romek
piątek, 17 sierpnia 2018, 20:53

S-SEYRLHUBER Roman (Unia Tarnów, Technik Zamość) * Bramkarz na złotym szlaku bulionowych chłopaków.

Przedstawiamy po kolei tak zwanych „bulionowych chłopaków” Jerzego Chrzanowskiego, którzy przed pół wiekiem wywalczyli złoty medal Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Łodzi 1967… Nie wiemy, ile w sumie piłkarzy do lat 23 wystąpiło w meczach eliminacyjnych i w finale w Łodzi. Ale z dostępnych źródeł stworzyliśmy swego rodzaju encyklopedię jednego z największych sukcesów lubelskiej piłki od 1939 roku, czyli od mistrzostwa Polski Unii Lublin. Rozpoczynamy od bramkarzy. Jednym z nich był Roman SEYRLHUBER, wówczas chyba golkiper o najdziwniejszym nazwisku w naszym piłkarstwie.

Kim był? Roman Seyrlhuber był kuzynem innego bramkarza Mariana Seyrlhubera, wychowanka Wisły Kraków, który w „latach wojskowych” grał w TS Mościce (póżniejszej Unii Tarnów). Bramkarz Romam, bratanek Mariana, rozpoczynał w Unii Tarnów. Do Zamościa przybył „odsłużyć wojsko” i tutaj wypatrzyli go w Techniku szperacze poszukujący talentów, które mogłyby reprezentować Lublin podczas eliminacji i finałów OSM 1967.

Zagrał w jednym z ważniejszych sptkań – z Katowicami w Biełej Podl. 2:1. w 1966 roku – Lublin przegrywał 0:1 po golu Woźniczki z karnego. Po przerwie wyrówał w 84 mibucie Stefan Kleszczyński. Na sekundy przed końcem meczu prawdziwie złotego gola strzelił Andrzej Drabik. Obie brami były wynikiem sporej przewagi lubelskich pilkarzy. W meczu z Katowicami zagrali w składzie: Seyrlhuber, Dymek, Pisula, Piotr Blaga, Goleń, Mróz, Stefan Kleszczyński, Miłkowski, Dworzecki (Lebiedowicz), Kozerski.

Najlepszy czas Romana to lata 1968-70. W sezonie 1968/69 w 1/8 Pucharu Polski Unia Tarnów wygrała z Wisłą Kraków – 2:0 co dało awans do półfinału i mecze z Legią.

UNIA TARNÓW – WISŁA KRAKÓW 2 – 0 (1 – 0)
1-0 Józef Kulpa 40, 2-0 Henryk Blaga 87.

Unia: Roman Seyrlhuber – Andrzej Górka, Czesław Mazurek, Edward Burkat, Piotr Blaga – Edward Oratowski, Andrzej Horba, Joachim Rak – Henryk Blaga, Józef Kulpa, Stanisław Bucki. Trener: Marian Anioł.

Wisła: Henryk Stroniarz – Fryderyk Monica (46 Janusz Sputo), Ryszard Wójcik, Władysław Kawula, Adam Musiał – Tadeusz Kotlarczyk, Tadeusz Polak, Ireneusz Adamus – Krzysztof Hausner, Wiesław Lendzion, Hubert Skupnik. Trener: Mieczysław Gracz.

Osiem tysięcy kibiców wiwatowało na cześć piłkarzy „Jaskółek”, a szczególnie bramkarza, który nie dał, się pokonać Krzysztofowi Hausnerowi, Januszowi Sputo i Ireneuszowi Adamusowi. Następnie w meczach pófinalowych z Legią Warszawa 0:1 i 1:2 pokonał go między innymi Deyna. Ale i tak należał do najlepszych na boisku, pisano wręcz – „mecz Seylrhubera”. W Lublinie zagrał także w ligowym meczu z Motorem (2:3). Pokonali Romana – Oryszko i Śpiewok 2.

Oczywiście – jak znamy wielu kibiców!- wielu z nich spyta – jaki On tam lubelski bohater?. Otóż wydaje nam się, że jako złoty medalista Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży 1967 w barwach szerokiej kadry LUBELSZCZYZNY, też był pełnoprawnym „bulionowym chłopakiem” trenera Jerzego Chrzanowskiego, nawet jeśli w finałowej rozgrywce bronił kto inny.

Wspomina kadrowicz „bulionowych chlopaków” Stanisław Cybulski: – Sam finał rozegrano w 1967 roku w Łodzi, ale eliminacje trwały wcześniej niemal 2 lata. I na przykład piłkarz, który w międzyczasie kończył służbę wojskową, wypadał z kadry. Wspaniale, że przypominacie chłopców. Ja mam już 70 lat i miło będzie poczytać o tamtych chwilach sprzed pół wieku.

Ale my chcemy poznać i przypomnieć wszystkich. I zapewniamy, udowodnimy jak ważny był to sukces, także poznamy wszystkich! Roman Seyrlhuber zmarł w USA.

Roman SEYRLHUBER (ur. 27 sierpień 1945, zmarł 8 listopada 2005, w wieku 60 lat w USA). Bramkarz. Kluby: Unia Tarnów, Technik Zamość. Złoty medalista OSM 1967 w kadrze Lubelszczyzny. Półfinalista Pucharu Polski 1968 w Unii Tarnów).

hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.