romek
poniedziałek, 11 maja 2015, 11:06

LEKSYKON lubelskiej piłki / Sławomir TATYSIAK (Orzeł Srebrzyszcze) * OSCAR za całokształt!

Tatysiak - drobBiogram sportowy tego piłkarza mamy przygotowany bodaj od 10 lat – bo Sławomir Tatysiak przeszedł do historii chełmskiej piłki już dawno. Ot – nikt  nie przewidział, że będzie grał jeszcze w 2014 roku – i to grał tak, że po raz kolejny będzie najlepszy. Jak często podpowiadają kibice i  trenerzy – Sławkowi należy się „OSCAR chełmskiej piłki za całokształ”. Dziś nawet trudno pisać „legenda”, bo tak się pisze o tych, którzy byli znakomici kiedyś… A czym się wsławil przed laty? Jak to mówią młodzi  redakcyjni szperacze: – O czym tu dyskutować, że kiedyś już pisaliśmy… Tak – pisaliście, ale żaden małolat raczkujący na boisku – nie czytał, bo go nie było ma świecie.

LEKSYKON lubelskiej piłki / Sławomir Tatysiak  * Łowca zdarzeń!

Był mecz z Wisłą Puławy, który jego zespół, IV-ligowa Granica Dorohusk, przegrywał już 0:3. Wówczas rozpoczął koncert solowy – strzelił kolejno 4 bramki i mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 4:3. Kilka tygodni później do Dorohuska przyjechała Stali Kraśnik, team prowadzony przez Wiesława Wieczerzaka, którego ambicją było odzyskanie dla Kraśnika III ligi. Goście byli faworytem i widać to było na boisku. I pewnie wygraliby z Granicą. Przebieg meczu był dramatyczny, a wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie. Ostatecznie wynik gry na 4:3 ustalił Tatysiak. I dodatkowa informacja – to on strzelił wszystkie cztery gole.

O jego skuteczności przekonali się też bramkarze V ligi. Pewnego  sezonu Granica Dorohusk pokonując Start Krasnystaw 5:1 (4 gole Tatysiaka) udowodniła znacznie wyższe aspiracje i możliwości sportowe nad piłkarzami powiatowego miasta.  W spotkaniu z Vitrum Wola Uhruska, kiedy to gracze Dorohuska zdobywali w imponującym stylu awans do IV ligi, wygranym 22:0, Sławek Tatysiak wbił golkiperowi 11 goli (słownie jedenaście). Obserwatorzy silniejszych od Granicy zespołów nie mogli uwierzyć, że taki „łowca” goli gra ledwie w V lub IV lidze. Pytali, dlaczego nie pojedzie się sprawdzić w wyższej lidze? Odpowiedź mogła być tylko jedna – bo Tatysiak chce grać w Dorohusku.

Sławomir TatysiakW sezonie 2001/2002, kiedy Chełmski Klub Sportowy (dzisiaj Chełmianka) walczył w obronie IV ligi, a Dorohusk w cuglach wygrywał V ligę, działacze wypożyczyli Tatysiaka do ChKS-u Chełm.  Miał pomóc w uratowaniu ligowego bytu.. I pomógł – w kilku najważniejszych meczach, kiedy to ważyło się zdobycie punktów, z wyrachowaniem i zimną precyzją posyłał piłkę do siatki przeciwników. Kiedy ligowy byt dla Chełma został obroniony, wrócił do Granicy Dorohusk, aczkolwiek w międzyczasie odrzucił kilka całkiem interesujących propozycji.

Później jakby znudziły go zdobywane bramki, a może …działacze. Zawiesił uprawianie futbolu. Powrócił wiosną 2005 roku. Do Chełmianki – ratować IV ligę.

To był już kolejny powrót do gry… Bo ratowania tych ligowych bytów dla różnych drużyn było kilka…

tatysiak2W latach 2005 i dalej był i jest Sławek „ekspertem” od strzałów z wolnego. Faul w okolicach pola karnego to – jeśli jest na boisku – takie samo zagrożenie jak karny. Obecnie podstawowy gracz Orła Srebrzyszcze. Od czasu do czasu strzela gole, ale podstawowe zadanie do rozgrywane piłki.

Naszym zdaniem – chełmski OZPN powinien pomyśleć nad doroczną nagrodą pod tytułem roboczym OSCAR ZA CAŁOKSZTAŁT.

***

Sławomir TATYSIAK (ur. 28 lipca 1974). Kluby: Mechanik Brzeźno,  Granica Dorohusk, Chełmianka, Unia Białopole, Orzeł Srebrzyszcze. Sukcesów w  regionalnym wymiarze nie sposób wymienić. Bo sukcesy to nie tylko awanse do wyższych lig, zdobycie pucharu, czy zostanie królem strzelców rozgrywek. To także obrona ligowego bytu i spektakularne mecze… W maju 2015 roku mając 40 lat znów strzelił 4  gole w meczu.

Leksykon / Henryk Sieńko

PS. Foto1 – Tatysiak w Chełmiance, foto2 –  podczas turnieju halowego w 2008 roku, foto3 – w Unii Białopole. 


Komentarze do 'LEKSYKON lubelskiej piłki / Sławomir TATYSIAK (Orzeł Srebrzyszcze) * OSCAR za całokształt!' (1)
  • LINEKER4 lata temu Bezpośredni link

    grał w MECHANIKU BRZEŻNO

  • Dodaj komentarz

    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.