romek
czwartek, 9 lipca 2015, 13:25

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Bronisław KOWALSKI (Motor Lublin) * Ot, takie wielkie chłopisko…

Motor Lublin 1979Przyjechał do Lublina z „gwardią” Bronisława Waligóry. Miała wspomóc klub w walce o ekstraklasę. Było ich czterech, zresztą często w Leksykonie wspominanych nie tylko przy okazji przedstawianych biogramów:  Chaberek, Kowalski, Lorenc. Czwartym był Zygmunt Kalinowski. Mieli być uzupełnieniem drużyny złożonej z utalentowanej młodzieży Lubelszczyzna.

Wcześniej grał w III lidze w barwach Pogoni Nowa Ruda i Stali Brzeg. Stal wygrała w barażach awans do II ligi i szykowała się do nowego sezonu. Aliści okazało się, że w barażach zagrał nieuprawniony zawodnik – nie kto inny – a sam Aleksander Pokin Socha, doskonale znany w Lublinie z krótkiej bytności na boiskach, częstszej w miejscach które piłkarz powinien omijać. W Brzegu nastąpiło tąpnięcie psychiczne w zespole, Kowalski należał do wyróżniających się postaci i przyjął propozycje Motoru.

Celem sprawdzenia skontaktowaliśmy się z działaczem Stali Brzeg Ryszardem Kulczyckim:

– Bronek jest wychowankiem Pogoni Nowa Ruda, z tego klubu przyszedł do Stali. Świetny zawodnik, potężne chłopisko, odszedł do Motoru Lublin, gdzie się rozwinął pod okiem znakomitego trenera Bronisława Waligóry…

Specjalnie dla nas mówi Bronisław Waligóra, twórca zespołu Motoru, który po raz pierwszy awansował do I ligi:

– Miałem zaprzyjaźnionego szperacza Bydgoszczy, pana Kamińskiego to on mi zaproponował Kowalskiego, Lorenca i Chaberka. Okazali się strzałem w dziesiątkę. Można wiec powiedzieć, że Kamiński jest takim samym współautorem tego awansu jak ja, jak nieżyjący już Mirosław Tucewicz i inni.

Imponował skutecznością w walce. Potrafił też przymierzyć z dalszej odległości i strzelić celne głową do siatki… w 1980 roku w 18 kolejce rozgrywek, kiedy  Motor miał już kilka  punktów przewagi nad  wiceliderem  Gwardią Warszawa, pokonał Avię  Świdnik 2:1, a obie bramki strzelił Bronisław Kowalski – w 6 i 57 minucie z karnego.  Ostatecznie Motor wywalczył awans do ekstraklasy, w której Kowalski zagrał już tylko jedno spotkanie….

Bronisław KOWALSKI (ur. 1951). Pomocnik. Kluby: Piast Nowa Ruda,  Stal Brzeg, Motor Lublin… Współautor awansu Motoru Lublin do I ligi (1980 r).

Leksykon / Henryk Sieńko


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.