romek
czwartek, 24 grudnia 2015, 10:36

Słynne mecze lubelskiej piłki / 1946 * Przedwojenni mistrzowie Polski w barwach Unii Lublin wygrywają z mistrzem Polski Polonią Warszawa 4:3 / 1966 * Rewia mistrzów Polski i „Niezłomnych” na Wieniawie

SosnowkiW 1946 roku mistrzem Polski została Polonia Warszawa. Działacze z Lublina zaprosili mistrzów na spotkanie symboliczne – mistrzowie Polski juniorów z 1939 roku Unii Lublin, którzy teraz grali jako Lublinianka Lublin podejmowali pierwszych mistrzów Polski seniorów Polonię Warszawa. Mecz po bardzo ciekawe grze zakończył się wręcz sensacyjnym wynikiem, bo gospodarze choć do przerwy przegrywali 1:3, to ten mecz wygrali 4:3.

LUBLINIANKA Lublin – POLONIA Warszawa 4:3 (1:3)
Bramki: Wójcicki 2, Różyło (k), Rudnicki (k) – Przepiórka, Szularz, Woźniak

Lublinianka: Skraiński (Długosz), Gajowiak, Kowalski, Gęsicki, Cieśliński, Rudnicki, Paprota, Jezierski, Różyło, Wójcicki, Studziński (Wnuk).

220px-Tadeusz_Świcarz_(1946)Polonia (foto3):  Borucz, Pruski, Gierwatowski, Wiśniwski, Brzozowski, Wołosz, Przepiórka, Ochmiański,  Świcarz (foto2), Szularz, Woźniak.

***

9 maja 1966 roku po 20  latach, w Lublinie doszło do ponownego spotkania bohaterów tamtego meczu SYMBOLU. Spotkali sie oldboje obu zespołów. Zjawili się niemal wszyscy uczestnicy tamtego meczu.

= Cóż za wspaniała oprawę otrzymał ten mecz – rozpoczął Kurier Lubelski. =  Kwiaty, serdeczne przemówienia, nawet helikopter, który wylądował wraz z sędziami na płycie stadionu. Była to oprawa godna piłkarskich gwiazd:  Gierwatowski, Borucz, Szczawiński, Wnuk, Wójcicki, Gajowiak, Gęsicki Cieśliński, których blask nie zgasł nawet po 20 latach.

images

Tym razem mistrzowie z Warszawy wzięli srogi rewanż za porażkę z 1946 roku. – Odpłacili się z nawiązką – napisał reporter Kuriera. – Wygrali aż 5:1. Honor Lublinianki uratował niezawodny Leszek Jezierski.  Tylko ten czas jest nieubłagany, przerzedził niektórym mocno czupryny. Obie bramki zdobyte przez Wilczyńskiego były najwyższej marki. Takich goli nie oglądaliśmy nawet w okresie najlepszych spotkań II-ligowych Lublinianki i Motoru.

choinka2009LUBLINIANKA Lublin – POLONIA Warszawa 1:5
Bramki: Wilczyński i Wołosz po 2, Ochmański – Jezierski

Zespoły zagrały w składach:

Polonia: Sosnowski – foto1,  (Borucz), Szaliński, Śliwa, Szczawińki, Ochmański, Tober, Dudek, Jagodziński, Gierwatowski (był piłkarzem Polonii i trenerem Lublinianki),  Kulesza, Prokurat, Wołosz, Wilczyński,

Gierwatowski7Lublinianka: Długosz, Czapczyński, Gajowiak, Gęsicki, Cieśliński, Kirenko, Augustowski, Paprota, Rudnicki, Jezierski, Wnuk,  Wójcicki, Studziński, Popławski, Jurak.

Ciekawostka tego dwukrotnego spotkania polega tym, że były to starcia przedwojennych ostatnich mistrzów kraju juniorów w barwach Unii Lublin z pierwszymi mistrzami seniorów po wojnie – Polonią Warszawa. No i ciekawostka numer dwa, która też wpisuje się w przestrzeń czasu. Mecz był rozegrany w roku „1000-lecia Polski”.

Słynne mecze lubelskiej piłki / Henryk Sieńko


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.