romek
poniedziałek, 11 stycznia 2016, 08:35

Zbliża się reforma rozgrywek / Ile drużyn spadnie z Chełmskiej Klasy Okręgowej

Po sezonie 2015/2016 dojdzie do planowanej reorganizacji rozgrywek w III lidze. Reforma PZPN-u niesie ze sobą szereg zmian począwszy od III ligi, po najniższy szczebel rozgrywkowy w Polsce. W przyszłym sezonie, w związku z zmniejszeniem o połowę grup w III lidze, sporo drużyn będzie musiało pogodzić się z relegacją o ligę niżej. Poniżej przedstawiamy symulację po rundzie jesiennej sezonu 15/16 ze szczególnym uwzględnieniem losów drużyn Chełmskiej Klasy Okręgowej.

DIGITAL CAMERA

Od sezonu 2016/2017 rozgrywki o mistrzostwo III ligi będą prowadzone w czterech grupach:

Gr. I – kluby z ZPN: Łódzki, Mazowiecki, Podlaski, Warmińsko-Mazurski;

Gr. II – kluby z ZPN: Kujawsko-Pomorski, Wielkopolski, Pomorski, Zachodniopomorski;

Gr. III – kluby z ZPN: Lubuski, Dolnośląski, Opolski, Śląski;

Gr. IV – kluby z ZPN: Podkarpacki, Małopolski, Lubelski, Świętokrzyski.

III liga lubelsko-podkarpacka połączy się z grupą świętokrzysko-małopolską

***

W grupie IV, w której wystąpią drużyny z województwa lubelskiego w sezonie 2016/2017 zagra osiemnaście zespołów. Początkowo liga miała liczyć tylko szesnaście ekip, jednak 10 lipca 2015 r. prezesi wojewódzkich związków z naszego makroregionu postanowili poszerzyć skład ligi do osiemnastu drużyn. Oznacza to, że co najmniej dziesięć zespołów będzie musiało opuścić szeregi II-ligowców. W przyszłym sezonie na zapleczu II ligi zagra po siedem ekip z grup lubelsko-podkarpackiej i małopolsko-świętokrzyskiej oraz czterech beniaminków tych rozgrywek. Na chwilę obecną 8 miejsce daje utrzymanie, jednak tylko przy założeniu, że mistrz ligi awansuje przez baraże do II ligi. Spadek do IV ligi lubelskiej na chwilę obecną obejmuje: Avię Świdnik, Tomasovię Tomaszów Lubelski, Chełmiankę Chełm, Lewart Lubartów i AMSPN Hetman Zamość. Ewentualny spadek z II ligi, któregoś z klubów z województw lubelskiego i podkarpackiego, oznacza odebranie miejsca w III lidze najniżej sklasyfikowanemu zespołowi, który się utrzyma. Na chwilę obecną nikt z Lubelszczyzny i Podkarpacia nie jest zagrożony spadkiem. Reprezentanci „naszego” regionu to: Stal Stalowa Wola, Siarka Tarnobrzeg, Stal Mielec i Wisła Puławy. Dla porównania liga małopolsko-świętokrzyska ma tylko dwie ekipy występujące na tym poziomie rozgrywek – Puszcza Niepołomice i Okocimski Brzesko.

PROWIZORYCZNY SKŁAD DRUŻYN III LIGI GR.IV NA SEZON 2016/2017:

1. Stal Rzeszów
2. Resovia Rzeszów
3. Karpaty Krosno
4. Lublinianka Lublin
5. JKS 1909 Jarosław
6. Orlęta Radzyń Podlaski
7. Polonia Przemyśl lub Motor Lublin (w zależności od wyniku barażu)
8. KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski
9. Soła Oświęcim
10. Hutnik Nowa Huta
11. Spartakus Daleszyce
12. Łysica Bodzentyn
13. Unia Tarnów
14. Podhale Nowy Targ lub Garbarnia Kraków (w zależności od wyniku barażu)
15. Skalnik Kamionka Wielka lub Wiślanie Jaśkowice (pomiędzy zwycięzcami dwóch grupi IV ligi małopolskiej zostanie rozegrany baraż. Te drużyny po rundzie jesiennej prowadzą w swoich grupach)
16. Wierna Małogoszcz (beniaminek – IV liga świętokrzyska)
17. Podlasie Biała Podlaska (beniaminek – IV liga lubelska)
18. Sokół Nisko (beniaminek – IV liga podkarpacka)

IV LIGA LUBELSKA

Od sezonu 2016/2017 IV liga lubelska będzie powiększona do osiemnastu drużyn. Zgodnie z regulaminem rozgrywek ligę opuszczą trzy ostatnie zespoły (sklasyfikowane na miejscach 14-16). Ilość drużyn spadających do Klasy Okręgowej ulega zwiększeniu o ilość drużyn spadających z III ligi lubelsko-podkarpackiej. Na chwilę obecną szeregi IV-ligowców opuścić musiało by aż sześć zespołów (Opolanin Opole Lubelskie, Victoria Żmudź, Orlęta Łuków, Hetman Żółkiewka, Orion Niedrzwica Duża i Granica Dorohusk).

