romek
piątek, 20 kwietnia 2018, 17:43

SŁYNNE mecze lubelskiej piłki / 1958 * Puchar Kuriera Lubelskiego * Szlagier i hattrick Józefa Orkiszewskiego…* RUCH Izbica – TECHNIK Zamość 4:3 (2:1)

Przegladając stary Kurier  wnikliwiej spojrzeliśmy na tytuł „Szlagier w Izbicy”. Podtytuł „Pierwsze bramki w turnieju o puchar Kuriera„.

W akapicie pisaliśmy o świetnej formie Bestera, piłkarza meczu w Skarżysku. W tym samym numerze obok nazwisk Bestera, Pietrasińskiego, Szorca, czy Ernesta Pohla, który strzelił dwa gole w meczu Polska – Irlandia 2:2, równie mocno podkreślono nazwisko Józefa Orkiszewskiego, napastnika Ruchu Izbica, który w meczu z Technikiem Zamość strzelił 3 gole. Czwartego uzyskał Iwaszczuk. Warto odnotować, że w Techniku grali wówczas tej klasy zawodnicy co bramkarz Kąkol, Edward Niesłony, Gędłak, Bondarenko, Krużewski, czy Tadeusz Rysak,  wychowanek Ruchu Izbica.

Technik Zamość był wówczas czołowym klubem na Lubelszczyźnie, bodajże tylko Lublinianka i Unia Lublin były lepsze. Siłą Technika była oczywiście służba wojskowa piłkarzy, którzy przyjeżdżali do Zamościa z całego kraju. Tak wiec Ruch Izbica sprawił w meczu o puchar Kuriera sporą niespodziankę, głównie dzięki rewelacyjnej grze Orkiszewskiego. Napastnik z Izbicy był tak dobry, że później trafił do zespołu reprezentacji Chełma na prestiżowy turniej stolic. Zaszczyt gry w tym okolicznościowym teamie otrzymali inni utalentowani piłkarze – na przykład z Krasnegostawu:  Roman Zdun, Stanisław Karpiński.

Grał jeszcze w połowie lat 60-tych w Ruchu z takimi kolegami jak: Janusz Rychcik, Andrzej Maślona, Tadeusz Rysak, Tadeusz Koss i inni.

Józef Orkiszewski zostanie w przyszłości trenerem Startu Krasnystaw, w którym przepracuje kilkanaście lat i zapisze się w jego historii największymi sukcesami – włącznie z awansami do lig wyższych.

Gwoli ścisłości podajemy że Ruch z nieznanych dzisiaj powodów nie pojechał na rewanż do Zamościa. Puchar Kuriera wywalczyła Stal Kraśnik – w której pierwsze skrzypce grał Jerzy Pulikowski senior.

+++

Józef ORKISZEWSKI. Napastnik. Klub: Ruch Izbica. Klub jako trener: Start Krasnystaw. Czołowy, o ile nie najlepszy napastnik powiatu Krasnystaw przełomu lat 50-tych i 60-tych.  Wystąpił w turnieju stolic w Chełmie. Zmarł w 2013 roku.

SŁYNNE mecze lubelskiej piłki / Henryk Sieńko


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.