romek
poniedziałek, 23 lutego 2015, 08:43

Jamcito z oddali (245) * Coś o przesądach, ale jestem też po to, żeby się „czepiać”…

jamcitoDla przesądnych każdy piątek przypadający na trzynasty dzień miesiąca jest uważany za szczególnie pechowy. I nie tylko w Polsce, gdyż strach przed tym dniem panuje także w licznych krajach Europy, a na świecie w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych oraz portugalskojęzycznych. Kraje strefy hiszpańskojęzycznej są wolne od tej piątkowej fobii. Dla miłośników krzyżówek przydatna może być informacja, że strach przed piątkiem trzynastego to paraskewidekatriafobia pochodząca od greckich słów „dekatreis” (trzynasty) i „fobia” (strach). Jedni wiążą ten pechowy dzień z faktem aresztowania (13.10.1307 r. – piątek) członków zakonu Templariuszy, a inni tłumaczą, że w piątek został ukrzyżowany Chrystus, wcześniej wydany Rzymianom przez Judasza – 13 apostoła.

Chociaż w tym roku taki dzień przypadł 13 lutego to nie dla wszystkich okazał się pechowy. Wręcz przeciwnie: środowisko piłkarskie Zamojszczyzny rzuciło wyzwanie temu przesądowi i urządziło sobie uroczystą galę, na której podsumowano swój dorobek, wybrano i nagrodzono tych, którzy okazali się najlepsi w wybranych kategoriach. Doceniono dokonania przede wszystkim piłkarzy i piłkarek, ich trenerów, sędziów, działaczy, sponsorów, przedstawicieli władz lokalnych.

Tego rodzaju uroczystości mają już wieloletnią tradycję. W tym roku po raz drugi Zamojska Gala Piłkarska została zorganizowana przez ZOZPN oraz redakcję tomaszowskiej „Kroniki Tygodnia”, która po raz piętnasty zorganizowała wśród swoich czytelników piłkarski plebiscyt. Rzeczą naturalną jest zatem połączenie sił i zorganizowanie wspólnego z władzami piłkarskimi Zamojszczyzny podsumowania w trakcie uroczystej gali całorocznych piłkarskich dokonań. W tym roku na gali obecny był gość specjalny Janusz Basałaj – Dyrektor Departamentu ds. Mediów i Marketingu PZPN, co świadczy, że nawet najwyższe piłkarskie władze doceniają wysiłek ludzi, którym zależy na rozwoju zamojskiej piłki nożnej. To duże wyróżnienie.

Wszyscy zainteresowani wynikami tegorocznego plebiscytu „Kroniki Tygodnia”, a także listą osób wyróżnionych za ubiegłoroczne dokonania na niwie rozwoju futbolu w regionie mogą zaspokoić swoją ciekawość odwiedzając stronę internetową ZOZPN, która zawiera listy osób nominowanych i nagrodzonych w poszczególnych kategoriach: samorządy powiatowe, samorządy miejsko-gminne, działacze, sponsorzy, trenerzy, kobieca piłka nożna, piłkarz klasy B, piłkarz klasy A, klasa okręgowa, III i IV liga, sędziowie. Mnie osobiście cieszy uznanie Pauliny Stojko z Korony Łaszczów za najlepszą piłkarkę Zamojszczyzny oraz wyróżnienie przyznane panu Tomaszowi Boberowi – szefowi firmy Agrotex, która sponsoruje I-ligową kobiecą drużynę piłkarską Korony. Gratulacje należą się jednak wszystkim wyróżnionym.

Jako człowieka szukającego przysłowiowej dziury w całym nurtowało mnie pytanie, czy nikogo w tych wyróżnieniach nie pominięto, czy są ludzie, którzy zasłużyli, by za wkład w szeroko pojęty rozwój piłki nożnej na Zamojszczyźnie pokazać ich w świetle reflektorów i uhonorować okolicznościowym dyplomem. I znalazłem.

W pierwszej kolejności przyszła mi na myśl sama redakcja „Kroniki Tygodnia”, którą można było wyróżnić za zorganizowanie XV już plebiscytu piłkarskiego. Jestem pewien, że sama redakcja, przez powszechnie znaną skromność jej członków, z taka inicjatywą nie wystąpiła, a władza piłkarska miała inne, ważniejsze sprawy na głowie i to jej umknęło. Trudno, za 5 lat będzie bardziej okrągła rocznica plebiscytu i niedopatrzenie można będzie nadrobić.

Uważam natomiast za niezbędne wyróżnienie w przyszłym roku tomaszowskich pasjonatów futbolu panów Mirosława Tereszczuka i Zbigniewa Śledzia – autorów ciekawej monografii wydanej z okazji 90-lecia KS Tomasovia. Także z inicjatywy Mirosława Tereszczuka wydany został pierwszy tom „Tomasowskiego Przeglądu Piłkarskiego”. Takich ludzi należy wyróżnić, bo na to zasługują.

Organizatorom piłkarskiej gali poddaję także pod rozwagę przyznawanie miana popularyzatora futbolu osobie prowadzącej najlepszą, zdaniem kibiców, stronę internetową klubu z terenu Zamojszczyzny. Takie wyróżnienie byłoby stosownym podziękowaniem za trud i wysiłek osób, które poświęcają temu, by prowadzone przez nich strony internetowe były interesujące, atrakcyjne pod względem merytorycznym i wizualnym.

Każda inicjatywa integrująca środowisko jest niezwykle cenna. I dlatego dobrze się stało, że zamojskie święto piłkarskie jest organizowane zarówno przez dziennikarzy, jak i futbolowe władze regionu. To najbardziej optymalne rozwiązanie i należy mieć jedynie nadzieję, że ta formuła będzie kontynuowana i nie pojawią się tendencje federalistyczne, odśrodkowe. Niekiedy ambicje poszczególnych działaczy, wewnętrzne animozje potrafią zniszczyć doskonałe inicjatywy. Pozostaję w przekonaniu, że to zjawisko ominie w przyszłości Zamojską Galę Piłkarską, która powinna funkcjonować przez lata w dotychczasowym kształcie.

Jamcito / lkskorona.futbolowo.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.