romek
piątek, 18 maja 2018, 15:25

Kapitan Władysław ŻMUDA i spotkanie z Edwardem BIERNACKIM na Mundialu 1982…

wizyta w ARCHIWUM @ ŻMUDA i inni, czyli o jednym takim przypadku, który mógł być decydujący w walce o medal podczas mistrzostw świata 1982 roku.w Hiszpanii.

***

W Lublinie trwa dyskusja, czy obok areny stanie postument Władysława ŻMUDY – NAJ-większej gwiazdy światowej płlki rodem z Lublina. Jednego z najbardziej utytułowanych pilkarzy świata. Przypominamy – ma w kolekcji medal mistrzostw Lubelszczyzny, Polski, Europy, świata, medal Igrzysk Olimpijskich. Podobnymi trofeami w wieku młodzików, juniorskim, młodzieżowym i seniorskim może się pochwalić niewielu zawodników. Na pewno Diego Armando MARADONA. Tyle, że Diego robił drużynom w których grał przewagę strzelając gole. ŻMUDA robił przewagą w obronie – można rzec – BYŁ światowym królem interwencji w grze obronnej. I to od najmłodszych lat…

W rozmowie z Tomaszem ZIMOCHEM opublikowanej w ostatniej Angorze, opowiada też o tym, jak przypadek poderwał do walki o medal podczas mistrzostw W Hiszpanii 1982. Tam Polakom nie szło za bardzo po pierwszych meczach, o wszystkim miał zdecydować mecz z Peru… Przed meczem do kapitana reprezentacji, którym był Żmuda przyszedł Edward Biernacki (foto z prawej),  kolega z Gwardii Warszawa do której przeszedł z Motoru Lubin. Na co dzień wówczas grał we Francji. Był na Mundialu i też był przerażony grą Polaków…

O sprawie postumentu Władysława ŻMUDY obok Areny będziemy informować na łamach portalu lubelskapilka.pl, gdzie przedstawimy też szczegółowo wszystkie sukcesy reprezentacyjnego piłkarza rodem z Kalinowszczyzny. SZCZERZE kibicujemy pomysłowi prof. Zdzisław MROZA i lubelskich piłkarzy i kibiców, którzy poparają pomysł ustawienia postumentu przed U-21 w Lublinie.

p+


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.