romek
poniedziałek, 11 stycznia 2016, 07:51

Lubelscy zdobywcy TROFEÓW piłkarskich! * Sławomi RYĆ blisko wielkiego szlema geograficzno-piłkarskiego!

Najpierw trzeba zdefiniować termin TROFEUM piłkarskie. Każdy statystyk powie – to AWANS do ligi wyższej, to zdobycie PUCHARU  POLSKI na każdym szczeblu. Indywidualnie, to także tytuł KRÓLA STRZELCÓW, także wymierny sukces indywidualny, a wiec WYRÓŻNIENIE zdobyte przy okazji każdego plebiscytu, głosowania, wygranie rankingu, sondy, elekcji sportowej.

Na przykład Maciej Szczęsny zdobył mistrzostwo Polski  4 klubach (Legia, Widzew, Wisła, Polonia Warszawa). Szlem w piłkarstwie klubowym! Oczywiście, trzeba by przeszukać bo w grę mogą wchodzić także awanse do ligi wyższej, itp. A przecież Szczęsny ma na też na koncie szlema pucharowego – ma koncie cztery Puchary Polski (Legia, Wisła), Superpuchar (Polonia Warszawa), Puchar Ligi (Wisła).

Przyszło nam do głowy poszperanie – kto teraz jest autorem takich spektakularnych sukcesów w wymiarze indywidualnym. I od razu przychodzi nam jedno nazwisko – Sławomir RYĆ (foto), bramkarz Unii Hrubieszów. W ostatnich latach w okręgu chełmskim zdobył Puchar Polski ze Startem Krasnystaw, W województwie lubelskim awansował z Górnikiem 1979 Łęczna do A klasy i V ligi. Jako gracz Unii Hrubieszów awansował do IV ligi w okręgu zamojskim. A więc zdobywał TROFEA w trzech okręgach. Nie wiemy, czy znajdziemy drugiego takiego czynnego zawodnika.

W chwili obecnej nie ma takiego gracza, który by zdobywał trofea we wszystkich okręgach, ale w przeszłości (?).  Na przykład warto poszperać wśród piłkarzy AZS Biała Podlaska, wszak zdobywali i Puchary Polski BZPN i ligowe awanse, a było wśród nich wielu studentów AWF, którzy pochodzili z innych okręgów i po zakończeniu nauki wracali do swoich klubów, czasem zmieniali kluby i byli zdobywcami.

Jest jeszcze sprawa inna – można wywalczyć 1 miejsce, ale to nie musi wiązać się z AWANSEM lub zdobyciem trofeum, bo na przykład są jeszcze baraże, czyli taki play-off, i tutaj coś się zdobywa. Niemniej – naszym zdaniem – nawet takie miejsce w tabeli, które nie jest AWANSEM, też jest ZDOBYCZĄ – ZDOBYCIEM – mistrzostwa rozgrywek.

Oczywiście Ryciowi trudno będzie zdobyć SZLEMA, bo piłkarska przygoda musiałaby potoczyć się do klubu okręgu BZPN. W historii 40 lat, bo tyle funkcjonują cztery okręgi piłkarskie są zdobywcy SZLEMA. W każdym razie poszukamy – oczywiście z Waszą pomocą.

lp.pl

PS. Po co piszemy o takiej statystyce? Bo odkrywany nowe, często zapomniane zdobycze różnych zawodników. W ich biogramach powinny być odnotowane wszytkie sukcesy. Rok 2016 jest rokiem jubileuszu 40-lecia okregowych zwiążków – warto przypomniec sukcesy lokalnych bohaterów piłki noznej.

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.