romek
wtorek, 14 czerwca 2016, 11:15

LEKSYKON lubelskiej piłki @ „P” – PAPROTA Zenon (Unia Lublin ) – mistrz Polski juniorów, podczas wojny był żołnierzem AK „Cyganem”

paprota2Podstaw gry w piłkę uczył się w Unii Lublin. Już w drugiej połowie lat trzydziestych w rozgrywkach juniorskich dał się poznać zmysłem do konstruowania akcji. Należał do wyróżniających się piłkarzy Unii Lublin w eliminacjach 1938 i meczu finałowym o mistrzostwo Polski juniorów w 1939 roku. To był zwycięski SZLAK lubelskich juniorów po mistrzowski tytuł. Seniorzy byli blisko awansu do rozgrywek szczebla centralnego na I poziomie. Niestety – wybuchła wojna.

Podczas wojny walczył w oddziale AK „Nerwy”, gdzie miał pseudonim „Cygan”. Lecz, kiedy miał wolny czas wracał z okolic Bychawy, czy Piask do Lublina i stawiał się na mecze. Mistrz Polski juniorów z 1939 roku w barwach Unii Lublin był newralgiczną częścią każdej drużyny. W „Niezłomnych” spełniał rolę zasadnicza – pomagał organizować boiska i całe rozgrywki, oczywiście razem z kolegami z mistrzowskiej drużyny z 1939 roku.

Brał udział w zawodach o mistrzostwo Lublina – oczywiście nielegalnych. Czasem zdarzało sie że pistolet wypadał na boisko z kieszeni, ot choćby wówczas, kiedy w jednym ze spotkań schylil się żeby ustawić piłkę na 11 metrze… „czujki” obstawiające mecz czuwały. Szybko boisko opustoszało i był spokój (scenę opisał Wnuk w książce „Z gnatem za pazuchą”).

Po wojnie zebrali sie ponownie – Unia połączyła sie z Lublinianką, później był OWKS… wreszcie pod koniec lat 50-tych doszło do ponownej fuzji z Lublinianką. Po raz ostatni wybiegł na boisko w 1964 roku w Oldbojach Lublina – zespole gwiazd sprzed lat.  Zagrali z teamem czarnoskórych młodzieńców z Afryki, którzy przybyli do Świdnika uczyć się – ogólnie mówiąc – „lotnictwa”. Był Rudnicki, Cieśliński, Wnuk (kolega w oddziale „Nerwy”), Jezierski… Wygrali 6:5, a sam Jezierski wbił 5 bramek.

Kiedy Lublinianka pod wodzą Kazimierza Górskiego walczyła o II ligę Zenon Paprota „Cygan” był już piłkarzem w stanie spoczynku.

+++

Zenon PAPROTA. Kluby: Unia Lublin (mistrz Polski juniorów 1939), WKS Lublinianka, OWKS Lublin, WKS Lublinianka. Pomocnik. Piłkarz-legenda Wieniawy i Lubelszczyzny. Odważny, bramkostrzelny napastnik, wyróżniający się podczas każdego meczu. Zmarł 26 kwietnia 1995 roku. Pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Leksykon lubelskiej piłki /Henryk Sieńko

***


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.