romek
wtorek, 17 kwietnia 2018, 12:01

BAKCYL – cytat

CYTAT
…obudziłem się i jak pamiętałem sprzed snu, zobaczyłem to samo, biel sufitu. Niby wszystko w porządku, gdzieś w oddali tlił się zapach chleba, który mnie uśpił. Ale za chwilę pokazały się ściany. I  tu niespodzianka, wręcz sensacja. Nie byłem w pokoju z białymi ścianami i sufitem, ale tutaj były kwiatki na ścianach. Babcia Antosia przeniosła mnie we śnie do innego pokoju. Przeraziłem się. Teraz zobaczyłem jednak kołchoźnik na ścianie koło okna. Lubiłem już to okno i ten kołchoźnik. Jak dyskretnie patrzyłem przez nie, mogłem zobaczyć ławeczkę u Hardasińskich, obok której rosła gruszka z ulęgałkami i była ławeczka, gdzie w niedziele zbierała się poobiednia ferajna. Trzeba było zawsze delikatnie podchodzić do okna, tak żeby nie poruszyć liści paprotki, które opadały w kierunku podłogi. Starałem się jakoś delikatnie omijać te wiszące liście, żeby dokładnie dojrzeć towarzystwo na ławeczce. Teraz byłem sam w pokoju. Nieco się przeraziłem, bo nie było Antosi, a drzwi były pozamykane. Nie myślałem, że są zamknięte na zycher, że babcia mogła mnie samego zostawić w tym pokoju. Więcej – przecież leżałem w łóźku dziadka, który rzadko pozwalał nam po nim baraszkować.

Za drzwiami usłyszałem krzątaninę, to babcia coś robiła. Zaraz mi się przypomniało, że miała mnie poczęstować chlebem i mlekiem. Teraz widziałem wielką szafę, taką do samego sufitu. Czasem miarkowałem, co tam mogło się kryć, a nawet ukradkiem zaglądałem, kiedy zostawałem na chwilę sam. Były zwykle tylko ubrania. No i ciekawiło mnie co więcej, oprócz tych ubrań, co w szufladach, co na półkach. W tej szafie kryło się sporo tajemnic. Teraz cichutko zsunąłem się z łózka, bo krzątanina babci przeniosła się do sieni… Wystraszyłem się, że Antosia gdzieś wychodzi…

– Baaabciu! Babciu! Baaa-abciu!

hs / koniec cytatu – cdn.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.