romek
sobota, 30 kwietnia 2016, 09:22

ABC futbolu przed EURO 2016 (1)… / piłka, piłkarze * film, aktorzy * literatura, pisarze * SZTUKA * literatura, pisarze * film, aktorzy * piłkarze, piłka… czyli ty tam grasz te mecze – napisz coś…

KapuscinskiRyszard Kapuściński (foto1) pisał, że piłka nożna jest szansą dla ludzkości, bo jest uniwersalnym językiem świata, a bez dialogu świat nie przetrwa. Kiedy spogląda się na świat, przyznajemy racje – ale jest też obawa, czy futbol nie przerósł  czasów. Czasów w którym przyszło MU trwać…

Dziś nasze zainteresowanie skierowało się na dwa przenikające się światy – futbol i film. Do spisania alfabetu tego „przenikania” skłonił nas Zbigniew Masternak, piłkarz, działacz, reporter, literat, scenarzysta…  Sportowiec, którego związki z reportażem, literaturą i sztuką rozpoczęły się na wiejskim boisku od słów przygodnej dziennikarki: – Ty tam grasz w piłkę, napisz coś o meczu. Dzisiaj sam może tak powiedzieć kolegom z boiska (nie nie, kolegów z Reprezentacji Pisarzy nie trzeba namawiać), ale swoich czytelników i kolegów z innych boisk, na pewno. Choć tutaj też zmiany, ale Zbyszek może powiedzieć; – Ty tam grasz te mecze, może opisz, może nagraj obraz telefonem… Wyruszyliśmy z ABC na literacko-filmowe wspomnienia. Będą i inne. Wystarczy „wpaść” do archiwum Zbyszka Śledzia z Tomaszowa, czasem zerknąć do bibliotek dzienników, wystarczy spotkać na 10 minut „piłkarskiego samograja”, a wiec kibica lub byłego zawodnika w głowie którego  tkwi magazyn wspomnień…

***

A – Anouk Aumee / Aktorka, jedna z pierwszych sympatii George Besta,  zagrała w serialu „Randall i duch Hopkirka”.

a WojcikA – Ani  Mru-Mru (foto2 Marcin  Wójcik i Zbigniew Masternak, fotka sprzed lat bo Wójcik w reprezentacji pisarzy nie gra. Jeszcze.) / Lubelski kabaret, którego skecz sprzed EURO 2012 „Kask” bawi do dzisiaj.

A – Attenborough Richard / słynny reżyser, między innymi „Ghandi”, „O jeden most za daleko”, wielki kibic Chelsea.

B – Best George / wiadomo „Jerzy Najlepszy”. Bohater stadionów, boisk, salonów, domów mody, niewieścich serc.

B – Benoit Mariusz / aktor, w „Piłkarskim pokerze” zagrał „Grundola”, liska chytruska pola karnego i pozaboiskowych układów.

B – Breitner Paul / mistrz świata z 1974 roku, były gracz Bayernu i Realu Madryt. Zagrał w filmie „Kartoflany Fritz”, u boku takich gwiazd Jak Hardy Kueger i Stephen Boyd.

CantonaC – Cantona Eric (foto) / piłkarz, wychowanek FC  Auxerre, później Manchester United. Osobowość charakterna, po zakończeniu aktor w kilku filmach, także kryminałach.

C – Caine Michael / angielski aktor, w „Ucieczce do zwycięstwa” Johna Hustona wcieli8ł sie w postać angielskiego jeńca, trenera i kapitana zespołu więźniów obozu jenieckiego.

D – Deyna Kazimierz / polski piłkarz, kapitan medalistów mistrzostw świata. Zagrał w „Ucieczce” epizod jako jeniec wojenny ze wschodu.

E – Englert Jan / popularny aktor, zagrał w „Piłkarskim pokerze” prezesa jednego z klubów ekstraklasy.

F – France Football / Legendarny tygodnik francuski, tutaj rozpoczynał sie wybór Najlepszego Piłkarza Europy.

grochal

G – Gol / tytuł jednego ze sportowych obrazów Salvadore Dali, podarowany ulubionemu klubowi piłkarskiemu.

G – Grochal  Dariusz (foto) / Jeden z czołowych w kraju reporterów, prekursor sztuki groundhoppingu. Piewca poezji małopolskich boisk i stadionów. W Wakacje zwiedza podobne miejsca w kraju.

H – Holoubek Gustaw / Aktor, znawca i kibic piłkarski, zagrał główną rolę w jednym z najsłynniejszych polskich filmów „Prawo i pięć”.  Przypadkowo usłyszałem melodię śpiewaną przez Edmunda Fettinga: – Nim wstanie dzień” właśnie z tego film.  – „Chciałbym być pochowany na polu karnym stadionu Cracovii, by już na wieczność oglądać mecze mojej drużyny” – mówił „Faktowi” kilka lat temu Holoubek. Nie wiemy gdzie wybitny aktor został pochowany, ale na stadionie Cracovii „bywa” na pewno.

