romek
sobota, 28 lipca 2018, 08:45

Sławomir TATYSIAK (Orzeł Srebrzyszcze) * OSCAR za całokształt! * 100 LAT panie Sławku!

Wystarczyło sięgnąć cztery lata wstecz…

Tatysiak - drobBiogram sportowy tego piłkarza mamy przygotowany bodaj od 10 lat – bo Sławomir Tatysiak przeszedł do historii chełmskiej piłki już dawno. Ot – nikt  nie przewidział, że będzie grałjeszcze w 2014 roku – i to grał tak, że po raz kolejny będzie najlepszy. Jak często podpowiadają kibice i  trenerzy – Sławkowi należy się „OSCAR chełmskiej piłki za całokształt”. Dziś nawet trudno pisać „legenda”, bo tak się pisze o tych, którzy byli znakomici kiedyś… A czym się wsławił przed laty? Jak to mówią młodzi  redakcyjni szperacze: – O czym tu dyskutować, że kiedyś już pisaliśmy… Tak – pisaliście, ale żaden małolat raczkujący na boisku – nie czytał, bo go nie było ma świecie.

Był mecz z Wisłą Puławy, który jego zespół, IV-ligowa Granica Dorohusk, przegrywał już 0:3. Wówczas rozpoczął koncert solowy – strzelił kolejno 4 bramki i mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 4:3. Kilka tygodni później do Dorohuska przyjechała Stali Kraśnik, team prowadzony przez Wiesława Wieczerzaka, którego ambicją było odzyskanie dla Kraśnika III ligi. Goście byli faworytem i widać to było na boisku. I pewnie wygraliby z Granicą. Przebieg meczu był dramatyczny, a wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie. Ostatecznie wynik gry na 4:3 ustalił Tatysiak. I dodatkowa informacja – to on strzelił wszystkie cztery gole.

O jego skuteczności przekonali się też bramkarze V ligi. Pewnego  sezonu Granica Dorohusk pokonując Start Krasnystaw 5:1 (4 gole Tatysiaka) udowodniła znacznie wyższe aspiracje i możliwości sportowe nad piłkarzami powiatowego miasta.  W spotkaniu z Vitrum Wola Uhruska, kiedy to gracze Dorohuska zdobywali w imponującym stylu awans do IV ligi, wygranym 22:0, Sławek Tatysiak wbił golkiperowi 11 goli (słownie jedenaście). Obserwatorzy silniejszych od Granicy zespołów nie mogli uwierzyć, że taki „łowca” goli gra ledwie w V lub IV lidze. Pytali, dlaczego nie pojedzie się sprawdzić w wyższej lidze? Odpowiedź mogła być tylko jedna – bo Tatysiak chce grać w Dorohusku.

Sławomir TatysiakW sezonie 2001/2002, kiedy Chełmski Klub Sportowy (dzisiaj Chełmianka) walczył w obronie IV ligi, a Dorohusk w cuglach wygrywał V ligę, działacze wypożyczyli Tatysiaka do ChKS-u Chełm.  Miał pomóc w uratowaniu ligowego bytu.. I pomógł – w kilku najważniejszych meczach, kiedy to ważyło się zdobycie punktów, z wyrachowaniem i zimną precyzją posyłał piłkę do siatki przeciwników. Kiedy ligowy byt dla Chełma został obroniony, wrócił do Granicy Dorohusk, aczkolwiek w międzyczasie odrzucił kilka całkiem interesujących propozycji.

Później jakby znudziły go zdobywane bramki, a może …działacze. Zawiesił uprawianie futbolu. Powrócił wiosną 2005 roku. Do Chełmianki – ratować IV ligę.

To był już kolejny powrót do gry… Bo ratowania tych ligowych bytów dla różnych drużyn było kilka…

tatysiak2W latach 2005 i dalej był i jest Sławek „ekspertem” od strzałów z wolnego. Faul w okolicach pola karnego to – jeśli jest na boisku – takie samo zagrożenie jak karny. Obecnie podstawowy gracz Orła Srebrzyszcze. Od czasu do czasu strzela gole, ale podstawowe zadanie do rozgrywane piłki.

W 2011 roku portal lubgol.pl pisał:

„Sławomir Tatysiak odchodzi z Chełmianki” – taka wieść pojawiła się w ostatnich dniach w lubelskich mediach oraz internetowych polemikach kibiców. Ile jest prawdy w tym stwierdzeniu? O tym sam zainteresowany.

– Mój wiek mówi o mnie. Jestem zdrowy, dobrze się czuję, ale mam już prawie 38 lat. Nie biegam tyle ile 25-latek – obrazowo opisuje Tatysiak. – Mam propozycje z kilku klubów niższej ligi, ale jeszcze nie odchodzę. Chciałbym grać w trzeciej lidze. Wszystko zależy od trenera i jego oceny. Jeśli powie mi, że jestem potrzebny to zostanę – kwituje doświadczony pomocnik. – Nie wiem skąd biorą się te opinie, że na pewno odchodzę. Równie dobrze mógłbym tak powiedzieć dzisiaj, ale to byłaby nieprawda.

Gdyby jednak okazało się, że miejsce Tatysiaka zajmą młodsi zawodnicy, wtedy on sam skieruje swoje kroki do jednego z klubów województwa.

Naszym zdaniem – chełmski OZPN powinien pomyśleć nad doroczną nagrodą pod tytułem roboczym OSCAR ZA CAŁOKSZTAŁT.

***

Sławomir TATYSIAK (ur. 28 lipca 1974). Kluby: Granica Dorohusk, Chełmianka Chełm, Unia Białopole, Orzeł Srebrzyszcze. Sukcesów w  regionalnym wymiarze nie sposób wymienić. Bo sukcesy to nie tylko awanse do wyższych lig, zdobycie pucharu, czy zostanie królem strzelców rozgrywek. To także obrona ligowego bytu i spektakularne mecze… W maju 2015 roku mając 40 lat znów strzelił 4  gole w meczu.

Leksykon / Henryk Sieńko

***

Jak widać w 2014 roku nie przewidzieliśmy, że będzie grał. Bo napisał PLUS 4…

Ten PLUS to oczywiście cztery ostatnie lata w Orle Srebrzyszcze. To wspólne występy z synami  (Sławomir Tatysiak – ur. 28.07.74r.,  Szymon Tatysiak – ur. 23.02.95r., Łukasz Tatysiak – ur. 23.02.95r). To wspólny awans i wspólne gole. W regionie historia znała sporo takich przypadków, lecz niewiele jest udokumentowanych. Ale nastały takie czasy, że dokumentują się same – dokumentują kibice-reporterzy i kibice-dziennikarze. Dokumentują sami piłkarze. Bo niekiedy nagrywając telefonem strzeloną bramkę stają się autorami historycznego zapisu. PLUS to oczywiście bieganie – w 2014 roku w półmaratonie chmielowym zajął 75. miejsce (czas 01:46:34).

No i oczywiście – ponawiamy życzenia – 100 Lat. Panie Sławku!

lp.pl / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.