romek
piątek, 27 lipca 2018, 08:12

Rio Ave, dzisiejszy przeciwnik Jagiellonii Białystok w walce o Ligę Europy, to trampolina dla zawodników chcących dostać się do czołowych klubów portugalskich – mówi Tomasz TCHÓRZ.

Rio Ave, dzisiejszy przeciwnik Jagiellonii Białystok w walce o Ligę Europy, to trampolina dla zawodników chcących dostać się do czołowych klubów portugalskich. Zespół ten przechodzi co roku fundamentalne zmiany, atutem Jagiellonii powinno być to, że rywal dopiero zaczyna grać. O szczegółową analizę poprosiliśmy znawcę portugalskiej piłki, trenera i analityka Tomasza Tchórza.

Obecna sytuacja drużyny

Drużyna Rio Ave nie ma w swojej historii wielu występów w europejskich pucharach. Dotychczas tylko raz w sezonie 2014/2015 występowała w Lidze Europy, zajmując w grupie 4. miejsce. W sezonie 2016/2017 odpadła w eliminacjach dwukrotnie remisując przeciwko Slavii Praga. Nadchodzący sezon 2018/2019 będzie trzecim podejściem do gry w tych rozgrywkach.

Drużyna Rio Ave postrzegana jest jako jedna z niewielu, która jest w stanie nawiązać rywalizację o piąte-szóste miejsce w lidze portugalskiej. Natomiast dla wielu trenerów i zawodników jest postrzegana jako trampolina, z której można się wybić, aby dotrzeć do czterech czołowych ligowców, dlatego w ostatnich latach następowały częste zmiany jeśli chodzi o kadrę trenerską oraz zawodniczą.

W sezonie 2016/2017 drużynę prowadził trener Luís Castro, który rozpoczął proces wdrażania konkretnego sposobu gry – opartego na wysokiej kulturze i organizacji gry z piłką przy nodze oraz bardzo szybkim odbiorze po jej stracie. Po jego odejściu, w sezonie 2017/2018 ten sposób gry rozwinął Miguel Cardoso, który osiągnął z klubem historyczny wynik zdobytych punktów ligowych – 51, co pozwoliło zająć 5. miejsce. Dobry rezultat spowodował zainteresowanie innych klubów sztabem trenerskim, który przeniósł się do FC Nantes oraz odejściem wielu zawodników.

Analiza gry Rio Ave na Polsatsport.pl: Groźna drużyna bez schematów w grze. Jagiellonia musi uważać

***
WIĘCEJ / http://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2018-07-26/analiza-gry-rio-ave-na-polsatsport-pl-grozna-druzyna-bez-schematow-w-grze-jagiellonia-musi-uwazac/

+++

PS. Możemy być dumni, że Tomek w tak młodym wieku jest już tak świetnym analitykiem i komentatorem portugalskiej i nie tylko piłki. Tym bardziej, że rozpoczynał jakoś tak – jak rozpoczynał nasz portal. Dzisiaj – po meczu – możemy ocenić, czy jego uwagi były trafne. A ponieważ jest dzieckiem lubelskiego sportu rodem z ‚izbickiego księstwa piłkarskiego’ – przyglądać się będziemy nadal z uwagą jego naukowej i medialnej przyszłości.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.