romek
czwartek, 26 kwietnia 2018, 07:53

BAKCYL (33) – cytat

CYTAT:
… Tego dnia deszczowa pogoda była soczyście długa. Naleśniki od Poklepiny zjadłem w trymiga, już przed południem. Kiedy rozpoczęła się ulewa, gospodyni pracowała w kuchni – normalnie na południe przygotowała obiad. Ziemniaki, buraczki, schabowy… Pytałem o ten mondol, ale obiecała później. Kompot z jabłek był pyszny. Obok biura był sad i często tam wychodziłem później z tatem, żeby przeglądać zachmurzenie i jakoś czmychnąć do domu. Tam mama na pewno przyszykowała kolejną porcję naleśników. Nie musiałem się martwić. A miałem jej sporo do opowiedzenie, bo dzień w pracy w gromadzie był bogaty w wydarzenia, w historie, kłopoty, poznawanie ludzi i tym podobnie. Po południu zostaliśmy sami w biurze i mieliśmy nawet nocować, gdyby deszcz nie ustawał, bo wówczas zdarzały się tak zwane trzydniówki. Czyli padało trzy dni godzina w godzinę, minuta w minutę. A taaam – trzy dni, bywało, że i tydzień tak lało. Z czołnowskiego gościńca płynęła rzeka błota…

Tak koło piątej po południu zelżało i tato nawet zdecydował wymarsz. – Gdy złapie nasz mocniejszy deszcz schowamy się u Witka, albo pójdziemy do cioci Marysi – pocieszał tato. To była siostra taty, młodsza siostra. Pracowała w takim zielonym kiosku, gdzie można było wszystko kupić, a nawet chałwę. Nie miałem wówczas pojęcia, że ten kiosk będzie dla mnie ważny, coraz ważniejszy. Że ciocia ma syna w moim wieku i będziemy kumplami na całego.

Niestety, gdy tylko doszliśmy do szosy lekki, zdaniem taty przyjazny deszczyk wzmógł się do stanu ulewy. Nawet ziemia w którą wbite były kocie łby rozmiękła. Trzeba było zawrócić… Gdy doszliśmy z powrotem Poklepina była gotowa – stał drugi obiad. Tak na wszelki wypadek. Na talerzu leżały jabłka. Dobre, bo słodkie. Lubiłem je… / koniec cytatu.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.