J – Jones Vinnie / aktor w wielu filmach, można powiedzieć, że w świecie filmu zrobił karierę.

Karol KwK – Karol Kwiatkowski  (foto) / reporter rodem z Pawłowa k/Chełma. Rozpoczynał jak pisze w jednym z reportaży, „W stodole Szokalukowej”. Dzisiaj bywalec największych stadionów świata i najsłynniejszych imprez świata sportu.

K – Kempa Józef (foto) / Przedwojenny aktor, partner Adolfa Dymsza, autor opowiadania „Mój pierwszy mecz”. Redakcję zainspirował do pracy nad  zestawem opowiadań. Efekty wkrótce.

K – Kosierb Jacek / Autor monografii Avii Świdnik i świdnickiej piłki halowej. Kadrowicz w  Reprezentacji Polskich Pisarzy. Odznaczony nagrodą „Mistrz Sportu i Życia”.

26/04/2015 LECZNA MECZ PILKA NOZNA POMIEDZY GORNIK LECZNA II LEWART LUBARTOW FOTO TOMASZ RYTYCH / DZIENNIK WSCHODNI

KKuczok Wojciech (foto) / Pisarz, felietonista. piłkarz – Reprezentacji  Polski Pisarzy.

L – „Libero” – film w którym główną rolę zagrał Franz Beckenbauer.

Ł – Łącz Marian / Piłkarz, reprezentant Polski, aktor – w wielu filmach zagrał sportowca.

M – Mastarnak Zbigniew / Piłkarz, literat, autor wielu książek w których bohaterami są piłkarze, kapitan Reprezentacji Polskich Pisarzy. W piłkarskim życiorysie wiele klubów  lubelskich. Ostatnio jego Puławiak Puławy wygrał turniej „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”. Kariera  pisarska tego piłkarza rozpoczęła się od słów dziennikarski z Kielc: – Ty tam grasz w tych meczach, napisz coś!

M – Michael Madsen / aktor, reżyser. Twórca „Red Light Runners”, w którym zagrał Dawid Beckham. Grali też Mickey Rourke i Dennis Hooper.

M – „Mecz” / film na planie którego pojawił się Alan Shearer.

O – Olaf Lubaszenko / Aktor, zagrał w filmie „Piłkarski poker”.

P – „Piłkarski poker” / najsłynniejszy polski film o tematyce piłkarskiej  z Januszem Gajosem w roli tytułowej. Reżyser Janusz Zaorski – wybitny znawca tematyki sportu.

P – Pele / W„Ucieczce do zwycięstwa” zagrał rolę czarnoskórego więźnia.

P – „Porachunki” /jeden  filmów z VinnIe Jonesem. Ten piłkarz kontynuuje karierę aktorska. Grał już miedzy innymi z Angeliną Jolie i Nicolasem Cage’m.

R – „Rocky” / Parodia słynnego filmu z Sylwestrem Stallone, wystąpił Christiano Vieri.

S – „Sprzedana narzeczona”  / opowiadanie, w którym kibic w imię dobra klubu piłkarskiego sprzedaje narzeczoną.

S – Szmidt Stefan / Aktor w wielu filmach historycznych i wojennych, dzisiaj dyrektor Biłgorajskiego Domu Kultury,  współtwórca  fundacji „Nadrzecze”.  W serialu „Dom” zagrał sędziego piłkarskiego.

Ucieczka do zwycięstwa... DeynaStoją: 4 (bramkarz) – Sylvester Stallone, 5 –  John Wark (wówczas Ipswich Town), Kaimierz Deyna (San Diego Soccers). W  pierwszym rzędzie między innymi 2. od lewej: Osvaldo Ardiles (Tottenham), Micheal Caine (aktor), Pele (wówczas Cosmos), Bobby Moore (West Ham United, Fulham).

U – „Ucieczka do zwycięstwa”  (foto wyżej) / Film wojenny Johna Hustona / Zagrali w nim: Stallone, Pele, Deyna, Moore, Ardiles, Van Himst…

V – Vegh Anthal / Węgierski pisarz, autor jednej z najsłynniejszych piłkarskich powieści „90 minut”.

Y – Yallop Dawid / Autor książki „Kto wykiwał kibiców”.

Z – Zaorski Janusz / Reżyser i znawca piłki nożnej. Twórca „Piłkarskiego pokera”.

Z – Rafał Zawierucha / Aktor, gra w serialach. Jedna z pierwszych ról – piłkarz amator, który z grania przerzucił się na pisanie.

wybrał i opr.: MMhs

+++

PS. W kolejnych odcinkach też wiele akcentów lubelskich. Z naszym ABC wędrujemy przez historię EURO…


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.