środa, 22 sierpnia 2018, 08:39

V Liga LUBLIN @ OSIEM karniaków wykorzystanych * jakie gole padają? Jak zmiany wpływają na wynik? GUTEK I SZCZUKA…

KILKA refleksji o ZMIANACH, ale ogólnie w futbolu, bo zmiany kadrowe w drużynach dyskretniej wplatają się w rozwój piłki.

No wiec – jak zmienia się futbol 2018? Przede wszystkim – ciężar rozstrzygnięcia każdego meczu nadal przenosi się na minuty 80-90 PLUS. Zawęża się pole manewrów trenerów od ostatecznej rozgrywki – zmiany w II połowie mecz są znaczące. Żeby nie powiedzieć decydujące, bo tak musi być. Zmian już może być 5 gdzieniegdzie. Bo zawodnicy robiący różnice wchodzą na zmęczonych rywali. Na zmęczone formacje, na zmęczone ciała graczy. Przestrzeń czasowa, przestrzeń powietrza, przestrzeń pomysłów na ‚ostateczne rozgrywki” ściska się coraz mocniej. Będzie się przenosić na minuty 85-90 PLUS. Będzie coraz więcej bramek samobójczych, odbitych, dobitych, wyplutych, poprzeczkowych i słupkowych. Bramek kąsających, goli farfoclowatych – przypadkowych, okolicznościowych, ale i finezyjnych, zmyślnie skonstruowanych i technicznie bajkowo strzelanych.

Niepokoi to, że futbol zmierza do przesadnej psychologizacji. Że nikt nie myśli o ciałach zawodników i ich możliwościach. Gdzie jest granica psychologizacji?

Po tych reflaksjach patrzymy na V ligę (LUBLIN).

+++

Drugie zwycięstwo odniosła  w rozgrywkach drużyna LKS Stróża. Zespół mozolnie budowany [przez Anatolija Ławryszyna  wygrał z Turem Milejów i Unią Wilkołaz.  CYTAT (Dziennik Wschodni): „Stróża w tych spotkaniach zdobyła aż 10 bramek, co jest zdecydowanie najlepszym rezultatem w „okręgówce”. – Twardo stąpamy po ziemi. Nasz cel się nie zmienił. Chcemy sobie zapewnić spokojne utrzymanie w lidze. Udany początek cieszy, ale zostało nam jeszcze wiele spotkań. Kolejnym plusem jest to, że w Stróży zapanowała moda na piłkę. W pierwszej kolejce udało się zapełnić nasz skromny stadion. Mamy również nad czym pracować. Jednym z takich elementów jest gra w defensywie, bo tracimy za dużo bramek – mówi Anatolij Ławryszyn.

Połowę bramek w tych dwoch spotkania strzelił Dawid Szczuka, snajper wyborowy, który teraz jest w czołówce klasyfikacji OPEN.

CYTAT: „34-letni snajper już w przeszłości imponował formą, kiedy strzelał bramki dla Wisły Annopol czy Stali Kraśnik. – To świetny zawodnik. Charakteryzuje go ciąg na bramkę. On po prostu chce zdobywać kolejne gole. Czasami nawet aż za bardzo się stara i bierze na swoje barki zbyt duży ciężar – mówi Ławryszyn. Ze słowami trenera Stróży należy się liczyć, bo Ukrainiec to uznana postać w naszym futbolu. Wiele lat spędził na pierwszoligowych boiskach broniąc barw Tłoków Gorzyce i GKS Bełchatów”.

Bohaterami kolejki na pewno Andrzej Gutek z Orionu Niedrzwica (foto1), który jak za starych lat strzela do siatki z karnych. Staje się „specjalistą” niczym Gieraga w Motorze całkiem niedawno. Dwa karniaki strzelał też Stec z Wilkołaza, tylko że nie przyniosła punktów,bo Unia przegrała 2:4. Karny Wójciuka z Sygnało na 3:1 zmienił wynik,ale jeszcze przed 60 minutą było 3:3.  Ponownie prowadzenie Sygnałowi dał Jabłoński.

+++

Unia Wilkołaz – LKS Stróża 2:4 (1:3)
Bramki: Stec (10 z karnego, 50 z karnego) – Dul (9 samobójcza), D. Szczuka (17, 26), Jachura (78).

Unia: Surus – G. Leziak, Rup, Kołtun (55 Daniel), Dul (46 Łysakowski), Wnuk, Stec, Drąg (70 Rachwał), D. Ściegienny, Machaj, Galiński (70 Karabacz).

Stróża: Andruszak – Lamorski, K. Kowalik, A. Szczuka (70 Chruściel), Piasecki, Wysokiński (85 Byczek), Wojtaszek, Chomczyk (65 Jachura), Szabat (70 Woźniak), D. Kowalik, D. Szczuka (80 Moskal)

***

Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Avia II Świdnik – Sokół Konopnica 2:2 (0:1)
Bramki: Starok (90+1), Strug (90+3) – J. Wójcik (44), Dudek (80).

Orion Niedrzwica – Piaskovia Piaski 2:1 (1:0)
Bramki: Gutek (40 z karnego, 70 z karnego) – P. Ziętek (65).

Wisła II Puławy – Świdniczanka Świdnik Mały 1:1 (0:0)
Bramki: Piotrowski (51) – Boniecki (80 z karnego).

POM Iskra Piotrowice – Opolanin Opole Lubelskie 0:1 (0:1)
Bramka: Rożek (3).

Stal Poniatowa – Mazowsze Stężyca 4:0 (2:0)
Bramki: Strug (32, 62), Sobkowicz (45), Stalęga (55).

Tur Milejów – Sygnał Lublin 3:7 (1:2)
Bramki: Skorupa (35 z karnego, 55), Akshil (53) – Cygan (12, 60), Prus (30, 72), Wójciuk (48 z karnego), Jabłoński (58, 85).

Janowianka Janów Lubelski – Granit Bychawa 1:1 (0:0)
Bramki: B. Wojtan (70 z karnego) – Janik (90+3).

= Padło 31 bramek. Gile za 3 punkty – Gutek, Rożek.

= Liderem strzelców – Dawid Szczuka (Stróza) – 5 bramek.