romek
czwartek, 24 września 2015, 07:13

W 11 zdaniach z 11 metrów / O wyższości systemu pucharowego nad innymi…

Komentarz31O wyższości pucharowego systemu rozgrywek nad każdym innym można napisać rozprawę doktorską. My rozprawiamy bardziej przyziemnie – najsłynniejsze rozgrywki pucharowe Puchar Zdobywców Pucharów zlikwidowano, a w jego miejsce powołano do życia Puchar UEFA (nazywaliśmy go pucharem dla smutasów, którzy przegrali wszelkie inne rozgrywki). Dzisiaj to Liga Europejska. Prawdą jest też, że dzisiaj każde rozgrywki piłkarskie (oprócz ligowych w krajach), kończą się systemem pucharowym, gdyż minimalizuje on reżyserię gry do bezpośredniej rozgrywki pomiędzy drużynami. W innych przypadkach, na przykład w grupach, jak to jest w Lidze Mistrzów, można grać świetnie, a jedno potknięcie eliminuje z gry. Każda kolejka reżyseruje potrzebę zdobycia punktów w następnej.

Tak więc system pucharowy to panaceum na wiele piłkarskich problemów, a największą wartością był zawsze fakt, że maluczki klub wygrywał z potentatami ligi. Swego czasu w Anglii III ligowy FC. Swindon wygrał 3:1 z Arsenalem, we Francji do finałów dochodzili gracze III ligi, a w Polsce Czarni Żagań wywalczyli sobie prawo gry w PZP, lecz działacze bojąc się wstydu do gry delegowali Legię, a nie pogromcę pierwszoligowców rodem z Żagania. Ich jedyną wadą było to, ze prawo gry w PZP wywalczyli na boisku.

Likwidacja Pucharu Zdobywców będzie historycznym błędem. Bo te rozgrywki były niepowtarzalne – są nadal niepowtarzalne. Ale już tylko w mniejszym wymiarze. Bo nawet jeśli wygrasz puchar, to w pewnym momencie „wchodzisz” do rozgrywek grupowych, gdzie przegrywający nie odpada.

Ale i tak – w dzisiejszym stale wyrównującym się futbolu – coraz częściej końcowe rozstrzygnięcia rozgrywane będą systemem pucharowym… I coraz częściej mecze i mistrzostwa będą sie kończyć „tie breakiem” na jedenastki.

JJ/hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.