romek
piątek, 10 czerwca 2016, 15:01

Leksykon lubelskiej piłki / Marek SADOWSKI * Wygrywał baraże dla Motoru!

sadowski2 W 1989 roku Motor grał w II lidze. Rywalizację o awans przegrał z Zagłębiem Sosnowiec. Nieoczekiwanie jednak PZPN w związku z reorganizacją rozgrywek i powiększeniem ekstraklasy zarządził mecze barażowe. Drugie drużyny II ligi miały spotkać się ze spadkowiczami. Motor wpadł w tym barażu na Pogoń Szczecin. Podopieczni Janusza Gałka  (podczas rozgrywek trenerem był Paweł Kowalski), rozegrali kapitalny mecz w Szczecinie, jednak przegrali pechowo 2:3.

Kibice liczyli, że w rewanżu żółto-niebiescy wygrają przynajmniej 1:0. Tymczasem Motor wygrał 2:0 i bezapelacyjnie po raz trzeci w historii wywalczył awans do I  ligi. Bohaterem obu spotkań był bez wątpienia Marek Sadowski, strzelec dwóch spośród czterech goli, które przyniosły sukces. I nie chodzi tu już o same bramki, lecz o ich wartość i urodę. Jedna z nich może z powodzeniem kandydować do miana MISS wszystkich goli strzelony przy Alejach Zygmuntowskich. Uderzeni z ponad 25 metrów  w okienko bramki Pogoni było majstersztykiem. Tym samym Marek Sadowski przestał być szarą eminencją awansów, a po raz pierwszy został postacią pierwszoplanową. Wcześniej jako piłkarz Lublinianki awansował z nią do II ligi, a jako gracz Radomiaka z II do I.

sadowski8Piłkarską przygodę rozpoczynał w Lubliniance. Mając szesnaście lat grał już w seniorach. Z Wieniawy trafił do Radomiaka i to na najlepszy okres w dziejach klubu (1983-1988). Był awans do ekstraklasy, porywające mecze w obecności dwudziesty tysięcy kibiców. Ale był też spadek i czasy niepewności. W 1988 roku wrócił do Lublina i grał w Motorze. Rok później wyjechał na saksy do Finlandii, a po powrocie grał w pierwszoligowej Siarce Tarnobrzeg, między innymi z Cezarym Kucharskim, Podestem Bogu szewskim i Edwardem Tyburskim. Kiedy jednak trafił się wyjazd do USA, nie zastanawiał się wiele. Grał w klubach polonijnych i zawodowym New Jersey Imperial. Zza oceanu przyjechał ponownie na Wieniawę, a później odnalazł się w Przemyślu. Ta k w streszczeniu przebiegała karier tego sympatycznego zawodnika. Do sukcesów zalicza między innymi także wybór do jedenastki All Stars ligi zawodowej w USA w 1985 roku.

BBiS - Sadowski MarekKoledzy nadali mu pseudonim „Sadek”, pewnie zdrobnienie od nazwiska, ale wytrawny kibic zaraz przypomni sobie czołowego  bombardiera I ligi w barwach ŁKS-u Jerzego Sadka. Tego samego, który pokonał  w 1966 roku w Liverpoolu bramkarza przyszłych mistrzów świata Gordona Banksa i którego z miejsca chciał kupić Everton, bo przypominał im legendarnego Tommy Lawtona.

Porównanie może na wyrost, niemniej Marek Sadowski też miał „kopyto” nie od parady. A oprócz tego analizując przebieg jego kariery i umiejętności, nie można mu odmówić także, a może przede wszystkim, cechy dla futbolisty podstawowej – tago, że się na boisku obijał.

Dzisiaj jest trenerem Lublinianki i na pewno będzie kibicował podczas barażu Motoru i Olimpii…

Marek Sadowski w Lubliniance trener

+++

Marek SADOWSKI (ur.  8 marca 1959 roku). Pomocnik i obrońca. Piłkarz klubów: Lublinianka Lublin (x2), Radomiak Radom, Motor Lublin, FC Jazz Espo (Finlandia), Siarka Tarnobrzeg, New Jersey Imperial (USA), Polonia Przemyśl. Kluby jako trener: Lublinianka, Lublinianka (dzieci i juniorzy), Polonia Przemyśl (grający trener), Legion Tomaszowice (wszystkie grupy wiekowe), Czarni Dęblin, Granica Lubycza Królewska, Łada Biłgoraj.  Ponad 20 lat na boisku. Po zakończeniu kariery założyciel szkółki piłkarskiej w Tomaszowicach k/Lublina, Lublinie i Pszczelej Woli.  Jeden z „twórców” historii klubów lubelskich i Radomiaka.

LEKSYKON lubelskiej piłki / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.