romek
środa, 8 czerwca 2016, 06:08

EURO 2016 (5) / Łukasz MARCZAK # Pierwsi z pierwszych, kiedy wszystko było pierwsze… * Jak miał na imię Lefter (?)…

Trophée-Henri-delaunay--e1459086959121Aby nie dać się zwariować, bo za jakiś czas zacznie nam wszystkim „odbijać” sięgamy do korzeni. Oczywiście mistrzostw starego kontynentu, bo nikomu wówczas nie wmyślać na potrzeby głupoty najprzeróżniejszych nazw i odkrywczych skumulowanych w jeden wyraz, albo i nie… wyrazów. Wyrazów, które mają wchłonąć w swoją przestrzeń tych, którzy za młodu połknęli bakcyla. Ci pierwsi też kiedyś połknęli  bakcyla…

+++

Kto zatem pisał jak pierwszy historię mistrzostw EURO?

Pierwszy przemyślał pomysł EURO i zaispirował działania Francuz Henri Delaunay. Pierwszy projekt złożył w 1927 roku.

Pierwszy ogłosił plan organizacji mistrzostw Europy (EURO) Włoch Barassi jesienią 1951 roku.

Pierwszym, który rozpoczął przeszkadzanie w organizacji mistrzostw był Jules Rimet, twórca mistrzostw świata.

Pierwsza nazwa dzisiejszego EURO – Puchar Europy  Narodów – ogłoszona 6 czerwca 1958 roku w Sztokholmie.

Pierwsze trofeum nosiło nazwę Coupe Henri Delauney.

imagesPierwszy Komitet Organizacyjny tworzyli: Ebbe Schwartz, Gusztaw Sebes i „Peco” Bouwens.

Pierwszy system – system pucharowy mecz i rewanż według losowania. Do wyłonienia półfinalistów.

Pierwszy turniej finałowy – 1960.

Pierwsze losowanie- Stokholm. W szranki walki o puchar staje 17 drużyn.

Pierwsi wielcy nieobecni: RFN, Austria, Walia, Szkocja Irlandia Północna, Szwecja… Aż 6. z 12. europejskich finalistów mistrzostw świata.

Pierwszy mecz Polaków – 28 czerwca 1958, Stadion Śląski w Katowicach. Mecz Polska – Hiszpania 2:4 . Gole: Pol na 1:0 w 34 minucie i Brychczy / Di Stefano 2, Suarez 2). Składy: Hiszpania Ramallets, Olivella, Garay, Gracia, Segarra, Gensana, Tejada, Mateos, di Stefano, Suarez, Gento. Trener; Herrera. Polska: Stefaniszyn, Szczepański, Korynt, Woźniak, Strzykalski, Zientara, Pol, Brychczy, Hachorek, Liberda, Baszkiewicz. Trener, kapitan związkowy – Czesław Kruk, trenerzy – Foryś, Koncewicz.

Pierwszy gol dla Polski: Ernest Pol

Pierwsze osoby związanie z Lublinem: Henryk Szczepański (po 1960. roku trener Motoru), Roman Korynt (przed 1960. zawodnik Lubliniank), Edmund Zientara (przed 1960. zawodnik Lublinianki).

Pierwszy gol EURO 1960 (Puchar Europy Narodów) – Lefter, 26 kwietnia 1958 roku w Stambule. Mecz Turcja – Rumunia – 2:0. Gol w 14 minucie z rzutu karnego. Na 2:0 strzela też Lefter. W rewanżu Turcja przegrywa 0:3 i odpada z eliminacji. Imię Turka nie pozostanie tajemnicą, a za prawidłową odpowiedź należy się nagroda (?).

Źródło – Encyklopedia piłkarska FUJI

lubelskapilka.pl (cdn.) /ml

 

 

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.