romek
środa, 22 lipca 2015, 08:03

Były takie kluby / BŁĘKITNI SUCHODOŁY (gmina Fajsławice) * Kilka lat temu pisaliśmy „Były” z nadzieją, że powrócą…

W lipcu 1972 roku Ludowy Zespół Sportowy Suchodoły świętował awans do klasy A. W pokonanym polu rozgrywek B-klasy podokręgu Krasnystaw zostały takie zespoły jak: Zryw Gorzków, LZS Brzeźno, LZS Dubeczno, LKS Znicz Siennica Różana, LZS Ruda Huta, Chełmianka II, LZS Pawłów, LZS Kobyle, LZS Żółkiewka.

Na inaugurację gry w A-klasie los „przysłał” do Suchodołów drużynę Tęczy Kraśnik, która z niemałym kłopotem ograła beniaminka 2:1. Później była porażka 0:4 w Szczebrzeszynie z Roztoczem i 0:5 z Ruchem Izbica. Zespół rozklejał się psychicznie coraz bardziej. Jeszcze stać go było podjąć walkę z RKS Rejowiec u siebie, kiedy to był remis, ale później były już same porażki, między innymi 0:7 w Krasnymstawie ze Startem i 1:8 w Zaklikowie z Sanną.
Miarą klęski w wyniku tego sukcesu klubu z gminy Fajsławice był fakt, że pierwszy i ostatni punkt w rozgrywkach zdobyli oni dopiero w 18 kolejce, kiedy to w Rejowcu padł wspomniany rezultat 1:1. W 22 spotkaniach rozgrywek zespół LZS Suchodoły zdobył więc tylko 1 punkt, zaledwie 10 goli (przy 76 straconych) i do najbliższego sąsiada w tabeli miał dystans 13 punktów straty.

To był okres wielkiego, historycznego sukcesu i wielkiej przegranej. Ot – okazało się, że największe talenty sportowe, nie wsparte szkoleniowo organizacyjnie i finansowo, nie mają szansy równorzędnej walki z zespołami li tylko zorganizowanymi w podstawowej formule.

***

Ale już kilka lat później z Błękitni znaleźli się w stawce zespołów doskonale znanych w województwie. Oto tabela sezonu 1976/77 kiedy to Błękitni grali w B-klasie, a dzięki tej tabeli dowiadujemy sie, że były inne kluby, których już niema – np. Grom Niedrzwica Kościelna. Nie ma już Unii Bełżyce…

1. Piaskowia 38 59-21
2. Świdniczanka 37 57-24
3. Suchodoły 31 67-35
4. Orion N. 31 49-32
5. Unia B. 29 47-36
6. POM Piotrowice 25 48-32
7. Orzeł Urzędów 25 41-44
8. Krężnica Jara 22 48-47
9. LZS Wilkołaz 22 45-57
10. Ostrów Lubelski 17 43-57
11. Grom Niedrzwica K. 16 45-78
12. Trawena II 10 25-67
13. Sygnał II 9 26-70

lp.pl/rd

PS. Chcemy przypomnieć kluby których już nie ma na piłkarskiej mapie naszego województwa. Chwilami myślimy, że to zbyt trudne, że nie warto.  Próbujemy bo – jak mawiał słynny publicysta Krzysztof Mętrak – „wraz z upływem czasu narasta potrzeba wspomnień o tych, którzy tworzyli sport przed laty”.  Czasem będą to informacje ograniczone, bez potrzebnego rozwinięcia. Bo wiele klubów nie miało osobowości prawnej,  zmieniać zaczęło się dopiero po 1990 roku. Funkcjonowały w zrzeszeniu Ludowe Zespoły Sportowe jako normalne drużyny. Spróbujemy trafić do archiwum LZS, ale naszym głównym źródłem – na to liczymy – będą wspomnienia… W przypadku Błękitnych natrafiliśmy na wiadomości ze słabszego okresu w dziejach a przecież były też kapitalne mecze, świetne sezony, ważne bramki i utalentowani piłkarze… liczymy na pomoc w odtworzeniu wspomnień, których jeszcze nie znamy! A może ktoś zna nazwiska piłkarzy ze zdjęć.

Przypominamy tekst sprzed lat opublikowany na lamach portalu lubelskapilka.pl, bo otrzymaliśmy informację od Jacka Kosierba, że Błękitni wracają na piłkarską mapę regionu. Podobno wrócą nie tylko Błękitni… I uwaga – fotografie pochodzą ze strony klubu Frassati Fajsławice, bo tak naprawdę źródłem pochodzenia tego klubu są Błękitni. Mamy też nadzieję, że wkrótce poznamy więcej szczegółów o historii Błękitnych.

lp/hs


Komentarze do 'Były takie kluby / BŁĘKITNI SUCHODOŁY (gmina Fajsławice) * Kilka lat temu pisaliśmy „Były” z nadzieją, że powrócą…' (2)
  • Jack7 lat temu Bezpośredni link

    Powrót piłki nie do Błękitnych Suchodoły, a do miejscowości obok czyli MKS Siedliska – tam LZS był w latach 80-tych… bedą grać w chełmskiej A klasie jako gospodarz na boisku w Suchodołach właśnie (koło dworku) 😉 pzdr

  • Jack7 lat temu Bezpośredni link

    O obu tych LZS-ach i nie tylko, np. o takich nieistniejących jak Perła Łysołaje, Sokół Świdnik, Iskra Siedliszczki, Gryf Łysołaje czy Zryw Częstoborowice, jest specjalny rozdział w mojej książce „5-10-15 Świdnicka halówka i nie tylko” 😉 polecam!!!

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.