romek
niedziela, 28 lutego 2016, 14:05

LEKSYKON lubelskiej piłki / Jacek KRAKOWIAK (AZS Biała Podlaska)

jacek krakowiak Jacek Krakowiak (foto1, retro AZS) urodził sie w 1955 roku w Radomiu. Tutaj też rozpoczynał karierę piłkarska. W 1977 roku trafił  do AZS Biała Podlaska. – Do AZS-u trafił dzięki trenerowi Janowi Złomańczukowi (foto2, Piłka Nożna), który podczas jednego ze sparingów AZS-u z Bronią dostrzegł w nim wielki talent – pisze w książce „Piłkarski AZS” Cezary Hince.  – Szybki, ambitny i dobry technicznie – czytamy dalej. – Trzeci w historii gry AZS na poziomie III ligi strzelec, stworzył wyborny duet napastników z Włodzimierzem Andrzejewski.

W 1978 roku strzelił dla AZS-u 14 bramek w tym na przykład z Pogonią Staszów 3:0 uzyskał hattrick. I wcale nie był to najlepszy mecz w barwach AZS-u. Krakowiak zdecydowanie spełnił sie w teamie trenera Złomańczuka.  Jeszcze w 1978 roku strzelał gole Czarnym Dęblin, Stali Nowa Dęba, zagrał świetnie w spotkaniu z Bronią sterowaną prze  Janusza Gałka i z  Kazimierzem Przybysiem w obronie. AZS w tym sezonie walczył o II lige i niewiele zabrakło, by awans wywalczył. Krakowiak jeszcze raz był w teamie AZS bił się o II ligę i ponownie się nie udało. Mimo wszystko przez te kilka sezonów stał się ulubieńcem kibiców i wzorem dla młodzieży. Ekipę AZS-u media szybko namaściły mianem „Studenciki” i patrząc w ujeciu czasowym była tio prawda. jednak  takie hasło często irytowało chłopaków, którzy łączyli naukę i grę w piłkę. Irytowało na plus i minus. Bo chłopaków nikt nie faworyzował, raczej przeciwnie, lecz – moim zdaniem –  siermiężne czasy i piłka w tych czasach wymagały charakteru, i chłopcy Złomańczuka te charaktery wykształcili w sobie, mieli je i maję do dzisiaj, jaż jako oldboje i trenerzy.

Oczywiście meczem szczególnym w karierze był mecz szwagrów:

Trener Jan Złomańczuk (AZS AWF) kontra trener Legii Warszawa Andrzej Strejlau w piłkarskim Pucharze Polski. Prywatnie obaj trenerzy są szwagrami, ale tym razem żaden nie miał zamiaru odpuścić. 28 września 1977 roku pojedynek zgromadził w Białej Podlaskiej nigdy wcześniej i później nie zanotowaną liczbą kibiców – ponad 10 tysięcy kibiców. Sensacji tym razem nie było, choć mecz był wyrównany i Legia musiała wylać mnóstwo potu, aby wymęczyć skromne 1:0 po bramce „chyżej stopy” Tadeusza Nowaka (25 min) .

AZS AWF Biała Podlaska – LEGIA Warszawa 0:1 (0:1)AZS zlomanczuk
0:1 Nowak (25)

Sędziował Alojzy Jarguz.
Widzów: ok. 10 tys.

AZS/AWF: Makowiecki, Kosik, Miśkiewicz, Karwowski ,Surowiec, Łapa (80 Bakalarczyk), Grabda, Kowalczyk, Giełzak, Andrzejewski (55 Stańczuk), Krakowiak. Trener: Jan Złomańczuk.

LEGIA: Sobieski, Filipiak, Cypla, Tymiński, Lasoń, Nowak, Ćmikiewicz, Banaszak (85Wrona), Deyna Kusto. Trener: Andrzej Strejlau.

Cezary Hince piszc o klubie  w „Piłkarskim AZS-e”, przytacza refleksję Jacka Krakowiaka powiedzianą podczas spotkania z trenerem Złomańczukiem po jednym z meczów Stali w Mielcu, kiedy były mistrz Polski walczył o ligowym byt: My „studenciki” graliśmy w podrzędnych klubach, trener zbudował team wokół pewnej idei, dojrzewaliśmy szybko, do II ligi zabrakło niewiele. A nam przecież nikt nie pomagał, nie było pieniędzy, czasem wody w szatniach, trener był pasjonatem, nawet nas pilnował przed meczem, żebyśmy nie zabalowali gdzie w dyskotece, bo przecież byliśmy młodzi i często razem nie tylko byliśmy na boisku, ale i poza nim, na przykład na weselu kolegi, czy dyskotece. Wówczas w Mielcu Jano Złomańczuk refleksyjnie dodał – Jacek, gdybym ja dzisiaj miał w Mielcu takich chłopaków jak wówczas w AZS-e, Stal nie miałaby kłopotów z utrzymaniem.

Jacek KRAKOWIAK (ur. 1955). Kluby: Broń Radom, AZS Biała Podlaska (1978-1981). Trener: Broń Radom, młodzik Radom. Krakowiak jest absolwentem AWF.

LEKSYKON lubelskiej piłki / Henryk Sieńko

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.