romek
sobota, 6 lutego 2016, 09:24

LEKSYKON lubelskiej piłki / Stanisław SZYMCZYK (Unia Lublin, Lublinianka) * Napastnik Dębnickiego przypieczętował awans Lublinianki do II ligi w 1960 roku!!

Szymczyk4Urodził się 22 grudnia 1938 roku w Krakowie. Był wychowankiem Dębnickiego Kraków, gdzie grał przez 3 lata. W 1956 roku przeszedł do Cracovii.

Tradycyjnie, w wieku wojskowym trafił w kamasze – do Lublinianki Lublin, gdzie grał przez dwa lata. Jest współautorem pierwszego awansu Lublinianki do II ligi. W 1963 roku powrócił Do Krakowa i występował tutaj do 1971 roku. Strzelał ważne gole – na przykład w meczach z Piastem Gliwie – 3:0 i 1:0. Ogółem strzelił dla pasiaków ok. 30 goli. Miał propozycje z wielu klubów w Niemczech, ale trafił do Polonii Toronto, gdzie grał do 1974 roku. Ogółem w Cracovii ponad 450 meczów.

W Lublinie grał też w Unii Lublin, bo grał tutaj kiedy Unia połączyła się Lublinianką by powalczyć skutecznie o awans do II ligi. Wcześniej był jednak w Unii, w 1960 roku zagrał znakomity mecz z Czarnymi Deblin 3:3, w który strzelił dwie bramki. Świetny mecz zagrał w towarzyskiej grze z Czuwajem Przemyśl (2:2). – W zespole wszystko gra, jeśli na boisku jest Szymczyk – pisano w gazecie. – Kiedy na chwilę opuści boisko, drużyna wiele traci.

21 listopada 1960 roku przypieczętował niespodziewany awans Lublinianki do II ligi – strzelił gola na 2:0 w najważniejszym meczu z Górnikiem Wałbrzych. Pierwszego gola zdobył Krynicki. – Lublin oszalał z szczęścia – pisał Kurier Lubelski. – Szymczyk strzelił gola po przepięknej, indywidualnej akcji lewą stroną. 20 tysięcy kibiców przeżyło wielkość radość.

Lublinianka z Pietrasińskim, Szymczykiem i Krynickim w składzie zagrała wiele wspaniałych meczów wobec tysięcy kibiców na Wieniawie. Niestety, Cracovia „zabrała” Szymczyka, w dodatku ściągnęła do siebie inną gwiazdę z  Lublina – Edwarda Pietrasińskiego, który z miejsca stał się postrachem bramkarzy I ligi – strzelił 15 bramek i był w czołówce I-ligowych strzelców.

Był więc Szymczyk piłkarzem nieprzecietnym – błyskotliwy skrzydłowy, kiedy miał dzień robił różnice, strzelał lub asystował przy decydujących golach. Zmarł w 1997 roku.

***

Stanisław SZYMCZYK (ur. 22 12. 1938, zm. 19. 04. 1997 r.). Kluby: Dębnicki Kraków, Cracovia, Unia Lublin (służba wojskowa), Lublinianka Lublin (służba wojskowa, awans do II ligi po barażach), Polonia Toronto. Karierą zakończył w 1975 roku. Ponad 450 meczów w barwach Cracovii Kraków. Współautor awansu Lublinianki do II ligi w 1960 roku.

LEKSYKON lubelskiej piłki/Henryk Sieńko

PS. Wkrótce w serii „Słynne mecze lubelskiej piłki” o meczu w którym Szymczyk był najlepszy, który przeszedł do historii z bardzo prozaicznego powodu.

hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.