romek
środa, 21 stycznia 2015, 10:40

Przed wiosną 2015 „Liga wspomnień 1958” / Piłkarski SKARB KIBICA lubelskiej serii A (klasy okręgowej)

W 1957 roku mistrzem lubelskiej serii A (w skali kraju był to trzeci poziom rozgrywek po I i II lidze) została Lublinianka – drużyna Wieniawy i Lubelszczyzny. Lublinianka grała w barażach (4 grupy p o4 drużyny, lecz przegrała rywalizację z Wawelem Kraków 0:1 i 1:1), Victorią Częstochowa (0:1 i 3:4), oraz najlepszą w barażach Unią Racibórz (0:3 i 0:3). Do nowego sezonu kibice przystępowali z nowymi nadziejami. Ale żeby ponownie powalczyć w barażach trzeba było ponownie wygrać lubelską serię A… Skarb kibica – w ujęciu historycznym – był pełen wschodzących gwiazd piłki lubelskiej. Warto wspomnieć nawet jeśli wówczas nie byli jeszcze gwiazdami.

Skarb Kibica 1958

Bezsprzecznie gwiazdami Lublinianki byli: Blaszka, Cieśliński, Gajdek, Zieleńczuk, Żołnierowicz, Szorc i Pietrasiński, który wkrótce będzie na ustach całej Polski. Dziś można powiedzieć, że Pietrasiński to pierwowzór Lubańskiego. Klasą błysną napastnicy: Żołnierowicz, Zieleńczuk i Pietrasiński. Zagadką jest dla naszych szperaczy bramkarz Ibsz…

BBiS - Pietrasiński Edward9999999999

Żołnierowicz to chłopak z Lublina, Zieleńczuk trafił na Wieniawę ze Startu Krasnystaw, Pietrasiński przyszedł z Krakowa… Co ciekawe – wszyscy spotkają się sześć lat później podczas meczu okolicznościowego w Krasnymstawie…

***

W Motorze, który prowadził trener Wołos najbardziej kibice liczyli na  – bramkarza Mołdę, Dworakowskiego, Mieczysława Jezierskiego i Barszczewskiego.

***

Ekipa Gwardii Chełm składała się głównie z zawodników przyjezdnych, ale trenerem był nie kto inny tylko legendarny Leon Kozłowski. Spotykamy także nazwisko NAFALSKI, ale nie jesteśmy pewni, czy chodzi o Ryszarda Nafalskiego.

***

Klub Sportowy Stal Kraśnik miał w składzie piłkarzy jak Zbigniew Leśniewski (syn zostanie medalistą mistrzostw Europy), Jerzy Pulikowski (senior chyba najbardziej piłkarskiego rodu w Polsce), czy Gorgol. Trenerem tego teamu był inż. Zbigniew Kupcewicz (ojciec medalisty mistrzostw świata Janusza Kupcewicza).

***

W Hetmanie pojawił sie Walter Bluszcz – pseudonim „Parada”. To był „Śląski zaciąg” działaczy Hetmana z Górnika Radlin. Razem z nim przyszli: Kazimierz Szmidt, Ewald Herman i Kazimierz Musiolik. „Czterech muszkieterów z Radlina” miało walczyć z zespołem Hetmana przeciwko Lubliniance o prymat w lubelskiej serii A i później w barażach. Koszt transferu 10 000 zł. (wówczas cztery dyrektorskie pensje).  Pierwszy mecz Hetman przegra z Lublinianką, ale już po 7. kolejce tytuł w Kurierze Lubelskim „Od wczoraj Hetman przewodzi piłkarstwu lubelskiemu”. Jak piszą w książce „Zamojszczyzna między bramkami” Andrzej Kędziora i Krzysztof Radziejewski, piłkarze na mecze podróżowali „lublinkiem”, lub ZIS-em – ciężarówkami – z odrobiną luksusu – bo podłogi były wyściełane słomą.

Bluszcz, skonecki222

Z lewej Marian Skonecki – gwiazda ówczesnej serii A, ma pierwszym planie Walter Bluszcz („Parada”) – jeden z czterech muszkieterów z Radlina.

***

Unia Lublin była klubem wojskowym. Trenerem był pan Zieliński a największe talenty to Maziarczyk, Wieczerzak, Suski, Kawka…

***

W Techniku prowadzonym przez magistra Sagana grali: Rysak i Eugeniusz Bondarenko. Grali „służbowo”.

***

W Orlętach Łuków szlifowano talent Jarkowskiego. Bramkarz na wiele lat będzie królem pola karnego w Łukowie i  Zamościu, w serii A, w reprezentacji Lublina…

***

 W składzie Chełmianki legenda boisk Waldemar Kursa, grał też Alfred Ostrowski – legenda w ogóle „zielonej murawy”, bo po zakończeniu kariery był sędzią. Dzisiaj rozgrywane są memoriały ich imienia. Grali też Tywoniuk, Iwaniak, Drewnikowski…

Kursa

Waldemar Zygfryd Kursa

***

Avię prowadzi Czesław Krygier, który także wychodził na boisko jako zawodnik. Gwiazdą był Bogdan Jaświłko.

Skarb Kibica 1958 Krygier

Dzisiaj tacy ludzie w klubach to „player-menager”. Czesław Krygier…

***

Rok dla bohaterów Wieniawy, którzy ponownie wygrywają rozgrywki lubelskiej serii A i ponownie stają do wali o II ligę w barażach. Tym razem zajmują III miejsce w grupie. Wyniki – 1:2 i 1:2 z Walterem Rzeszów, 0:1 i 1:1 ze Startem Łódź, 2:1 i 1:1 z Granatem Skarżysko Kamienna. Awans dla Waltera Rzeszów, który w barażach wygrywa wszystkie mecze.

Na podstawie materiałów archiwalnych Zbigniewa Śledzia / Książki „Zamojszczyzna między bramkami”…

***

Skarb Kibica był, jest i będzie bezcennym dokumentem dla przyszłych rzesz historyków i statystyków piłkarstwa… Od wielu lat jego twórcy mają w ręku nieocenionych pomocników – internet i aparat cyfrowy.

(Jacek Prus, Henryk Sieńko)


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.