romek
czwartek, 29 października 2015, 07:21

Karol KWIATKOWSKI / Jak wygląda piłka na poziomie piętnastej i siedemnastej ligi w Anglii?

kwiatkowskiKarol Kwiatkowski (foto) od kilku lat przygląda się systemowi rozgrywek i organizacji futbolu na Wyspach Brytyjskich. W kilku odcinkach przedstawimy efekty jego obserwacji. Anglia. 

***

Polski system ligowy opiera się na dziewięciu platformach rozgrywkowych, począwszy od Ekstraklasy, przez 1-szą i 2-gą ligę, skończywszy na rywalizacji C-klasowej. W regionie lubelskim walka toczy się do poziomu B-klasy w okręgu bialskopodlaskim, zamojskim i lubelskim czyli odpowiednika ósmego szczebla rozgrywek, zaś w okręgu chełmskim ostatnią ligą jest A-klasa.

Mniej więcej podobnie jest na Wyspach Brytyjskich, a konkretnie w Anglii. Tam także funkcjonują lokalne ligi, gdzie gracze toczą swoje weekendowe boje. Jak to wszystko funkcjonuje od środka czyli mecze, treningi, obiekty czy cały system można się łatwo dowiedzieć śledząc dziesiątki stron internetowych pokazujących działalność największych klubów Premiership takich jak Chelsea, Arsenal czy Liverpool. Jednak futbolowe życie w Anglii nie kończy się na doniesieniach z Old Trafford czy White Hart Lane ale funkcjonuje na wszystkich 24 szczeblach rozrywek piłkarskich. Jak wygląda piłka na poziomie amatorskim w 15-stej i 17-stej lidze, czy są pewne podobieństwa do naszych lubelskich zmagań i jak wygląda cały system dowiecie się w tekście poniżej.

System rozgrywek ligowych obejmujących cały kraj zaczyna się od najwyższej ligi – Premier League, następnie Championship, League One, League Two i kończy na piątym szczeblu Football Conference. Niższe ligi są podzielone na mniejsze grupy, których liczebność wzrasta w miarę schodzenia na niższe poziomy rozgrywek. Podobnie jest z obszarem na którym grają piłkarze, stopniowo zawężając granice geograficzne. W zależności od ilości zespołów grających w danym regionie różna jest też liczba szczebli rozgrywkowych. Ostatnią platformą ligową w Anglii jest 24-ta liga o nazwie Bristol Downs Football League.

4 Paulton jest miejscowością liczącą 5 tysięcy mieszkańców położoną pomiędzy Bristolem a Bath, gdzie ma siedzibę klub Paulton Rovers, występujący w siódmej klasie rozgrywkowej w Southern Football League. Oprócz tej drużyny na obrzeżach miasta znajduje się kompleks boisk do piłki nożnej, krykieta, bowlingu i kortów tenisowych. Na terenie tego ośrodka ma siedzibę drugi klub w Paulton – Purnell Sports. Pod jego nazwą występują drużyny juniorskie a także trzy ekipy seniorów. Pierwsza występuje na poziomie 12 ligi (Somerset County Football League), rezerwy w 15 lidze a Team A w 17-stej. Skupmy się na dwóch ostatnich zespołach, występujących w Mid-Somerset League.

Zakres terytorialny lig kurczy się w miarę zniżania się w dół każdej klasy rozgrywkowej. Rywalizacja w Mid-Somerset League toczy się na poziomie od 14-ego do 17-ego szczebla rozgrywek w Anglii. Co roku wyłaniany jest zdobywca pierwszego miejsca w Premier P1040308Division a także rozgrywane są mecze o puchar ligi. Spotkania odbywają się zwykle w sobotę o 13.30 ale także w środku tygodnia, w zależności od terminarza. Na stan klubu składają się dwa boiska o standardowych rozmiarach a także małe treningowe. Do tego budynek w którym znajdują się szatnie z toaletami i prysznicami dla gospodarzy oraz dla gości. Kibice pragnący obejrzeć mecz piłkarski muszą zająć miejsca stojące wokół boiska bo nie ma zamontowanych żadnych trybun. Nie ma także ławki rezerwowych. Przepisy angielskiego związku piłkarskiego nie wymagają podobnych rzeczy w najniższych ligach. Podobnie jest z sędziowaniem, gdzie rozjemcą jest tylko główny arbiter, mając do pomocy na liniach przedstawicieli rywalizujących drużyn. Zmiany są przeprowadzane systemem hokejowym.

Karol Kwiatkowski / koniec odc 1 – cdn.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.