PROWIZORYCZNY SKŁAD DRUŻYN IV LIGI LUBELSKIEJ NA SEZON 2016/2017:

1. Avia Świdnik (spadkowicz z III ligi)
2. Tomasovia Tomaszów Lubelski (spadkowicz z III ligi)
3. Chełmianka Chełm (spadkowicz z III ligi)
4. Lewart Lubartów (spadkowicz z III ligi)
5. AMSPN Hetman Zamość (spadkowicz z III ligi)
6. Stal Kraśnik
7. Polesie Kock
8. Powiślak Końskowola
9. Kryształ Werbkowice
10. Lutnia Piszczac
11. Unia Hrubieszów
12. Janowianka Janów Lubelski
13. Górnik II Łęczna
14. Włodawianka Włodawa
15. LKS Milanów (beniaminek – bialska klasa okręgowa)
16. Kłos Chełm (beniaminek – chełmska klasa okręgowa)
17. Piaskovia Piaski (beniaminek – lubelska klasa okręgowa)
18. Łada 1945 Biłgoraj (beniaminek – zamojska klasa okręgowa)

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA:

Uwzględniając awanse i spadki, w sezonie 2016/2017 Klasa Okręgowa ChOZPN liczyć będzie nie mniej niż 14 drużyn.

Ilość drużyn awansujących z chełmskiej Klasy „A” do chełmskiej Klasy Okręgowej oraz spadających z chełmskiej Klasy Okręgowej do chełmskiej Klasy „A” będzie uzależniona od ilości drużyn z okręgu chełmskiego (Hetman Żółkiewka, Włodawianka, Victoria Żmudź i Granica Dorohusk) spadających z IV ligi do chełmskiej Klasy Okręgowej. W związku z powyższym:

a) w przypadku gdy z IV ligi spadną cztery drużyny z okręgu chełmskiego to z Klasy Okręgowej do Klasy „A” spadną cztery drużyny, a z Klasy „A” do Klasy Okręgowej awansuje jedna drużyna;

b) w przypadku gdy z IV ligi spadną trzy drużyny z okręgu chełmskiego to z Klasy Okręgowej do Klasy „A” spadną trzy drużyny, a z Klasy „A” do Klasy Okręgowej awansuje jedna drużyna;

c) w przypadku gdy z IV ligi spadną dwie drużyny z okręgu chełmskiego to z Klasy Okręgowej do Klasy „A” spadną dwie drużyny, a z Klasy „A” do Klasy Okręgowej awansuje jedna drużyna;

d) w przypadku gdy z IV ligi spadnie jedna drużyna z okręgu chełmskiego to z Klasy Okręgowej do Klasy „A” spadną dwie drużyny, a z Klasy „A” do Klasy Okręgowej awansują dwie drużyny;

e) w przypadku gdy z IV ligi nie spadnie żadna chełmska drużyna to z Klasy Okręgowej do Klasy „A” spadnie jedna drużyna, a z Klasy „A” do Klasy Okręgowej awansują dwie drużyny.

Gdyby rozgrywki zakończyły się po rundzie jesiennej Chełmską Klasę Okręgową musiały by opuścić drużyny: GKS Pławanice Kamień, Brat Siennica Nadolna i Unia Rejowiec. Awans z Klasy A uzyskała by tylko jedna drużyna – obecny lider rozgrywek – Vitrum Wola Uhruska. Należy również wziąć pod uwagę, że władze Chełmskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej mogą podjąć decyzję o poszerzeniu ligi, czego regulamin rozgrywek nie zabrania.

PROWIZORYCZNY SKŁAD DRUŻYN CHEŁMSKIEJ KLASY OKRĘGOWEJ NA SEZON 2016/2017:

1. Victoria Żmudź (spadkowicz z IV ligi)
2. Hetman Żółkiewka (spadkowicz z IV ligi)
3. Granica Dorohusk (spadkowicz z IV ligi)
4. Start Krasnystaw
5. SPS EKO Różanka
6. Frassati Fajsławice
7. Ruch Izbica
8. Sparta Rejowiec Fabryczny
9. Tatran Kraśniczyn
10. Ogniwo Wierzbica
11. Unia Białopole
12. Sawena Sawin
13. Spółdzielca Siedliszcze
14. Vitrum Wola Uhruska (beniaminek – chełmska klasa A)

plawanice.futbolowo.pl

PS. Przykładowe opracowanie na podstawie sytuacji w ligach na koniec jesieni 2015.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.