romek
sobota, 11 lipca 2015, 08:20

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Tomasz WITKOWSKI: – Mecze pucharowe to ważny kawałek piłkarskiej przygody…

Wychowanek Startu Krasnystaw, były piłkarz Gwardii Chełm i Chełmianki, Tomasz Witkowski Puchar Polski i dramatyczne mecze w pucharach ma wpisane na stałe do sportowego życiorysu.  Nawet nie musieliśmy po  raz kolejny go rozpytywać. Bo mamy wszystko spisane… Teraz nie interesuje nas wiek juniorski i początek kariery  – rozpoczynamy od „pójścia w kamasze”…

Kumple z Chełmianki Chełm po latach – Zbigniew Smoliński i Tomasz Witkowski.

***

* Juniorska przygoda została zakończona. Trzeba było „iść w kamasze”. Gdzie trafiłeś?

* Do Gwardii Chełm. Po odsłużeniu wojska znalazłem się w sąsiedniej Chełmiance, też w III lidze. To był dobry wówczas zespół. Znakomicie współpracowało mi się z Fredkiem Nowakiem, napastnikiem, który miał niesamowity dryg do gry w polu karnym rywala. Strzelał wiele bramek, a jego podania i centry docierały w tempo do wybranego kolegi. Wiele zagrań mieliśmy tak wyćwiczonych, że mogliśmy grać na pamięć, bez potrzeby rozglądania się i wyszukiwania lepiej ustawionego kolegi. W Chełmiance przez dwa lata byłem piłkarzem zawodowym. Oficjalnie pracowałem w Zakładach Obuwia, ale przychodziłem tam tylko po pensję. Do najlepszych  zawodników Chełmianki należeli wówczas bracia Neckarowie, Leszek Borkowski i Darek Pawlak.

* Pamiętasz jakiś szczególny mecz z tego okresu?

* Chełmianka wygrała sensacyjnie w Chełmie mecz o Puchar Polski z faworyzowanym Igloopolem Dębica 3:2. Strzeliłem dwa gole (na 1:0 i 3:1) Aleksandrowi Kłakowi, później medaliście Igrzysk w Barcelonie i reprezentantowi Polski. Trenerem był wówczas Jerzy Chachuła przed laty znakomity gracz Avii i Motoru. Otrzymaliśmy też premię, która była równowartością miesięcznych zarobków.

* A gdyby przyszło wybrać inne dobre mecze jako te szczególnej wartości…

* Na pewno mecz o Puchar Polski pomiędzy Startem Krasnystaw i Radomiakiem w 1992 roku. W normalnym czasie było 1:1, a gola dla nas strzelił Andrzej Gołąbek. Po dogrywce trzeba było strzelać karne. Stanąłem przed wyborną okazją zadecydowania o wyeliminowaniu Radomiaka. Mój strzał decydował o wszystkim – jeśli strzelę przechodzimy dalej, jeśli skuszę, to tie break na karniaki trwa dalej. Skusiłem i w końcu przegraliśmy. Ten mecz to były wielkie emocje, stres, ale i uczta dla kibiców. Dla wielu z nich był to najlepszy mecz w historii Startu. Szkoda, że dla mnie także najbardziej pechowy. Oczywiście przyjemnie jest wrócić także do meczów w trzech finałach Pucharu Polski na szczeblu okręgu chełmskiego – już po powrocie do Startu -0 z Chełmianką, Zadrzewiem Zawadówka i Vitrum Wola Uhruska. Wszystkie wygraliśmy…

Tomasz WITKOWSKI (ur. 1962). Napastnik. Wychowanek Startu Krasnystaw. Kluby: Start Krasnystaw (x2), Gwardia Chełm, Chełmianka Chełm, Brat Siennica Nadolna. Wielki, nie do końca spełniony talent piłkarski. Zdaniem trenerów i kibiców mógł osiągnąć klasę napastnika w I lub II lidze. Odważny, walczący skuteczny na polu karnym. Jako nastolatek grał w III lidze w sezonie 1983/84. Strzelił gola zespołowi Siarki Tarnobrzeg (1:1), w najlepszym meczu Startu ówczesnych rozgrywek. W latach 90-tych trzykrotnie zdobywał z zespołem Puchar Polski na szczeblu okręgu chełmskiego (1991, 1992, 1993). Jeden z najbardziej utytułowanych i bramkostrzelnych piłkarzy w historii klubu. Strzelał ważne bramki w spotkaniach finałowych.  Przez wiele lat kariery był czołowym napastnikiem i strzelcem Startu. Pracował w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Mieszka w Krasnymstawie. Największy pechowiec pucharowej rywalizacji.

LEKSYKON lp /hs

+++

Chełmianka oldboys 2015

PS. Oczywiście bardzo interesowałoby nas opisanie meczu z Igloopolem w serii „Słynne mecze lubelskiej piłki”. Niestety – unikamy pisania bez dokumentacji, a wiec metryki meczu. Choć wiele gazet zdigitilizowano, nie udało nam się jeszcze dotrzeć do metryki tego meczu. Oczywiście do meczu z Siarką, przedstawimy innych bohaterów meczu.

lp.pl


Komentarze do 'LEKSYKON lubelskiej piłki @ Tomasz WITKOWSKI: – Mecze pucharowe to ważny kawałek piłkarskiej przygody…' (3)
 • peter7 lat temu Bezpośredni link

  Tomek był dobrym grajkiem!

 • LINEKER7 lat temu Bezpośredni link

  FRED był NAJLEPSZY!!!!!!!!!!!!!

 • MONIEK7 lat temu Bezpośredni link

  Tomek znakomity pilkarz i przyjaciel pozdrawiam serdecznie!!!

 • Dodaj komentarz

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.