romek
sobota, 18 sierpnia 2018, 06:05

D-DYMEK Adam * Na tropie… „bulionowych chłopaków” Jerzego Chrzanowskiego * „Jasiek”

Zdarza się, że prawdziwych piłki nożnej doceniamy po latach. Bo jak tu określić historię Adama DYMKA, zmarłego w 2015 roku byłego piłkarza Stali Kraśnik i Tęczy Kraśnik. Nawet w naszym portalu zamieściliśmy notatkę o śmierci. I dopiero, kiedy za sprawą prof. Zdzisława Mroza, zaczeliśmy tropić krok po kroku ówczesną przygodę lubelskiej młodzieży odkrywamy – kim byli wówczas i poźniej. Nie chwalili się, nikt nie pisał o nich wielkich artykułów i książek. Taki był między innymi Adam Dymek.

„Zawsze aktywny, nie dopuszczał swoich myśli o chorobach, prowadził zdrowy tryb życia. Oddany bez granic piłce nożnej, organizował mecze oldbojów – związany z naszym klubem jako trener i zawodnik na przełomie lat 1980-1990”

Rozpoczynał jako junior w 1965 roku, w zespole walczącym o II ligę. Ostatecznie Stal wywalczyła prawo gry w III lidze centralnej. Później częściej grał w Stali II Kranik i oczywiście w teamie reprezentacji Lubelszczyzny walczącej w eliminacjach do OSM 1967.

Poszukując materiałów do opracowania tekstu o piłkarzach, którzy wywalczyli „Złoty medal Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży” w 1967 roku trafiliśmy na nazwisko Dymek. To oczywiście Adam Dymek, wówczas nastoletni zawodnik Stali Kraśnik. Jeden z „bulionowych chłopków” trenera Jerzego Chrzanowskiego. W samych finałach w upalnej Łodzi nie grał, ale jego udział we wcześniejszych meczach był znaczny. Przytaczamy tylko składy z meczu z Krakowem (miasto) – 3:2 (2:0) i Katowicami – 2:1 (0:1).

Czerwiec 1966. Mecz Lublin-Kraków-miasto 3:2 (gole: Stefan Kleszczyński, Mróz, Miłkowski). LUBLIN: Mazur, Dymek, Goleń, Pisula, Blaga, Miłkowski, Mróz, Kleszczyńzki, Drabik, Dworzecki (Lebiedowicz), Kozerski.

Listopad 1966. Mecz Lublin-Katowice 2:1 (Stefan Kleszczyński, Drabik). LUBLIN: Seylrhuber, Dymek, Pisula, Goleń, Mróz, Kleszczyński, Drabik, Miłkowski, Dworzecki (Lebiedowicz), Kozerski.

Jeszcze raz podkreślamy, że OSM rozgrywano „systemem olimpijskim”. Grano więc przez kilka sezonów eliminacje i wielki finał w Łodzi. To tam trener Chrzanowski „zastosował trick taktyczny” w postaci gaszenia pragnienia u zawodników podczas upałów bulionem, stąd „bulionowe chłopaki”. Wiek zawodników – do 23 lat. A więc najlepsi mieli później otwartą drogę do klubów ligowych. I jak widzimy, piłkarze zostawali później znaczącymi postaciami w środowiskach sportowych w których mieszkali. Często pracowali z młodzieżą. Pracują do dzisiaj – przykładem Stanisław Cybulski.

My po kolei chcemy ich przedstawić – rozpoczęliśmy od Romana Seylrhubera, dzisiaj Adam Dymek. Wkrótce inni…

***

Adam DYMEK (ur. 1947, zm. 2015). Obrońca. Kluby: Stal Kraśnik, Tęcza Kraśnik. Kluby jako trener: Stal Kraśnik. Złoty medalista OSM 1967. Po zakończeniu kariery trener i wychowawca młodzieży.

hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.