romek
wtorek, 5 maja 2015, 09:30

LIGA WSPOMNIEŃ / GOL-eadorzy 1962 * Klasa Okręgowa (III poziom rozgrywek) * Fenomeno Pawłowski inni…

1962 rok. Niezwykły sezon Stanisława Pawłowskiego. Aż 19 bramek z 23 strzelił głową. Uchodził za mistrza główek i arcymistrza strzałów  z rzutów wolnych. Wykonywał też karne. Jeden z najlepszych piłkarzy Lubelszczyzny w historii dyscypliny. Po zakończeniu kariery trener w Stali, Granacie Skarżysko i Stali Poniatowa. Gdyby taki piłkarz grał dzisiaj na naszych boiskach – kiedy młodzież zna lub poznaje języki obce – na pewno byłby GOL-eadorem numer 1!

Podobizna Macieja Famulskiego pochodzi z gazety wydawanej w Stalowej Woli gdzie grał wcześniej. I jeszcze jedna uwaga – dysponowaliśmy słabej jakości numerem gazety krakowskiego Tempa i – być może – niedokładnie rozszyfrowaliśmy wszystkie nazwiska (nawet z lupą). Nie wszystkie imiona,  a także przynależności klubowej nie jesteśmy też przywołać w stu procentach. Klopoty są zazwyczaj z piłkarzami, którzy grali na Lubelszczyźnie „służbowo”.

***

1962 – III poziom rozgrywek ligowych:

1. Stanisław Pawłowski (Stal Kraśnik) – 23 bramki / 19 głową.

2. Marian Nowara (Lublinianka) – 20

3. Janusz Maziarczyk (Stal Kraśnik) – 19

4. Maciej Famulski (Motor) – 18

5. Edward Pietrasiński (Lublinianka) – 17, Gajewski (Orlęta Łuków) – 17

6. Guska (Łada) – 10, Kozerski (Stal Kraśnik) – 10

7. Tadeusz Josypow (Avia) – 9

8. Ryszard Rybicki (Avia), Eugeniusz Pawlikowski (Avia), Madej (Gwardia Chełm ), Gajduska (Gwardia) – 8

9. Teodor Gorbat (Lublinianka), Edward Widera (Motor), Seweryn (?), Dudziak (Stal Poniatowa) – 7

10. Bondarenko, Bartmański, Olszok, Kurka, Korba (Technik), Tarnowski (Gwardia), Jan Janda, Czesław Ciupa, Bernard Pieszek,  Wysokińki – 6

lp.pl/na podstawie archiwum Tempa

 

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.