romek
niedziela, 26 sierpnia 2018, 08:48

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Zygmunt KALINOWSKI * O krok za Tomaszewskim…

Na 17 dni przed pamiętnym meczem na Wembley w 1973 roku, dokładnie 10 października, reprezentacja polski zremisowała w Rotterdamie z Holandią 1:1. W spotkaniu tym po raz pierwszy zmiennikiem Jana Tomaszewskiego w ekipie Górskiego był Zygmunt Kalinowski (wcześniej był nim Marian Szeja). To wówczas późniejszy bramkarz Motoru Lublin stanął oko w oko z wielkim Johannem Cruyffem. Co najważniejsze – pojedynek ten wygrał.

Kolejny mecz w drużynie narodowej zagrał w trzy dni po Wembley, w Dublinie z Irlandią Południową (0:1), kiedy to trener dał odpocząć bohaterom z Londynu na czele z Tomaszewskim. Później był jeszcze udział w dwóch grach towarzyskich – z Belgią (1:1) w Liege i z Grecją (2:0), w którym zmienił Andrzeja Fischera.

– Nie miałem szansy wgrać rywalizacji z „Tomkiem” – mówił po latach „Kali”. – Przecież był wówczas czołowym bramkarzem świata.

Z Tomaszewskim rywalizował wcześniej w Legii Warszawa. Niezastąpiony był wówczas Władysław Grotyński, toteż „Kali” w barwach wojskowych zaliczył tylko trzy ligowe spotkania. Może się jednak pochwalić niezwykłym wynikiem, bo nie puścił w nich ani jednej bramki (ROW Rybnik 3:0, Zagłębie Wałbrzych 3:0, Gwardia Warszawa 1:0). Wystąpił też

w spotkaniu Pucharu Europy Mistrzów Klubowych z IFK Goeteborg w 1971 roku (2:1).

Zygmunt „Kali” Kalinowski nie może jednak narzekać na brak piłkarskiego szczęścia. Zagrał przeciwko najlepszym piłkarzom świata, włącznie z Beckenbauerem, Bonhofem, Rummenigge, Van Moerem, Larsenem i wielu innym. To nic, że w zespole odlbojów, bo na przykład ten kto widział jego pojedynki z Gerdem Muellerem w meczu weteranów Polska – Niemcy (4:1) w 1995 roku, ten wie że mógł wówczas z powodzeniem grać w ligowych drużynach.

W Lublinie „Kali” pojawił się razem z trenerem Waligórą. Miał wówczas na koncie mistrzostwo Polski ze Śląskiem Wrocław, w którym grał między innymi z: Władysławem Żmudą, Tadeuszem Pawłowskim, Janem Erlichem, Zygmuntem Garłowskim i Romanem Faberem. Waligóra wiedział, że podstawą sukcesu drużyny jest solidny bramkarz i równie dobra obrona. Mieli zdobyć dla miasta „koziołka” spod znaku FSC ekstraklasę. „Kali” zadebiutował w meczu z GKS-em Tychy na wyjeździe. Motor odniósł w nim błyskotliwe zwycięstwo 2:1, po golach Bolesława Mącik i Ireneusza Lorenca. Bohaterem spotkania był oczywiście Kalinowski, który powstrzymał ataki gospodarzy. Zresztą trudno byłoby zliczyć wszystkie jego znakomite występy w roli golkipera Motoru. Wybitnie utalentowany Darek Opolski, czekający na debiut za jego plecami, długo musiał grzać Lawę.

Były też w jego karierze mecze o których chciałby zapomnieć. Ot, choćby w Chełmie z Chełmianką. Bronił wówczas świątyni drugiego zespołu Motoru. Niejaki Alfred Nowak strzelił mu cztery gole (wynik 0:4). Taki już żywot bramkarza.

– Dzięki piłce poznałem świat i setki wybitnych postaci sportu. Grałem w drużynach z Australii i Kanady, ale też w Stali Kraśnik i „Prywaciarzu” Tomaszów Lubelski. Reprezentowałem polskie kluby w europejskich pucharach. Z motorem Lublin dwukrotnie wywalczyłem awans do I ligi – Zygmunt Kalinowski, chłopak rodem z Warki ma co wspominać i opowiadać ciekawskim.

Po zakończeniu kariery rozpoczął pracę jako trener w drużynach lubelskich. Trenował też bramkarzy kadry narodowej za kadencji trenerów: Władysława Stachurskiego i Antoniego Piechniczka. No i jest etatowym golkiperem „Orłów Górskiego”, w którym to zespole zastępuje go … Jan „Tomek” Tomaszewski… To on po każdym spotkaniu weterenów mówi: – najlepszy w meczu był „Kali”. On jest jak Lenin, nieśmiertelny!

Nie ulega wątpliwości, że Zygmunt Kalinowski jest jedną z najbarwniejszych postaci polskiego sportu.

***

Zygmunt KALINOWSKI  (ur. 2 maja 1949 roku). Bramkarz. Kluby: Pilica Warka, Legia Warszawa, Śląsk Wrocław (mistrz Polski w 1977 roku), Motor Lublin(x2, dwa awanse do I ligi), Polonia Sydney (Australia), Stal Kraśnik, North York Rackets Toronto (Kanada), Prywaciarz Tomaszów Lubelski. Jako trener: Motor Lublin, Stal Kraśnik, Budowlani Lublin, Prywaciarz Tomaszów Lubelski, Hetman Zółkiewka. Trener bramkarzy w klubach: Lublinianka, Wisła Kraków, Górnik Łęczna, Hetman Żółkiewka (awans do III ligi), oraz reprezentacji Polski.

LEKSYKON lubelskiej piłki /hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.