romek
sobota, 13 czerwca 2015, 08:38

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Ryszard FLAK (Stal Kraśnik) * Wyzwanie młodziutkiego bramkarza dla Gerarda Cieślika * A Stal Kraśnik zażądała ukarania kaperowników z Częstochowy i dyskwalifikacji piłkarza!


Bracia Flakowie trzymali się razem – kluby też mieniali razem. Na zdjecia Jaworzanki Kuźnia Jawor z 1959 roku brak Ryszarda. Pewnie „szukał” miejsca dla wszystkich gdzieś w Polsce (?).

„Z Kraśnika wyjechał najlepszy napastnik Stali Ryszard Flak (na zdjęciu nie ma, tylko bracia). Najpierw potajemnie wizytowali go kaperownicy Rakowa Częstochowa, poźniej Flak dziwnie zachorował, ale kibice Stali przypadkowo (rzekomo), wypatrzyli go w pociągu do Częstochowy.  Okazało się, że ciężko chory Flak  lekko hasał tam po murawie. Specjalny samochód zabrał dobytek piłkarza z Kraśnika. No właśnie – do Stali wpłynęło pismo o zwolnienie Ryszarda Flaka z klubu. Działacze Stal Kraśnik żądają dwóch lat dykwalifikacji dla piłkarza i ukarania kaperowników z Czętochowy”. / Wynotowane ze  Sztandaru Ludu (1960)

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie poszli tropem działaczy Stali Kraśnik sprzed lat 55. Poszliśmy ich tropem i wyszparaliśmy kilka niezwykłych historyjek o piekielnie utalentowanym piłkarzu Stali Kraśnik (?) Ryszardzie Flaku. Znak zapytania dlatego, że jeszcze nie wiemy, czy Ryszard Flak grał w Stali. Może – jeśli nie on, to jego brat – wszak rodzina była w jego życiu najważniejsza.

Ryszard FLAK (ur. 26.05 1937 r.). Napastnik, później rozgrywający i defensor. Kluby: LZS Kozłowa Hóra, Jaworzanka Kuźnia Jawor, Kabewiak Legnica, Gwardia Wrocław, Gwardia Warszawa, Warmia Olsztyn, Stal Kraśnik, Raków Częstochowa, Stal Rzeszów. Zdolny napastni o skomplikowanym życiorysie sportowym. Świetny mecz w barwach Stali Kraśnik w czerwcu 1960 roku w Lublinie z Motorem. – 2:0 wygrał Stala Kraśnik a obie bramki strzelil Ryszard Flak. Stal był wicemistrzem klasy okręgowej. Mistrzem została Unia Lublin, która tego samego dnia wygrała 1:0 z Lublonianka. Zresztą Unia i Lublinianka wkrótce się połączyły. Wiemy, że Władysław Flak, brat Ryszarda zmarł w 2013 roku w Czętochowie.

LEKSYKON lubelskiej piłki / hsrozmaitosci2

***

PS. Jeśli młodzi chłopcy nie znają znaczenia słowa KAPEROWNIK, już przybliżamy. To najprościej rzecz ujmując – dzisiejszy menager (szperacz, poszukiwacz talentów itp). W ówczesnych czasach persona, którą nienawidzono. Działalność kaperowników była karana. Przyejżdżał taki incogfnito na trening, dyskretnie przekonał piłkarza, że w jego klubie otrzyma wielką i kasę i…  Zdarzało się, że w nocy meblowóz przewozil jego dobytek z rodziną na drugi koniec kraju.

***

Teraz pojawia się pytanie – jak to bylo z tym bramkarzem Ryszardem Flakiem i wyzwaniem rzuconym Gerardowi Cieślikowei (?).

Po kolei – rozpocznijmy opowieść o pewnym piłkarskim SZLAKU trzech braci.

kk


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.