romek
niedziela, 15 marca 2015, 12:15

Słynne mecze lubelskiej piłki / 1977 * Motor Lublin – Stoczniowiec Gdańsk 1:0 * Niebiesko-żółci drużyną złożoną z nejlepszych piłkarzy województwa…

Herb-Rejdych

Jest jesień 1977 sezonu 77/78, Motor Lublin po raz kolejny z nadziejami startuje do walki o awans do I ligi. Po odejściu trenera Wiolda Sokołowskiego, oraz odejściu zawodników Henryka Cholewy i Zbigniewa Wideńskiego, lubelski Motor obejmuje Jerzy Rejdych, były piłkarz Lublinianki, Stali Mielec, Motoru i Avii Świdnik. W Lublinie kibice mówią, że to szkoleniowiec „twardej ręki”. Ma wdrożyć w życie strategią budowy zespołu z pierwszoligowymi ambicjami w oparciu o zawodników Lubelszczyzny. Wcześniejsze doświadczenie z „obcokrajowcami” (Brysiak, Śpiewok, Kaczewski, Pokin-Socha, Przybyło, Manicki, Majkowski) – okazało się nieskuteczne. Owszem piłkarze grali świetnie, kochali ich kibice, wielokrotnie pokazywali swój talent, ale awansu nie było. Był jednak jeden pozytywny aspekt sprawy – rozbudzili i utrwalili pragnienia lubelskich kibiców posiadania drużyny w I lidze.

Figas99W dodatku piłkarze polscy zdobyli medal mistrzostw świata 1974, gdzie gwiazdą był wychowanek Motoru Władysław Żmuda. Lubelska młodzież paliła się do gry – przecież juniorzy Lublinianki i Motoru, mieli już w piłkarskim cv medale mistrzostwa Polski, a Żmuda i Leśniewski byli medalistami mistrzostw Europy juniorów w Hiszpanii. Ryszard Ochodek, który jako jeden z pierwszych talentów z terenu znalazł się w Motorze klasyfikowany był przez Piłkę Nożną jako talent równy  Zbigniewowi Bońkowi. Przyszedł ze Stali Poniatowa. Trener Rejdych też miał w papierach występy w tym klubie, toteż w Motorze znaleźli się inni gracze z Poniatowej – Mieśniak i Dębiński. Oprócz wymienionych w Lublinie pojawili się Marian Walczak z Nałęczowa i Piotr Figas z Radomia, który podjął studia prawnicze na UMCS (foto z lewej, dzisiaj prawnik w Radomu-foto Karol Kąkol, AG).

Ochodek - Andrzejewski5

– Ryszard Ochodek (foto z prawej) w drugiej połowie idealnym podaniem w poprzek boiska stworzył świetną pozycję Andrzejowi Popowi, który nie zmarnował okazji – napisano w Sztandarze Ludu.

Temu samemu Andrzejowi Popowi (rodem ze Stali Kraśnik), który jeszcze kilka lat wcześniej na Wieniawie służył w wojsku i walczył z Lublinianką o awans do II ligi w barażach. To pierwsza złota bramka Popa w Motorze, bo strzeli ich jeszcze kilka.

Dzisiaj takie asysty są niemniej cenione, jak same gole, a może i bardziej.

– Trener Rejdych, który wprowadził do zespołu trzech juniorów został z swoje decyzje dobrze oceniony prze kibiców i media. Jednak przed nim był ogrom pracy.

Ciekawostka1: Przed meczem Motor pokazał nowy sposób prezentacji drużyny, autor nie napisał jaki, zachęcając do przyjścia na kolejny mecz.

Piłkarz meczu: Ryszard Ochodek (Motor).

***

Jesień 1977/78, inauguracja II ligi, Wieniawa/Lublin

Motor Lublin – Stoczniowiec Gdańsk 1:0 (0:0)

1:0 Andrzej Pop 79

Sędzia: Tomasz Rudomino
Widzów: 3 tys.

Stoczniowiec: Tabor, Szmal, Gajda, Tokarz, Kulik, Stańczyk (Faliński), Mojsa, Mięciel, Fijarczyk, Truszczyński, Cirkowski.

Motor: Dziełakowski, Marian Walczak, Szych, Buberow, Laskowski, Mącik, Czarnecki (Pop), Mieśniak, Ochodek, Dębiński, Figas, Przybyła.

Słynne mecze lubelskiej piłki / Henryk Sieńko

***

Ciekawostka2 / Tygodnik Piłka Nożna co rok zestawia listę najbardziej utalentowanych polskich piłkarzy. W naszej redakcji pojawił się numer gazety z 1974 roku. Byliśmy już finalista mistrzostw świata, piłka rozpalała sportowe namiętności i emocje.  Wyłowiliśmy „lubelskie akcenty” w zestawieniu – tak wyszły nam dwie jedenastki talentów. Są to piłkarze, którzy zajęli pierwsze miejsca na poszczególnych pozycjach (11 pierwsza), oraz ósme miejsce (11 druga). Mecz ze Stoczniowcem odbył się po 3 latach…

11 złożona z zawodników którzy zajęli pierwsze miejsce na liście:

1. Andrzej Sikorski i (Gwardia Warszawa, 1952)
2. Henryk Holewa (wówczas Motor, ale przybył z Górnika Zabrze, ur. 1953)
3. Marian Piechaczek (GKS Tychy, 1953)
4. Władysła Żmuda (Gwardia Warzawa, 1954)
5. Rudolf Wójtowicz (Szombierkli Bytom, 1956)
6. Zbigniew Mikołajów (Zagłębie Sosnowiec, 1953)
7. Edward Lorens (ROW Rybnik, 1953)
8. Andrzej Garlej (Wisła Kraków, 1953)
9. Marek Kusto (Wisła Kraków, 1954)
10. Zdzisław Kapka (Wisław Kraków, 1954)
11. Kazimierz Szachnitowski (GKS Tychy, 1953)

5

11 złożona z zawodników zajmujących ósme miejsca na liście:  

1. Marek Szczech (Stomil Olszyn, 1957)
2. Andrzej Gawara (Polonia Bygdoszcz, 1958)
3. Krzysztof Budka (Wisła Kraków, 1958)
4. Grzegiorz Tomkowiak (Lech Poznan, 1955)
5. Jerzy Kisiel (Górnik Zabrze, 1956)
6. Zbigniew Boniek (Zawisza Bygdoszcz, 1957)
7. Ryszard Ochodek (Motor Lublin, przybył ze Stali Poniatowa, ur. 1955)
8. Henryk Miłoszewicz (Zawisza Bygdoszcz, 1956)
9. Stanisław Krasny (Wisła Kraków, 1956)
10. Stanisław Kwaśniewski (Urania Ruda Sląska, 1954)
11. Marian Dutkiewicz (Zaglębie Wałbrzych, 1957)

hs/lp.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.