romek
piątek, 18 maja 2018, 08:49

Rysunkowe BAZGROŁY w stylu Krzysztofa TOBOŁY * Kazimierz WĘGRZYN – chłopak z lubelskiego

Jeden z członków zespołu redakcyjnego portalu lubelskapilka.pl, był wcześniej redaktorem naczelnym i współwydawca miesięcznika wpierw lokalnego, a później ogólnopolskiego PIŁKARZ i inni. Jednym ze współpracowników był Krzysztof Toboła. Kim był? W 10 lat po śmierci Krzyśka postanowiliśmy przypomnieć niektóre rysunki Krzyśka, a rubrykę nazwać „Rysunkowe „BAZGROŁY w stylu Krzyska TOBOŁY”. Będziemy publikować różne rysunki, różnych autorów, które przypomną konwencją styl rysunku i karykatury Krzyśka. Oczywiście rozpoczynamy od karykatury autorstwa samego Krzyśka, który kreską przedstawia mistrza polski w barwach Wisły Kraków, chłopaka rodem z lubelskiego – Kazimierza WĘGRZYNA.

+++

Krzysztof Toboła (ur. 1963 w Kodniu nad Bugiem, zm. 9 czerwca 2008 w Dusznikach Zdroju) – polski karykaturzysta, satyryk i ilustrator. Z wykształcenia był plastykiem, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Był Członkiem Stowarzyszenia Polskich Malarzy i Grafików, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Brał udział w licznych wystawach rysunku satyrycznego w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród m.in. podwójny laureat konkursu organizowanego przez Muzeum Karykatury i Miasta Stołecznego Warszawy z okazji 400-lecia Stołeczności Warszawy. W wyborach samorządowych w 2007 roku został wybrany radnym Miasta i Gminy Police. Jesienią 2007 r. z rąk podsekretarza stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymał Odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Był autorem pierwszych w kraju komiksów reklamowych o tematyce rolniczej.

Prace Krzysztofa Toboły publikowały m.in.: „Wieści Polickie”, „Głos Szczeciński”, „Gazeta Goleniowska”
„Echo Stargardu”, „Twój Dobry Humor”, „Poznaniak”, „Super Express”, „Dobry Humor”. „NIE”
„Życie”… / wikipedia.pl

+++

Jak widać wikipedia.pl jeszcze nie wiedziała, że  Toboła publikował także w tygodniku Piłka Nożna i PIŁKARZ-u, do którego w erze cyfryzacji dodaliśmy PLUS. Jako ciekawostkę można natomiast dodać, że kiedy w Lublinie organizowaliśmy sesję Krajowego Klubu Reportażu, Krzysiek uczestniczył. Oczywiście rejestrował rysunkami swój pobyt. Uczestniczyli też inni współpracownicy, z których jeden dzisiaj trenuje piłkarzy z orzełkiem na piersi.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.