romek
wtorek, 12 kwietnia 2016, 05:35

Słynne mecze lubelskiej piłki / 1961 * Puchar Polski # TRENERZY – SĘDZIOWIE 5:4

Brol=  Jak przystało „z wieku i urzędu”, mecz wygrali TRENERZY – pisał Kurier. – Zespół Trenerów pokazał, że potrafi grać. Choć  SĘDZIOWIE prowadzili już 3:1, to przegrali, bo  z upływem czasu tracili siły, a młodsi Trenerzy zdobyli przewagę, szczególnie Wiktor Brol świetne rozdzielał piłki i siał zamieszanie w szeregach Sędziów. – Zdobyli wyraźną przewagę a zawodził rezerwowy bramkarz Uznański, który wpuścił 4 gole i Trenerzy wygrali 5:4.

Ponieważ od kilku lat równo piszemy o historii i współczesności, wielu aktorów widowiska poznaliśmy bliżej. Trener Bogum Derylak reprezentował Biłgoraj, Brol trenował Stal Kraśnik, choć jako piłkarz świecił sukcesy w Polonii Bytom (odszedł z Kranika w wyniku nieporozumień z zarządem), Ryszard Drozakiewicz grał w Unii Lublin, trenował reprezentacje Lublina w różnym wieku, Lubliniankę, Avię Świdnik, pomagał miedzy innymi Kazimierzowi Górskiemu. Henryk Szeląg to gwiazda zamojskiej piłki i jako zawodnik i trener. Józef Wosiński był trenerem z Chełma.

piatek lucjanNajbardziej znani sędziowie to Raczkowski i Rozmus. Lucjan Piątek to chyba największa legenda sportowa Lubelszczyzny, sędzia lekarz i kronikarz sportu. Bargieł był znany nie tylko z sędziowania, jego żona przez wiele lat była „sportową urzędniczką”. Jest chyba najsławniejszą sportową urzędniczką w regionie. Kim był Ryszard Wnuk, nikomu przedstawiać chyba nie trzeba, Piłkarz Unii Lublin i Lublinianki, sędzia i dziennikarz. Redaktor naczelny lokalnej gazety zakładowej w Puławach.

I jeszcze Tadeusz Gański, ktory sędziował na linii – to słynny dziennikarz Kuriera Lubelskiego w redakcji sportowej (rodem Milejowa, jeśli nas pamięć nie myli (?). Będzie jeszcze okazja napisać – trwa rok 40-lecia OZPN-ów. Niby powinniśmy pisać o ostatnich 40-latach, ale przecież lubelska piłka istniala i grała także przed 1976 rokiem.

Piłkarz meczu: Wiktor BROL (Trenerzy)

+++

Październik 1961 / Puchar Polski

TRENERZY – SĘDZIOWIE 5:4 (1:1)
Bramki: Brol 2, Biernacki, Szeląg, Wosiński / Bierski, Drzewicki, Krzewiński

Sędziowali: Kozicki, Nowak i Gański
Widzów: 5000

TRENERZY: Sagan, Stasiak, Derylak, Szymusik, Tymosławski, Biernacki, Pietrzak, Brol, Drozakiewicz, Wosiński, Pytel, Szeląg.

SĘDZIOWIE: Raczkowski (Urbański), Rozmus, Kowalski, Bargieł,  Bielewicz, Piątek (Marcela), Rybak, Bierski, Wnuk, Krzewiński (Łucka).

Henryk Sieńko / Słynne mecze lubelskiej piłki / foto – zbiory historiasportu.umcs.lublin.pl / krasnik.pl (kadry).


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.