romek
piątek, 18 grudnia 2015, 18:39

Słynne mecze lubelskiej piłki / Puchar Polski 1961 * LUBLINIANKA 437 – METALOWIEC FSC 1:3, wygrali bo zagrali bez hiperkombinacji pod bramką!

kurier lPrzypominamy kolejne „Słynne mecze lubelskiej piłki”. Ponownie znajdujemy się w temacie 50 lat temu plus. Jest rok 1961 – na  Lubelszczyźnie trwa walka ligowa, zbliża się reforma rozgrywek, drużyny walczą też w meczach o Puchar Polski. W Lublinie dochodzi do meczu LUBLINIANKA 437 – METALOWIEC FSC. Nazwy drużyn brzmią nieco tajemniczo, lecz w składach znane w Lublinie nazwiska. Ot – taki już wówczas był puchar, a LUBLINIANKA 437 jako żywo przypominała KS Lublin z 2015 roku.

–  Odkładany wielokrotnie mecze  wreszcie doszedł do skutku – czytamy w archiwalnym numerze Kuriera Lubelskiego  z 4 października 1961 roku. – Spotkanie było żywym widowiskiem i zakończyło się zupełnie niespodziewanym wynikiem, zwycięstwem Metalowca w stosunku 3:1.

Spotkanie był  z serii „wspomnień czar”, wszak w sumie zagrało wielu świetnych wcześniej piłkarzy ligowych. Lublinianka była lepsza technicznie, a umiejętności mogli piłkarzom zazdrościć gracze pierwszej jedenastki. Lublinianka zaprzepaściła sześć stuprocentowych okazji. Metalowiec wygrał, bo jego napastnicy nie bawili się pod świątynią Józefa Długosza w żadne hiperkombinacje.

***

październik 1961

Lublinianka 437 – Metalowiec FSC 1:3 (0:2)
Bramki: Bartyś – Krzewiński, Kapica, Piróg

Sędzia; p. Stec (to z pewnością Pan Dobrosław)

LUBLINIANKA 437: Długosz, Blaszka, Cieśliński (Golan), Żurawski, Jurak, Dacko, Bartyś, Szorc (Żołnierowicz), Bielak, Wójcicki, Mrówczyński.

METALOWIEC FSC: Grzesiak, Krzewiński, Mołda, Dudziak, Bielak, Smirnow, Filozof, Chodoń, Borkowski, Muciek, Kapica, Barszczewski, Piróg.

Słynne mecze lubelskiej piłki – cdn. / Henryk Sieńko

PS. Uprzedzamy oceny typu – a jaki tam to słynny mecz?. Po 50 – latach i więcej okazuje sie, ze grało w nim kilka wybitnych później postaci piłki lubelskiej. Historia piłki ma to do siebie, że takim meczem może być także mecz towarzyski (wkrótce), młodzieżowy, juniorów itp. Bo na przykład grało w nim kilku przyszłych lub byłych mistrzów Polski, medalista mistrzostw świata, Europy czy Igrzysk. To ich kariery i osiągnięcia wpisały pozornie zwykłe mecze do naszej galerii.

rd

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.