romek
sobota, 14 marca 2015, 09:25

Jakub Hapka (2) / Kibice – siła lokalnych spłeczności

hapka.jpghapkaW pierwszych słowach chciałbym Wam podziękować. Za czynny udział w niedzielnym marszu Żołnierzy Wyklętych. Chylę czoła. Dziękuję, że byliście, jesteście, będziecie.

Da się. Da się zakopać lokalne „kosy”, klubowe animozje lub nieporozumienia dla czegoś wyższego. Sami wiemy, że można być ponad tym. Chłopaki z Łukowa, Międzyrzeca i Radzynia szli razem.

***

Wielokrotnie oglądając w telewizji reportaże, malujące skrajnie fałszywy i niesprawiedliwy obraz piłkarskiego kibica, miotaliście pewnie przekleństwa pod nosem. Jakaś zaaferowana dziennikarka z TVN-u wysmażyła kiedyś zwrot „pseudokibole.”

Kibole – jak długo czekałem na rehabilitację tego słowa. Dla słuchaczy niedzielnej homilii ks. Zbyszka ich „rehabilitacja” była miodem na serce.

Spora część społeczeństwa nadal widzi w bywalcach trybun bezrozumną tłuszczę, łysych troglodytów, którzy jeśli nie bluzgają na stadionie, to pakują na siłce lub chleją na umór w pubach. „Bandyci”, „dilerzy”, „naziole”- to tylko niektóre określenia ludzi, którzy na stadionie nigdy nie byli.

A przecież prawda jest inna. Kibicami są przecież także studenci, zjeżdżający na weekend do rodzinnych miejscowości i zahaczający o mecz rodzimej drużyny, profesorowie uniwersytetów, lekarze, prawnicy. Trybuny to przekrój naszego społeczeństwa.

Kibice to siła lokalnych społeczności, ludzie aktywni, pełni także nie tylko piłkarskich pasji. Ludzie nie wstydzący się biało-czerwonych barw. Czytający o polskiej historii, którzy nie dają sobie wciskać medialnego kitu.

Zbiórki pomocy dla domów dziecka, upamiętnianie historii, patriotyczne murale, zrzutki dla potrzebujących, starszych i chorych – mnogość tych kibicowskich akcji nie przebija się jednak do opinii publicznej.

***

Fajnie, że na Orlętach zasiadają całe rodziny. Wszystkim facetom, którzy przychodzą razem ze swoimi piękniejszymi połówkami – sympatiami, narzeczonymi, żonami – zdradzę: reszta wam zazdrości. Wzdycha w duchu: motyla noga, szczęściarze! Jeśli na dodatek wasze panie żywo interesują się boiskowymi wydarzeniami i dzielą z wami kibicowską pasję – złapaliście Pana Boga za nogi.

orleta-spomlek.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.