romek
środa, 18 kwietnia 2018, 19:48

Od dzielonych krzesełek po dwie wspaniałe areny – jak zmieniały się obiekty sportowe w Lublinie?

Mieszkańcy Lublina, przez wiele lat zazdrościli Warszawie i Kielcom sportowych aren. To naprawdę trudne do zrozumienia, żeby w jednym z najstarszych i największych miast w Polsce, miejscowi fani żużla i piłki nożnej musieli dzielić się jednym i tym samym krzesełkiem na stadionie. Na szczęście władze miasta od zawsze zdawały sobie sprawę ze sportowego potencjału, jaki w nim drzemie i wraz z firmą Budimex podjęli rękawicę do wspólnej walki.

Na pierwszy ogień poszła najpopularniejsza dyscyplina w Polsce – piłka nożna. Nowa piłkarska Arena Lublin została wybudowana na terenach starej cukrowni przy ul. Krochmalnej. Obiekt aktualnie może pomieścić 15,5 tys. widzów i stał się domem kilku lokalnych zespołów – Motoru, Lublinianki Lublin (piłka nożna), Budowlanych Lublin (rugby) i Tytanów Lublin (football amerykański). Pojemność i nowatorskość obiektu skusiła również pobliski Górnik, który w sezonie Ekstraklasy 2016/17, kosztem swojego domu w Łęcznej, mecze rozgrywał na (oddalonej o 26 km) Arenie Lublin.

Zaprojektowany system iluminacji na fasadzie budynku przyciąga i zapiera dech w piersiach u przechadzających się nieopodal mieszkańców. Sam projekt stadionu stał się nie lada wyzwaniem dla wykonawcy już na samym początku budowy. Trudne warunki podmokłych terenów zmusiły do wzmocnienia całego zagospodarowanego terenu kolumnami, a fundamenty stadionu spoczywają na żelbetonowych palach. Kunszt inżynierów Budimeksu sprawił, że nawet tak szeroki zakres prac nie przyczynił się do opóźnienia w oddaniu gotowego obiektu.  Stadion w rezultacie otrzymał 3 kategorię UEFA, która umożliwia rozgrywanie meczów na poziomie międzynarodowym.  Wisienką na torcie były wydarzenia w czerwcu 2017 roku, kiedy to Arena stała się miejscem zmagań finalistów Mistrzostw Europy U-21, a mecz otwarcia pomiędzy Polską i Słowacją cieszył się frekwencją publiczności na poziomie 14,9 tys.

W związku z pojawieniem się kolejnego stadionu w mieście, swoją nową-starą arenę otrzymali sympatycy czarnego sportu. Dzięki wyprowadzce piłkarzy z kompleksu przy Al. Zygmuntowskich, obiekt na własność otrzymał występujący w II lidze żużlowej Speed Car Motor Lublin.

Jednak Lublin to nie tylko piłka nożna i żużel… To tutaj na lekkoatletycznym stadionie Startu w latach 80-tych wychowywali się tacy mistrzowie jak Leszek Duniecki czy Ewa Pisiewicz. Wiele lat później szukamy następców mistrzów na ziemi lubelskiej. Jak twierdzi Henryk Olszewski – prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, rozwiązaniem ma być modernizacja obiektu, która zwiększy szanse na trenowanie w dobrych warunkach.

Finalnie, w październiku 2017 roku, Budimex przekazał do użytkowania unowocześniony i przebudowany stadion Startu przy Al. Piłsudskiego. Ośmiotorowa bieżnia typu „fullpur”, dwukierunkowa skocznia w dal i trójskoku, dwie skocznie do skoku o tyczce i rzutnie do rzutu dyskiem i młotem sprawiają, że sympatycy królowej sportu mogą doświadczyć zawodów na najwyższym światowym poziomie. Właśnie dlatego już w lipcu tego roku najlepsi zawodnicy staną w szranki przy okazji Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Seniorów. To wielkie wydarzenie dla całego Lublina, ponieważ ostatnia taka impreza odbyła się tutaj blisko 33 lata temu.

Jeszcze kilka lat wstecz można było odnieść wrażenie, że czas dla sportu zatrzymał się w Lublinie. Tymczasem świadomość władz miasta w połączeniu z eksperckim doświadczeniem firmy Budimex jako wykonawcy, pozwoliła dołączyć do ekskluzywnego grona miast z najlepszą infrastrukturą sportową w Polsce.

***

A jeżeli jesteś miłośnikiem fotografii i inspiruje Cię Twoje miasto, pokaż nam jak według Ciebie zmieniła się Twoja okolica. Wejdź na stronę www.50pracbudimexu.pl, sprawdź realizacje firmy w Twoim mieście i weź udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Budimex, który nieustannie od 50 lat zmienia Polskę na lepsze. Na autorów najlepszych zdjęć – np. opisanych wyżej aren sportowych – czekają atrakcyjne nagrody!

Daniel Kuczyński

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.