy Unia przerywał już 0:2. Gol był więc w pewnym sensie przełomowy.
S-Skraiński Włodzimierz / Wystąpił tylko w meczu finałowym z Wisłą Kraków (3:2). Zastąpił Brodę w formacji defensywenej.
S-Sokólski Janusz („Lopek”) / Kapitan drużyny. Strzelił bramke w meczu z Lechią Lwów (1:1). Strzeli też 2 karne w rozgrywce na karnew trzecim meczu z WKS Róne 4:5, lecz wskutek gry nieuprawnionych graczy był walkower dla Unii Lublin i awans. Strzelił na szlaku 3 bramki, najwięcej dla Unii.
S-Szyszkowski Ryszard / asystent trenera Bakcera. W Lublinie realizował wytyczne – bezpośrednio z młodymi zawodnikami. Jednocześnie grał w seniorach Unii, która walczyła w skomplikowanym systemie rozgrywek o AWANS do I ligi. Unia stale była blisko i stale przegrywała na finiszu. Sprowadzenie Balcera miało być lekiem na poprawę poziomu gry. Jak wiem Balcer rozpoczął wcześniej od szkolenia młodzieży.
W-Wilkołak / Podstawowy zawodnik w trzecim meczu na SZLAKU – meczu z WKS Pogoń Równe (4:5).
HENRYK SIEŃKO
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Spotkanie legend – Stanisław Rudnicki i Władysław Żmuda. Ten drugi na pewno wychowywał się w cieniu opowieści o mistrzostwie Polski Unii Lublin w 1939 roku… Duże prawdopodobieństwo też w tym, że owe opowieści przekazywał młodym Leszek Jezierski.
+++
Ciekawostki:
Pierwszy gol „Na SZLAKU” – Aleksander Machaj
Ostatni gol – Stanisław Rudnicki „Rudzik”.
Mecze, ludzie, zdarzenia, regulamin, wyniki, plany, wojna!
= KS Strzelec Górka Stanisłowska – 1;0 / Machaj
= Lechia Lwów 1:1 / Sokólski.
= WKS Pogoń Równe 2:2. karne 2:3. Razem 4:5 / Weryfikacja jako valkower dla UNIIII po ujawnieniu złamania regulaminu związanego z przekroczonym wiekiem / Bramki w meczu: Gospodarek – 2, karne – Sokólski – 2.
= Wisła Kraków 3:2 / Siarkowski, Machaj, Rudnicki
= Zwycięstw – 3
= Remisy – 1
= Bramki – po weryfikacji / 7:5
= Seniorzy UNII Lublin uczestniczyli w tym czasie po raz kolejny w walce o awans do I ligi. Jak widać młodzież dobrze była do ich wsparciaich w przyszłosci, a może i do powalczenia o COŚ wiecej – PRZYGOTOWYWANA!. Plany działaczy UNII Lublin przerwała wojna!