wtorek, 5 lipca 2016, 07:10

Słynne mecze lubelskiej piłki / Klasa MW 1975/76 (III poziom) * STAL Poniatowa – LUBLINIANKA Lublin 4:3 (2:2)

Herb-sola1

Henryk Sola

Zanim Lublinianka w 1975 roku wygrała III ligę i zagrała w barażach o II ligę, w 13 kolejce rozgrywek spotkała się w Poniatowej z miejscową Stalą. Obie drużyny miały po 15 pkt i trzy kolejki przed końcem jesieni jednakowe szanse na pierwsze miejsce. Zresztą w tabeli był ogromny tłok – pomiędzy pierwszą i 10 drużyną było zaledwie 5 pkt różnicy. W Poniatowej oczekiwano dobrego meczu.

Ten mecz rozegrano awansem. – Dawno nie było w Poniatowej tak ciekawego spotkania – napisano w gazecie. – Publiczność przez 90 minut przeżywała wielkie emocje. W pierwszej połowie przebieg gry był wyrównany, Stal prowadziła 2:0, lecz w 11 minut Rafalski i Nowak doprowadzili do remisu.

Po przerwie gospodarze mieli lekką przewagę – dzisiaj po latach – możemu powiedzieć, że o tym, że na fotelu lidera zasiadła Stal, zdecydował Henryk Sola. Tego piłkarza zaraz po tym, jak objawił się w Polsce telent Włodzimierza Lubeńskiego, lubelscy kibice i znawcy piłki szybko mianowali „lubelskim Lubańskim”. W tym meczy zmienił Syszarda Szybę, wcześniej zawodnika Motoru Lublin.

Stal Prowadziła teraz z 17 pkt. na koncie. Miała mecz wiecej. Wisła Puławy i Stal Kraśnik miały po 16 pkt. Lublinianka i Zjednoczeni Chełm po 15.